Jump to content

Montare cotiera Golf IV


bladerunner
 Share

Postare recomandată

salutari

recent am cumparat o cotiera(nu originala),am montat-o rapid,usor,fara nici o improvitatie

as pune si acel .pdf,dar nu stiu cum sa il atasez :dry:

Modificat de Lica.DE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Se poate sa imi spuna si mie cineva codul pentru toate suruburile si piulitele de la baza cotierei de golf 4? sunt 2 piulite care vin pe stanga daca nu ma insel si o piulita cu surub pe dreapta cu o mica prelungire. multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe-aici ar trebui sa le gasesti.

D.I.Y. cotiera.pdf

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Tocmai ce a dat chix cotiera originala de la masina mea de tot.

In sensul ca pana acuma nu mai tinea clichetul de reglare adica scapa pana la cea mai de jos pozitie.

Dar in timp usor usor s-a slabit ceva inauntru si weekendul asta s-a rupt de tot din spate si acum sta sprijinita pe frana de mana.

Aveti idee daca as putea sa o repar in vreun fel, as vrea daca e posibil sa o pot prinde cumva sa stea intr-o pozitie fixa, nu ma intereseaza sa fie reglabila pe inaltime...

Daca nu se poate, poate aveti vreunul vreo cotiera OEM incompleta, pe mine ma intereseaza doar articulatia si partea de sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zic eu asa : dai jos tot , mergi la un amic cu aparat de sudura ...iti sudeaza o pozitie fixa si ai rezolvat problema !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa gasesc totusi una la care sa fie stricat capacul sau fara suport la un pret rezonabil...

Chiar si aici era un user fara acel suport...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Mi-a venit astazi o parte de cotiera de la colegul GOLFISTUL din dezmembrari.

Este vorba de partea de sus, capacul are o balama rupta si butonul de inchidere tot rupt - dar acele piese le am eu ok.

Mecanismul de reglare este perfect, este fara lateralele de plastic pe care o sa le pun de la cotiera mea...

Am o intrebare pentru cei care au desfacut...as vrea sa iau capacul de la cotiera mea si sa-l pun pe suportul de la cotiera cumparata, aveti idee cum as putea sa scot acele balamele prin care este fixat capacul fara sa le rup, am incercat sa le comprin un pic spre interior dar sunt dintr-un plastic destul de dur, cum as putea face ca sa nu le rup?

Astazi o demontez complet si pe a mea si o sa incep sa fac operatiunea de transplantare a capacului si a plasticelor de la a mea pe cea primita.

O sa fac si niste poze cu mecanismul si ce s-a rupt la mine...

Asa ca si idee din ce am vazut, balamaua aceea principala si clichetul sunt din aluminiu si sunt foarte solide, problema de proiectare este ca partea de sus desi este dintr-un plastic foarte solid, este conectata de partea de aluminiu prin 2 componente de plastic destul de slabute zic eu si prost gandite...

In fine revin sau maine seara cu poze si sper o cotiera functionala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Astazi dupa ce am facut rost de un imbus de 8 am demontat cotiera mea rupta si am montat cotiera cumparata de la GOLFISTUL (cotiera partiala), fara suportul de jos.

Asadar:

-am dat jos capacele de la scrumiera spate (nu era necesar dar le-am dat jos ca sa le protejez)

-am dat scaunul sofer la maxim in fata

-am bagat imbusul prin gaura de la masca cotiera si am scos surubul

-am scos cotiera mea

-am desfacut de pe cotiera mea

*masca de la suport, este formata din 2 bucati de plastic prinse intre ele prin clipsuri, se desfac usor

*butonul de inchidere capac, cu o surubelnita lata am indoit piciorusele cu atentie si le-am scos

*capacul tot asa cu o surubelnita sanatoasa cu multa atentie se face parghie intre picior si carcasa si se scoate dintr-o parte si dup-aia iese

Dupa asta am montat la loc partea de sus a cotierei cumparate - care era de prin 1999, si spre deosebire de cotiera mea, avea ca surub de strange un surub normal de 13

-am montat masca de plastic luata de la cotiera mea foarte simplu

-am bagat suportul in locasul lui si cu o cheie tubulara de 13 l-am strans

Aici a aparut problema care m-a uimit si pe mine si de care nu stiam:

-am vrut sa pun capacul de la cotiera mea pe corpul de la cotiera cumparata, dar cand le-am pus unul langa altul am observat ca:

-capacul meu e mai lat cu 1 cm

-capacul meu e mai lung cu 1 cm

-spatiul dintre piciorusele de prindere ale capacului este mai mare cu 1 cm

Asadar cotiera cumparata din 1999 se pare ca e mai mica cu 1 cm decat a mea. Mentionez ca eu am masina cu suport telefon, se poate ca sa aiba o cotiera mai mare, sau posibil sa fi crescut dimensiunile cotierei ptr anul 2003.

Asadar am pus capacul cu care a venit cotiera, chiar daca unul din picioruse este putin stricat.

Cotiera se comporta bine, spatiul interior este un pic mai mic si este din stofa nu din leatherete ca a mea dar in rest este super ok.

Se misca bine in toate pozitiile, nu se misca deloc, nu scartaie.

Ramane sa gasesc o solutie ca sa se si inchida perfect, deja m-am gandit la ceva dar revin mai incolo sper...

Dupa inca o bucata de drum am zis hai totusi sa desfac si cotiera mea rupta sa vad cine stie poate se poate repara cumva...

Greseala de proiectare la aceasta cotiera este urmatoarea:

Partea de jos a mecanismului este din aluminiu si este foarte bine realizata.

Din pacate, in loc sa faca partea de sus partia din aluminiu, si pe ea sa prinda partea de plastic, ei au facut-o direct din plastic, si macar ala daca era destul de gros...dar se pare ca n-a fost asa ca s-a rupt exact unde era mai slab...

Am scos cele 2 suruburi de la captuseala din interior si apoi cu o surubelnita usor usor am scos toata captuseala care este prinsa in mai multe clipsuri.

Sub plasticul cu captuseala este bucata de metal care duce miscare de la butonul de reglaj la clichetul din spate...

Am taiat o bucata de tabla de 2 mm si am indoit-o dupa interiorul cotierei si am dat gauri si am unit cele 2 bucati rupte prinzand tabla de plastic cu pop-nituri.

Din pacate mai trebuie facute si 2 laterale din tabla prinse tot asa si trebuie punctate de partea de jos, dar n-am mai avut timp.

Daca operatiunea reuseste, e foarte posibil ca sa fixez inapoi cotiera mea rupta, ptr ca inafara de niste capuri de nituri sub ea, nu o sa se observe mare lucru.

O sa revin cu poze cand le downloadez din telefon...

Daca este interesat cineva de un capac de cotiera din 2003 ptr masina cu suport telefon, in cazul in care nu reuseste operatiunea de reparare a cotierei mele cred ca o sa-l dau ptr ca nu mai am ce face cu el...

Revin cu poze cand le downloadez de pe telefon

29092012012.th.jpg

29092012011.th.jpg

29092012010.th.jpg

29092012009.th.jpg

29092012008.th.jpg

29092012007.th.jpg

29092012006.th.jpg

29092012005.th.jpg

29092012004l.th.jpg

29092012003.th.jpg

thumbnmail.png

29092012001.th.jpg

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca te iei dupa titlu,da!

Dar daca te uiti in rest,nu. Nu cred ca este originala la banii aia. Plus ca nu stiu sa existe cu musama acoperite, oem.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tre' sa dai neaparat 300 de lei pe ea ca sa fie originala. Eu pe a mea am dat 180 si e OEM. :winter: Dar, cum ai zis si tu, nici eu nu stiu sa fie OEM de piele. Poate pe editii gen .:R32... :unsure:

Eu zic sa-l intrebe ce cod e pe suportul de aluminiu(1J0 864 273 C parca) si macar vezi daca are habar ce vinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa nu existe de piele? sunteti cu capul, scz de expresie :lol: . La orice golf cu optiune de piele automat si cotiera e invelita in piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar nu cred ca e doar 190 RON o cotiera originala imbracata in piele naturala :D

Modificat de Fane2010
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am vazut eu, n-am spus si ca nu exista. Insa cred ca sunt mai rare, spre deosebire de replici care majoritatea sunt acoperite cu piele si cred ca si cea din anunt tot in a doua categorie se incadreaza.

L.E. @Fane2010: astea aftermarket sigur au sintetica sau vinil. Eu zic totusi sa-l intrebi de ce cod e pe suport; vezi ca am pus mai sus un pdf cu toate codurile ptr piesele de la cotiera.

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si de piele,dar sund destul de scumpicele.Eu am cotiera din fabrica pe masina si nu o folosesc.Imi pare pozitia destul de incomoda fata de MB sau BMW etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu el, nu e originala. A scris OEM doar pentru ca se potriveste pe Golf 4 (ca una OEM) :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu exista cotiera OEM originala. :lol: OM este cotiera originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca sunt bune de ceva cele aftermarket? Am vazut la 120 de lei cu vinilin! Nu e asta problema, ca se tapiteaza ieftin in material! Mai demult am dat si peste unele tot AM dar imbracate in textil, dar pe la 190 de ron!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si eu zilele astea, nu am mai gasit nimic cu textil, toate au "piele naturala" - un vinil ieftin care se roade in 6 luni :icon_bounce:

Eu mi-am luat o cotiera de genul cu 120 RON + 20 RON transportul, si apoi o sa o tapitez cu material bun. :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cititi topicul de la inceput, ca sunt si impresii ale celor care au cumparat AM. Nu sunt la fel de robuste ca si cele originale. Merita diferenta de pret? Voi decideti pana la urma. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"piele ecologica", adica imitatie.

da, fane, dar si calitatea in rest e destul de nashpa, pana si piciorul de aluminiu e mai slab, nu cred ca ar suporta o intrare in masina cu cotul pe ea, ca suport :D.

in rest merita 120ron, nu e capatul lumii, ca pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu cotiera la Golf si s-a ros materialul textil pe partea dreapta. Se tapiteaza usor cu piele, pot sa merg la cineva pentru acest lucru?

De asemenea, butonul pentru deschiderea compartimentului am impresia ca a ramas fara arc deoarece cade aiurea la loc. As putea sa inlocuiesc acel arc cu altul fara sa cumpar butonul?

legat de piele, uite ce am gasit pe ebay, merita?

http://www.ebay.com/itm/VW-GOLF-MK4-GOLF-4-JETTA-98-05-ARMREST-COVER-BLACK-S-/230462106663?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item35a89cac27

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si un clip cu o retapitare, poate te apuci singur, desi trebuie ceva indemanare la lucrul cu pielea. Asta mi se pare cam carpaci, cu capsele alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!