Jump to content

Topic cu radiouri


Fikat
 Share

Postare recomandată

radio-urile mele de pe dacia 1100 si de pe fiat 1800

post-4023-1216897421_thumb.jpg

post-4023-1216897550_thumb.jpg

Modificat de citroends21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e o informatie utila, la radiourile vechi Blaupunkt nu se leaga niciodata un difuzor cu o impedanta mai mica de 4 Ohm. Tranzistorii de iesire nu sunt protejati si se ard. De asta un mare numar de radiouri sunt duse, fiecare pune ce "scula" il taie capul ....

Si inca ceva, niciodata la iesire nu se leaga doua difuzoare in paralel, la fel, tranzistorii de iesire o sa se arda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se leaga 2 in paralel, cu exceptia difuzoarelor cu impedanta egala sau mai mare de 8 ohmi.

Modificat de jan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati sa lege un spanac, MP3 Player sau mai stiu eu ce de mufa auxiliara de la Blaupunkt astea sunt schemele :

Pentru Mono:

Fiche5br.jpg

Pentru Stereo:

7broch.jpg

Si asta e link-ul cu amanunte, cred ca a mai fost pus de Fikat, da cine mai citeste topicul de la Adam si Eva :icon_thumright:

http://users.skynet.be/antique.autoradio/B...5-66/CD_MP3.htm

Modificat de Bobo1300
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sa va doara mintea!!

link catre tot ce se poate pune pe VW-urile din 1950-1970. Mori incet!!

http://users.skynet.be/antique.autoradio/1...ge_VW_09_60.htm

Si ceva din radiourile mele , cu adnotatiipost-4234-1223626089_thumb.jpg

LE acu vazui ca si mai sus e linku spre skynet.be/antique.autoradio, e cel mai bun din cate am vazut pana acum

Modificat de soryn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel site este biblia radiourilor ;)

Cum brosky este un '66 cel mai bine s-ar potrivi un radio '67 mai ales Frankfurt-ul Export ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat un coleg de lucru, care este electronist, daca poate sa-mi repare un radio, si mi-a spus ca tranzistorii finali sunt pe germaniu, si nu pe siliciu, si ca aia e foarte complicat, a mai spus ca aia se poate sa nu lucreze ca cei pe siliciu (pnp+npn) Stie careva daca e asa sau nu? Ca el ma tot amana ca e complicat si zice ca-i trebuie timp......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e ...iti trebie rabdare=chef si timp= bani

praise the lowerd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Finalii sunt pe germaniu, si din pacate nu se mai gasesc, doar ceva de la un donator de organe altfel poti sa-l arunci. Din pacate multe radiouri sunt irecuperabile mai ales din cauza exploatarii incorecte, deh romanu moare pana nu face tot soiu de improvizatii.

Radiourile vechi nu au nici o protectie la iesiri, si orice magarie gen legat difuzoare in paralel, un scurt mic la iesirea de la boxe arde finalii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun am inteles, pana la urma cum lucreaza finalii acestia, in perechie de npn+pnp sau npn+npn/pnp+pnp, pentru ca in radioul meu se vede clar ca acesti tranzistori sunt schimbati de catre altcineva de dinaintea mea, si nu stiu nici daca valorile sunt cele corecte, sau daca tipul de tranzistori sunt cei corecti sau nu.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a contactat un baiat pe forum la 4tuning, ca ar avea 2 radiouri blaupunkt si crede ca sunt de broscuta. Cum nu le prea am cu astea, va las sa va dati cu parerea:

dsc08511ar0.th.jpgthpix.gif

Intre timp le-a pus si la vanzare, deci daca prezinta interes pt cineva, aici e linkul:

http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=93694

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar fi interesat cel de jos cu butoane albe dar nu e nici un numar de telefon, date de contact sau pret :cheers: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc sa aflu un nr. de telefon. Pana la urma sunt de vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate spune ca sunt de VW, cel de jos cu butoane albe are "fata" de typ 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cat facem pariu ca o sa apara pe aici, de vanzare, de la un cunoscut pasionat de vehicule istorice :) de preferat taiate in bucatele cat mai mici pt profit cat mai mare? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca va vinde butoanele separat, tranzistorii separat, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel cu butoane albe nu pare a fi de typ 3. cel de sus pare a fi un koeln.

cel de jos e de jaguar sau porsche. trebuie sa caut link-ul unde le-am vazut impartite pe producatori auto. bobo1300 sigur are acel link. oricum, felicitari celui care le-a luat. sunt frumoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca va vinde butoanele separat, tranzistorii separat, etc?

intre "vehicule istorice" si "de preferat taiate in bucatele cat mai mici pt profit cat mai mare" nu e nici o virgula asa ca radiourile se vand intregi doar masinile pe bucatele :P E lasa ... noi sa fim sanatosi!~

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai radioamatorilor, n-are cineva de vinzare si vreun Frankfurt stereo? Uite ca asta:

post-2697-1223876424_thumb.jpg

Poate sa fie si radiocasetofon, nu-i bai, numai sa fie stereo, ceva ca asta:

post-2697-1223876640_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca avea liviu ratb un radio precum cel din imaginea de sus.

radiocasetofon stereo am eu, dar nu e blaupunkt, e sharp. e tot din anii 70, arata aproape la fel cu un blaupunkt, cu fata neagra, butoane negre.

radiocasetofon blaupunkt are greierasul singuratic, insa nu stiu daca e stereo si nu stiu daca e de dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...eu am avut radiourile pe 4tuning ,au fost multi doritori,intre timp am mai facut rost de unul , id-ul meu de mess este schiaui2002 sau PM

post-31186-1223880027_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine poate da relatii despre acest radio ?STERN-RADIO BERLIN MPF-NR / O 111/63 typ A 100-4 nr 68215 6/12v

Modificat de zavera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...daca exista doritori am bibelourile astea....de sus in jos : BERLIN,PHILIPS,GRUNDIG,BLAUPUNKT,PREDEAL,BOXA LIRA ( schiaui2002 )

post-31186-1224507799_thumb.jpg

Modificat de Nel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • oldtimercraiova pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!