Jump to content

Problema la un stop


bogdanel
 Share

Postare recomandată

Ok si cu asta nu rezolva problema, doar simptomul:). Se va crea iar condens si treptat o sa se stranga chiar apa cand plaua mult.

Care sa fie solutiile sa nu mai intre apa/sa nu mai faca condens?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca intra apa in corpul stopului (triplei cum se mai zice) intre corp si plasticul transparent si colorat singura solutie e re-lipirea "geamului" de plastic colorat,

cum nu prea cred ca se poate dezlipi fara sa se sparga partea transparenta precum "geamurile"/"sticlele" farurilor (am dezlipit/lipit si la faruri cu geam de sticla si la faruri cu geam de plastic), singura solutie ramane lipirea de jur-imprejur a acestei imbinari ceea ce nu sunt sigur ca duce la un rezultat vizual bun ("secretul" dezlipirii usoare e incalzirea corpului pentru a face acel lipici mai maleabil)

deci decat sa risti sa spargi partea transparenta care e de obicei casanta fata de corp... mai bine le aerisesti sa se usuce in prima faza si apoi observi comportamentul cand se mai aburesc poate mai pica o idee...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si garnitura de cauciuc care etanseaza intre suportul becurilor si luminatorul stopului.

Posibil sa fie desprinsa pe undeva, uzata, imbatranita sau pur si simplu sa nu etanseze pe tot perimetrul cand e montata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! am o mica problema: incercand sa schimb lampa de la stop frana am descoperit ca vechiul propietar mi-a lasat mostenire un "cadou" si anume tripla din stanga este lipita de tabla - exact lipita! - cu ceva gen poxipol cred, in contextul in care el a rupt clipsurile triplei a ales varianta stupida de a o lipi de caroserie... acum va cer ajutorul vostru: voi taia acea lipitura dar ce fac cu clipsurile? se pot schimba? sau repara cumva? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Verifica si garnitura de cauciuc care etanseaza intre suportul becurilor si luminatorul stopului.

Posibil sa fie desprinsa pe undeva, uzata, imbatranita sau pur si simplu sa nu etanseze pe tot perimetrul cand e montata.

Garnitura de care vorbesti se poate cumpara separat?sau vine cu tot suportul pentru becuri?Craciun Fericit tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ca nu am avut problema. In principiu o poti si repara cu putin chit siliconic si cu rabdare sa aplici pe acolo pe unde e rupta. Sau poti intreba la un mag de piese mai serios, ori chiar la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat la magazin de piese nu se gaseste de schimb.O sa incerc cu silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

La 9N3 pentru a se scoate blocul optic spate trebuie tras serios de el in exterior?

Va intreb pentru ca am desfacut acea piulita fluture si, uitandu-ma la niste imagini din pagina anterioara, am impins in sus blocul optic, dar nu se intampla nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iasa spre exterior doar daca ridici simultan in sus, si la introdus e mai usor daca initial se ridica in sus putin pana intra acele cleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!