Jump to content

Problema la un stop


bogdanel
 Share

Postare recomandată

Mi s-a crapat sticla de la un stop. Am alta solutie decat sa il inlocuiesc cu totul? Adica se poate schimba cumva numai partea exterioara (care e crapata)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata tripla trebuie inlocuita. Din cate stiu nu exista sticla separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca ai noroc sa gasesti la vreun coleg un stop - incearca si tu la rubrica "Cumparari" sa dai un anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat stopurile si le am pe cele stock, daca te intereseaza da`mi un PM :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, stie cineva cum se demonteaza tripla pe spate?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci piulita fluture din portbagaj, apoi ridici de stop (ca sa eliberezi cele doua cleme care-l tin pe laterala din exterior) si-l tragi in afara..

Uite aici..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare. stie cineva cum se demonteaza a treia lampa de stop?

cel de pe haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. stie cineva cum se demonteaza a treia lampa de stop?

cel de pe haion.

Si eu as vrea sa stiu, daca se gaseste cineva care sa ne ajute...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
mersi mult. nu stiam ca trebuie sa dau capitonajul jos

Nu trebuie sa dai tot capitonajul jos poti sa dai si numai partea aia de sus din jurul geamului care e prinsa cu niste cleme metalice in forma de romb.Daca nu ti se mai aprinde deloc al treilea stop pe frana cred ca a intrat apa de la stergator si a ruginit contactul sau s-a rupt cel putin eu asa am patit era plin de rugina si rupt contactul asa ca l-am luat in casa si am lipit doua fire cu pistolul de lipit pe cele doua tablite unde vin prinse ledurile si le-am inadit cu alea originale(merge asa de vreun an fara probleme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu o problema cu stopurile. am avut un eveniment acum un an si am fost nevoit sa schimb amblele stopuri(la pbn bineinteles) si de atunci au inceput problemele. Stopul dreapta mi-a facut condens in interior iar in 2 saptamani era deja acvariu. pt ca problema a aparut imediat ce am scos masina din service am fost iar la pbn si au facut ceva (nu stiu ce), si a fost ok, dar acum am aceeasi problema la stopul stanga. Pe interior este aburit, iar toata aceasta apa nu are unde sa curga, deci ramane in stop si acum partea de jos(unde este becul pt retur) este inundata si daca il las asa probabil se va umple tot stopul. Nu as vrea sa merg iar la ei ca m-am lamurit... Daca imi puteti spune care ar putea fi cauza si ce as putea sa fac? trebuie schimbat stopul?pot sa rezolv eu fara sa mai merg pe la service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

cum se inlocuieste becul de la spate pentru stop? ceva poze daca se poate.stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in interiorul portbagajului ai un surub in spatele stopului, il desfaci si tragi pe urma de stop spre exterior (in spate) mai are doar niste cleme in care sta.

uite aici link : http://www.polo9n.info/anleitung-53.html

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cum iese surubul (sau piulita) ala din spatele stopului ca am invartit de el de m-am plictisit si nu iese, desi se invarte in sensul invers al acelor de ceasornic spre desurubare, dar blocheaza la un punct si nu mai merge invartit cu mana si trebuie bagata cheia din nou. Totusi nu iese de acolo.

Ce fel de surub e? Intra din portbagaj si se insurubeaza in stop sau invers, ca nu pricep de ce nu iese.

M-am uitat si pe instructiunile in germana dar nu inteleg limba si nu arata in pozele alea nimic de surub.

Multumesc

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt nu e un surub. La mine e un fel de siguranta de plastic insurubata. Are cursa destul de lunga. Dupa ce desurubezi un pic nu incepe sa isi faca joc stopul?

Analizeaza mai bine imaginile din posturile de mai sus.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am piulita turnata in plastic cu doua aripioare cu ajutorul carora pot sa strang sau sa desfac. Filetul este destul de lung. Atentie la fixarea stopului. Puneti bine garnitura de cauciuc pe sasiu. Altfel va curge apa inside.

Pentru cei carora li se abureste stopul. Posibil sa nu fie bine fixat suportul de becuri in carcasa exterioara ( colorata ). Are patru cleme de plastic. Apasati " bine " pana face click.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
barbulescu marius

mie imi intra apa in stop cand merg cu ea la spalatorie sau cand ploua afara mai tare.. am scos stopu odata sa schimb becu de la semnalizare si de atunci am prob asta si am obs ca stopu nu se mai pune etans pe caroserie e un mik spatiu pe exerior si pe acolo imi intra apa garla.. de fiecare data tre sa scot stopu ,scoate apa ,pune stopu..pana la urma cred ca o sa`l schimb si gata.. ca mi`e ca de la atatea scoateri sa nu se duca filetu din interior..ca atunci am pus-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce nu incerci tu sa il faci sa se apropie. Poate pur si simplu nu scapa sa se fixeze in cleme. Stopul se mai tine si in niste cleme. Se fixeaza mai intai in partea de jos in cleme...iar apoi sus prin strangere cu piulita aia. Si se etanseaza cu garnitura de cauciuc pe care o are...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barbulescu marius

o sa ma uit mai atent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Si mie i-mi intra apa intr-un stop cand plaua mai tare, se umple de apa. Cred ca devina este garnitura. Voi cum a-ti rezolvat problema?

Modificat de dache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara tuturor,

Cum pot rezolva problema condensului interior de la stopul - stanga care a aparut in aceasta iarna? Masina am cumparat-o in 2008 si nu am avut aceasta problema pana acum.

Va multumesc.

F.M. :blink:

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate acea grila pe care vin montate becurile intr-o zi mai calda, tine partea respectiva a masinii spre soare, poate nu ar strica sa aerisesti si masina daca s-a adunat umiditate in ea

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!