Jump to content

Directie - probleme


lautrec
 Share

Postare recomandată

astazi am fost la service sa fac unghiul ,de fuga,i-am zis de problema pt ca m-a intrebat daca am ceva probleme (cica ii dadea eroare daca aveam ceva la masina)si m-a trimis sa remediez problema si sa revin

maine ma duc la mecanic poate reusesc sa depistez problema intr-un final :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 217
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aBora

    10

  • vw-raz-van

    9

  • LUCI86

    8

  • mihai01

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

am rezolvat si problema asta care nu erea de parte mecanica ci tinea de cauciucuri :lol:

le-am schi,bat si totul e k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si io o problema de 2 zile cu directia .. sau cu volanul.. nici nu stiu exact... Nu imi trage volanul in nici o parte.. dar ca sa pot sa merg drept trebuie sa dau de volan spre dreapta . Dupa ce dau merge drept si pot sa iau mana de pe volan ca nu se intoarce in pozitia lui normala adica drept ...... Am fost sa fac directia .. am facuto .. iar la service mi-au zis ca e de la volan ... ca sa dau airbagu jos sa vad ce e... dar nu am facut asta... Apoi mi-au mai zis ca poate fi de la punte ca poate e stramba...... Nu stiu ce sa fac..

Am pus o poza sa va arat cum dau de volan ca sa mearga masina drept . Deci pana la linia rosie dau dreapta de volan ca sa mearga masina drept.. repet nu fuge volanu in nici o parte.. E incomod da stai cu volanu spre dreapta si sa mearga masina drept..

Nu a fost bine facuta directia? Sa fie de la volan?

post-12733-1202307420_thumb.jpg

Modificat de LUCI86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand virezi dreapta maxim cate ture de volan dai?dar cand virezi stanga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ceea ce spui tu ar trebui sa faci directia la masina. Unghiul de fuga (?) nu e bun .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ceea ce spui tu ar trebui sa faci directia la masina. Unghiul de fuga (?) nu e bun .
pai azi am fost la service si am facut unghiurile si mi-a facut directia ... poate au facut de mantuiala...... sa ma duc la alt service sa fac iar directia? Are cumva legatura cu volanu? daca dau airbagu jos pot sa reglez volanu cumva? Sau e 100 % de la directie? Nu fuge volanu ... daca il pun cum v-am aratat in poza masina merge drept iar volanu ramane exact cum il pun.
cand virezi dreapta maxim cate ture de volan dai?dar cand virezi stanga?
nu am incercat asta .. incerc maine ca acum am ajuns acasa sunt obosit...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ti-au facut directia au prins volanul de pedala de frana si au facut unghiul? Daca nu e klar ca baietii habar nu au sa faca directia. Ideea e oricum sa incerci sa faci directia in alta parte. Daca era puntea stramba sa fim seriosi: tragea masina era altceva si nu era chestie de volan. Intrebare: cand iei viraj, si dupa iei mainile de pe volan, volanul revine usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cate grade (aproximativ) trebuie sa rotesti volanul dreapta sa mearga masina drept?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cate grade (aproximativ) trebuie sa rotesti volanul dreapta sa mearga masina drept?
cam 30 de grade
Cand ti-au facut directia au prins volanul de pedala de frana si au facut unghiul? Daca nu e klar ca baietii habar nu au sa faca directia. Ideea e oricum sa incerci sa faci directia in alta parte. Daca era puntea stramba sa fim seriosi: tragea masina era altceva si nu era chestie de volan. Intrebare: cand iei viraj, si dupa iei mainile de pe volan, volanul revine usor?
revin mai usor da ... crek si-au batut joc aia la service ... nu stiu ce sa cred.. deci cu puntea nu are legatura .. cu cauciucurile nu cred......
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca sunt echilibrate , o diferenta de greutate intre cauciucuri poate duce la un comportament ca cel descris....cel mai simplu lucru : schimba rotile fata intre ele si vezi cum se schimba situatia .

Si de la uzura neuniforma a gumelor fata poate sa fie ... cati km ai cu ele ?

Si inca ceva : cum s-a intamplat , a inceput asa brusc sa traga , adica aminteste-ti un eveniment de care se poate lega ceva

( o gropa luata , o schimbare de cauciuc , o pana , etc...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sa vezi daca este presiunea egala in pneuri un lucru care ar fi trebuit sa-l faca si cei de la service cand au facut unghiul de fuga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sa vezi daca este presiunea egala in pneuri un lucru care ar fi trebuit sa-l faca si cei de la service cand au facut unghiul de fuga.
am facut presiunea . nu are nici o legatura cu unghiul de fuga .
Chiar daca sunt echilibrate , o diferenta de greutate intre cauciucuri poate duce la un comportament ca cel descris....cel mai simplu lucru : schimba rotile fata intre ele si vezi cum se schimba situatia .Si de la uzura neuniforma a gumelor fata poate sa fie ... cati km ai cu ele ? Si inca ceva : cum s-a intamplat , a inceput asa brusc sa traga , adica aminteste-ti un eveniment de care se poate lega ceva ( o gropa luata , o schimbare de cauciuc , o pana , etc...)
cu rotile din fata am cam 7000 km . gropi am luat multe dar pana acum nu am avut probleme .da am facut pana dar pe partea dreapta spate nu fata . am spart roata intr`o bordura din parcare . s-a spart exat intre janta si cauciuc ca era bordura ascutita si a ciupit si putin din janta. apoi am pus roata de rezerva dar volanu era in regula nici o schimbare . apoi am cumparat cauciuc si l=am pus .. am echilibrat rotiile.. iar era in regula totul .. apoi cam peste vro 2 zile 3 sa zic a inceput toata faza asta .
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel sa intamplat si la mine la ceva vreme dupa ce am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna.

Ca se mearga drept volanul sta putin inclinat spre dreapta (cat ca este vizibil inclinatia).

Problema asta mi-a aparut asa peste noapte fara sa fi lovit in vre-un fel roata :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie tot peste noapte.... io am fost si "am facut" si directia la service... cik... si unghiurile si tot... ma chinui sa aflu ce dracu e

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament !

Foloseste "add reply" sau "fast reply" .

Multumesc !

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost la service pentru o verificare a directiei dar nu au gasit nimik in neregula. Nu stiu de la ce poate fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci , cei care a-ti mai patit asa ceva.. va rugam frumos sa ne spune-ti si nou solutia sau macar cateva pareri poate reusim sa gasim problema .

Modificat de LUCI86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceeasi problema o am si eu. Mie imi sta rotit spre dreapta putin mai mult. E enervanta chestia mai ales pe autostrada. Nici mie nu-mi trage dreapta sau stanga daca nu tin mainile pe volan. Mi s-a spus ca trebuie reglat unghiul de fuga. Cat de curand trebuie sa merg sa schimb niste filtre si o sa intreb si o sa-i rog sa rezolve si problema asta. Daca aflati ceva intre timp va rog sa postati dar mai mult ca sigur trebuie reglat unghiul de fuga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stiti ca presiunea din roti are si ea legatura cu unghiul de fuga asta o stiu din proprie experienta ca dupa ce am fost la 3 service-uri in Arad sa-mi faca unghiurile rotile tot fluierau la curbe si problema nu era rezolvata si atunci am aflat de un servce din Timisoara Pit Stop. Am mers acolo si m-am minunat inainte sa faca unghil de fuga au egalizat presiunea in pneuri, au masurat garda la sol, au ridicat masina pe elevator sa vada si eventuale uzuri ale rulmentilor si multe alte chestii si abia dupa vreo 30-45 de minute au introdus unele date in calculator, au scos si o diagnoza amanuntita pe vreo 4 pagini dupa care s-au apucat de lucru si au rezolvat intradevar problema as ca mare atentie la ce service-uri mergeti ca unii sunt dibaci altii sunt carpaci. Vreau sa mentionez ca se implinesc 2 ani de cand am facut unghiurile la ei si nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt din Timisoara, ai putea sa-mi spui pe unde e service-ul asta si cat te-a costat? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stiti ca presiunea din roti are si ea legatura cu unghiul de fuga asta o stiu din proprie experienta ca dupa ce am fost la 3 service-uri in Arad sa-mi faca unghiurile rotile tot fluierau la curbe si problema nu era rezolvata si atunci am aflat de un servce din Timisoara Pit Stop. Am mers acolo si m-am minunat inainte sa faca unghil de fuga au egalizat presiunea in pneuri, au masurat garda la sol, au ridicat masina pe elevator sa vada si eventuale uzuri ale rulmentilor si multe alte chestii si abia dupa vreo 30-45 de minute au introdus unele date in calculator, au scos si o diagnoza amanuntita pe vreo 4 pagini dupa care s-au apucat de lucru si au rezolvat intradevar problema as ca mare atentie la ce service-uri mergeti ca unii sunt dibaci altii sunt carpaci. Vreau sa mentionez ca se implinesc 2 ani de cand am facut unghiurile la ei si nu am probleme.
Io pana nu aflu toate posibilele probleme care fac ca volanu sa stea spre dreapta ca sa mearga masina drept nu ma mai duc la nici un service ca am fost am facut presiunea la roti am facut directia unghiurile etc....
Exact aceeasi problema o am si eu. Mie imi sta rotit spre dreapta putin mai mult. E enervanta chestia mai ales pe autostrada. Nici mie nu-mi trage dreapta sau stanga daca nu tin mainile pe volan. Mi s-a spus ca trebuie reglat unghiul de fuga. Cat de curand trebuie sa merg sa schimb niste filtre si o sa intreb si o sa-i rog sa rezolve si problema asta. Daca aflati ceva intre timp va rog sa postati dar mai mult ca sigur trebuie reglat unghiul de fuga.
Io am reglat tot si degeaba . Sa imi spui si mie daca rezolvi ceva . E foarte foarte incomod . Mergi drept si cu volanu spre dreapta ... aiurea .. ma enerveaza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa-ti spun ce am patit eu la octavia 1 ( aceeasi platforma). PORTFUZETA - > inlocuire cu tot cu capete de bara, facut din nou geometria, reglat bine si n-au mai fost probleme. Volanul statea spre stanga si fusese atinsa de un binevoitor exact in roata stanga. In timp s-a accentuat de la gropi etc.

Dupa inlocuire a fost ok. Eu am schimbat si caseta de directie ca era si aia dusa din mica lovitura..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io nu stiu daca e de la directie pentru ca masina nu trage .

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici a mea nu tragea stanga/dreapta, doar ca trebuia sa tin volanul rotit putin spre stanga ca sa mearga drept. Poate sa se traga de la gropi, sa se buleasca portfuzeta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt din Timisoara, ai putea sa-mi spui pe unde e service-ul asta si cat te-a costat? Mersi

E langa o benzinarie Avanti nu stiu numele strazii dar stiu ca e strada care da in Girocului si pe care s-au schimbat acu vreo 2 ani liniile de tramvai (era un santier groaznic). Daca nu ma insel benzinaria Avanti e in spate la Billa iar in spatele benzinariei este Pit Stop Vulcanizare si Service roti. Pretul nu-l mai stiu exact.

O sa ma interesez sa vad adresa exacta dar trebuie sa caut factura la birou in arhiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva..daca atunci cand imi curge lichid din caseta pe o bieleta in jos, apar si batai, pocnituri? e semnul ca trebuie sa schimb caseta?mentionez ca am schimbat toate bucsele, telescoape,tot ce era de schimbat.Culmea e ca bataia apare undeva in dreapta sus.Se transmite oare?Si la mine e tot ca la colegu care a scris la inceput cand o accelerez masina merge dreapta,stanga parca as avea 400 hp, si tind sa cred ca e caseta de vina.Simt totul in volan toate pietricelele.S-a mai confruntat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!