Jump to content

Suspensii Passat B6


tpaul
 Share

Postare recomandată

Salut. Am montat amortizoarele pe spate si am o nelamurire cu flansa pe partea dreapta. As vrea sa-mi spuna careva daca partea semnata de mine cu rosu se vede prin zona unde este decupata aparatoarea de noroi la amortizor sus( adica partea dinspre spatele masinii).Pun aceasta intrebare pt ca pe partea stanga se vede zona cu cele 2 gauri a flansei... ma gandesc sa nu-l fi montat gresit pe cel de pe partea dreapta dar daca sunt flansele identice si pe stanga si pe dreapta si e prinderea la fel pe caroserie e montat corect. Merci

image.png

Modificat de SavuAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am nevoie de niste pareri va rog.

Masina din semnatura b6 variant are suspensii sport si doresc sa schimb cu suspensii normale deoarece masina este prea joasa pentru nevoile mele, pescuit iesiri in natura.

Ochiometric este mai joasa pe spate, desi suspensia este sport si pe fata. Cand atasez si rulota de 700 kg pe carlig se lasa foarte mult.

Din datele oferite de un magazin arcurile normale pe spate ar fi cu aprox 5 cm mai inalte decat cele sport si pe fata aprox 4 cm.

Ce se intampla daca inlocuiesc suspensia doar pe spate ?

Arcuri si telescoape kayaba ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

dab_2707 exact aceleasi "simptome" le prezinta si masina mea doar cand e cald afara, si la mine mai face cand urc/cobor o bordura acel pocnet...pana acm am fost la o reprezentanta skoda in tm si mi au spus ca problema ar fi de la bucsa bara stabilizatoare stg(am doar 65000 km) care vine decat pe original toata bara  in jur de 800 lei. am sa verific maine balamaua...la tine s a rezolvat prin schimbarea ei?

 

 

S-a rezolvat. E din nou "liniste". Am gasit balama la dezmembrari cu 50 RON. A mai costat 100 vopsitul si montatul.

Verifica ridicand usa sus/jos aproape de pozitia inchis. Totusi daca service-ul a depistat joc in acea bucsa , probabil bucsa e cauza. La mine , totul era OK, nu gasea nimeni nici un joc. Am schimbat de bune niste bucse pt. ca nu gaseam cauza

 

salut, am verificat cum ai spus si nu aveam joc in balama.am fost la un prieten sa ridic masina sus si a miscat cu o ranga de bara stabilizatoare si se auzea zgomotul descris mai sus la bucsa stanga...l-am rugat sa dea cu spray w40 pe bucsa si cand a miscat din nou de bara nu se mai auzea...posibill bucsa e  fisurata usor si de aceea cand ploua nu se aude, cand e frig,ci doar cand se incalzeste afara si e uscat?

oricum am dat comanda de bara 650 lei iar manopera va fi 230lei(e un pret corect pt o reprezentanta?) si va tin la curent daca s-a rezolvat cu zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude un scartait pe la rotile din spate daca balansez masina.Cand e ud pe jos sau daca o spal pe dedesubt nu se mai aude nimic.... E enervant acel zgomot se aude si cand ma urc in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

 

savuAD nu stiu cum este la passat pentru ca voi aveti frana de mana cu buton(electrica) dar la mine se aude scartiitul de care zici tu de la frana de mana...incearca sa reproduci zgomotul fara frana trasa si vezi poate e de acolo.

 

referitor la problema mea astazi am schimbat bara stabilizatoare fata si acum e liniste in sfarsit in masina.

Modificat de manu01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manu01 e posibil sa ai dreptate.La asta ma gandeam si eu ca e de la frana de mana. Am sa incerc sa vad daca face fara frana de mana si revin cu un edit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut dreptate, la mine scartaie de la frana de mana cand balansez masina sau urc ceva mai greu in portbagaj

 

Ps. Scuze pentru al 2-lea reply consecutiv dar nu-l mai puteam edita pe primul

Modificat de SavuAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am citit tot topic-ul si nu m-am lamurit cu o problema. Masina mea are la trecerea peste relantisoare un scartait, care am inteles ca ar fi de la bucsele de la bascula sau bucsele mari, desi la verificare mecanica nu se vede nimic. Masina este beton la directie dar scartiie. M-am uitat pe net dar nu am gasit codul piseleor. Aveti idee le are cineva, sau mai exact o poza ceva sa ma edific. Inca ceva... uneori, dar doar uneori, apare ca un cloncanit, care nu il percepe oricine si vine tot din zona directiei/suspensiei. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic ajutor pentru cele de mai sus... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai scartie si tijele de la senzorii de nivel daca ai faruri adaptive.Gasesti senzorii pe partea stanga fata/spate in zona rotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. O sa-i caut.. totusi cred ca este ceva la directie/suspensie... cand ploua tace..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.... Ma ajuta cineva cu codul pentru bucsele vinovate de scartait... Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor, m-am uitat in acest topic si nu am vazut pe nimeni sa aiba suspensii sport pe passat b6...eu asa am cumparat masina din germania in noiembrie anul trecut si sincer...nu ma descurc cu ea...am si jante pe 18 cu cauciucuri cu garda de 40. este minunata in curbe si la drum lung, insa prin oras nu este deloc confortabil..ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat.. ce ar trebui sa fac sa o schimb cu una standard, si cam cat m-ar costa.

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am suspensie sport cu jante de 17" si talon de 45 pt vara.Iarna am 16" cu talon 55 si sunt ceva mai confortabile. Asta e masina n-ai ce sa-i faci, daca vrei confort treci pe mercedes de la E Klasse in sus :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Costa 195 Lei/buc amortizorul KYB Ultra SR

Modificat de danyspaniolu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costa 195 Lei/buc amortizorul KYB Ultra SR.

Costa 195 Lei/buc amortizorul KYB Ultra SR.

Nu stiu unde ai gasit tu cu asemenea pret mic. Oricum amortizoarele difera ca pret, pe puntea fata pret mai mare, pe puntea spate pret mai mic.

 

Eu nu cautam pret la amoritzor, ci daca a INCERCAT cineva ?

Modificat de flo1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucrez in domeniu, suntem furnizor mare de piese.

 

Amortizor fata Kyb cod 325700 - 255 Lei cu TVA.

Sunte preturile mele de achizitie pe care vi le pot oferi doar ca sa va ajut. Nu pun nici un adaos.

Modificat de danyspaniolu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru oferta, apreciez.

Aceeasi oferta o am si eu din partea unui prieten din MM.

 

Toata stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie si anume, am un passat b6 sportline din 2010 si ma cam deranjeaza suspensia ca e cam rigida. As vrea sa stiu in ce consta varianta sportline doar in arcuri si amortizoare? Se pot schimba astea cu altele normale?

Inainte am avut un b5.5 si prin denivelari nu simteam nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si as putea sa le schimb cu altele mai 'elastice 'oricand fara nici o problema nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor,

Am un B6 din 2009, cumparat de nou si prin urmare rulat numai pe aici, pe drumurile patriei. In decembrie, cand amridicat masina pe cric pentru a trece pe gumele de iarna, am auzit un trosc pe fata stanga, dupa care am vazut ca a cazut aproape o jumatate de spira de arc. Nu prea am avut ce face si am plecat cu masina. Surpriza mea a fost ca dupa cateva zgomote, nu s-a mai auzit nimic, iar masina se comporta normal. Intrebarea mea, e ghinion curat la mine, sau a mai patit cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai intampla.Trebuie sa-l inlocuiesti.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!