Jump to content

Suspensii Passat B6


tpaul
 Share

Postare recomandată

Eu zic ca nu ai facut nici o treaba cu amortizoare sh, pentru ca ar putea sa te tina foarte putin si tot acolo ai ajuns. Eu am sunat la reprezentanta PBV1, Midocar.... si pretul unui amortizor normal pentru spate este cam 500 lei. de asemenea mai sunt amortizoare Kayaba (japoneze) foarte bune, dupa cum mi-au zis mai multe persoane la 250-300 lei/buc. Momentan eu nu le-am schimbat dar optez pentru Kayaba, urmeaza sa le achizitionez in decembrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat Kayaba si am avut surpriza super tare ca nu s-au putut monta pentru ca tija este mai subtire decit permite flansa sa se monteze.

.. si a trebuit sa le dau inapoi :( (de la ciclop, cautate cu talonul in softul lor de piese de schimb ..)

Am optat acuma pentru asta pentru ca am avut un drum mai mare de facut in weekendul trecut.

Nu renunt evident pentru ca nu imi este tot una sa dau ~3000 pe un telescop sau sa dau 1000 pe amindoua.

Eu am gasit la Quarkauto la 780RON bucata dar nu am avut nici banii astia atunci.

Dupa ce montez arcurile am sa vad ce fac in continuare.

by the way .. ai dreptate .. amortizorul stinga bate .. deja!

Nu a facut galagie decit la intoarcere de la Bucuresti.

Modificat de mishaolah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am si eu un passat variant din decembrie 2006. La denivelari scartaie destul de tare ca un "pat de spital pe arcuri " undeva in stanga fata. Ciudat e ca nu se aude de fiecare data, doar din cand in cand. Am inteles de la cei de la reprezentanta si din celelalte posturi ca bucsele fata ar fi problema insa la service mi-au spus ca se schimba doar cu tot cu bara stabilizatoare. E adevarat sau se pot schimba doar bucsele? Stie careva vreun pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stie nimeni daca la un passat din decembrie 2006 (in cartea de identitate e trecut 2007) se pot schimba doar bucsele fata sau trebuie schimbate cu tot cu bara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. In gropi, la trecere pe calea ferata bubie ceva in fata si chiar destul de pronuntat. Sunt oare bucsele pe la bara stabilizatoare sau caseta de directie? Pe drum pietruit de dezastru. Parca sunt in tractor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu m-am lamurit, se pot schimba bucsele bara stabilizatoare fata la B6 sau trebuie schimbata toata bara? Imi scartaie la denivelari.. ma dispera..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh, trist.. Ramane sa sper ca zgomotul provine de la bucsele anterioare de la bascula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am scris mai sus si eu am exact aceeasi problema ca danmatyas. Intrebarea mea este cum se poate sa ne dam seama de unde provine scartaitul, de la care bucse fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu injectati ulei in piese ca in 5000-10 000km se distruge cauciucul si nu rezolvati nimic.pentru a elimina scartaieli cumparati un tub de wd-40 nu cel mai mic...pe la vreo 15 lei si fasaiti cu el pe toate incheieturile.am facut asa la ford(fiesta focus),vw(golf,polo),dacii si problemele s-au rezolvat la unele care au 30 000 km de atunci.intra apa si mizerie la articulatii si de aceea scartaie.bine, daca sunt duse se schimba dar daca nu aveti jocuri sau piesele par ok incercati asa

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa m-am gandit si eu sa pun ceva spray pe la bucse sa vad care face, in fiecare zi pun pe o bucsa... :) wd 40 e ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor de mult am vrut sa scriiu pe topicul acesta dar mereu am uitat. Pentru cei care au passat B6 cu jante pe 16 si anvelope 205/55 cum se simte la voi cand dati in gropi ca la mine cu jante pe 17 si 235/45 zici ca calc(scz. cacofonia) :) peste mine , ma zdruncina de mai e putin si ma arunca din masina si in plus fata de asta schimb si des bucse si flanse cu rulmenti.

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel se cam resimte la mai toate, poti de asemenea sa-i faci o verificare amanuntita sa vezi daca nu ai si suprize..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum masina e tambal pentru ca am schimbat de curand flanse si rulmenti si bucse , mai trebuie amortizoarele ca sunt scurse.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine si tu gumele la 2, 2,1 atm. Eu asa am toate masinile si este un bun compromis pentru comfort.

La mine cu 215/55/16 este ok. Comfort gasesti de la 60 in sus, incompatibil insa cu acest model.

De la 55 in jos nu mai astepti comfort, totul este transmis direct in suspensie si restul. Trebuie obligatoriu sa ai drumuri bune, nu ce avem noi...

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare ca este mai confortabila cu jante de fier si cauciucuri de iarna 215/R16, decat cu alea de aliaj tot pe 16”. Poate unde cauciucurile astea de iarna sunt mai moi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TI se pare, nu are cum, cauciucurile de iarna sunt ceva mai zgomotoase in functie de carosabilul pe care rulezi.

De obicei rotile de iarna trebuie sa le tineti mai umflate decat cele de vara pentru o aderenta mai buna si o uzura cat mai mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare oameni buni .am si eu un semn de intrebare , oare cu ce fel de suspensie vine passatul HL cu motorizarea de 170 cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am schimbat bucsele bascula de pe fata(aveau un usor joc) si am scapat de scartaitul de care va scriam mai sus. se pare ca in cazul meu nu a fost nevoie de schimbarea bucselor de la bara stabilizatoare.

Modificat de muresansergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

viktor25, poti intreba la firma care a adus masina in tara cu ce suspensie este echipata masina. Dai telefon la ei, comunici seria caroeriei (aceea cu WVWZZZ.....) si ei iti vor comunica ceea ce doresti. Eu asa am aflat la a mea ca are ,,drumuri grele'' pe ea, firma este din Brasov iau eu am dat telefon din Bucuresti. Deci se rezolva, vointa sa fie....Sanatate maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat au costat bucsele de la bascula? care din ele ca eu stiu ca-s 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu stiu exact ,ca am facut mai multe chestii mici la masina (revizie de 165000km, schimbat bucse bascula fata si ceva capitonari la 2 plastice bord) si toata factura la reprezentanta a fost de 14 milioane. Oricum...nu sunt o avere. Pe mine m-a bagat mecanicul sub masina si mi-a aratat ca exista un joc la bucsele bascula ,pe care apoi le-a schimbat. Acuma care bucse bascula au fost...habar n-am ca nu ma pricep. Ce e clar e ca nu au fost cele de la bara stabilizatoare. Mi-a aratat-o si pe aceea si acolo totul parea ok...nu se vedea nici un joc

Modificat de muresansergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum pot sa imi dau seama ce suspensie am ..am un passat highline ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare ca este mai confortabila cu jante de fier si cauciucuri de iarna 215/R16, decat cu alea de aliaj tot pe 16”. Poate unde cauciucurile astea de iarna sunt mai moi.

E logic, jantele de tabla sunt mai flexibile decat cele de aliaj care sunt ma dure. Tabla preia socurile, dar probabil va trebui sa le indrepti la un moment dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!