Jump to content

Suspensii Passat B6


tpaul
 Share

Postare recomandată

Este terminat,ele cand sunt noi le impingi cu 2 maini sa se comprime.

Vizioneaza pe yt cum.se.comprima/ decomprima un amortizor. In momentul revenirii cursa trebuie sa fie lina/ constanta si sa revina cat ai bagat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! 

Am si eu aceiasi problema ca si colegul SEY. Culmea ca s-a nimerit si acelasi tip de masina, an si motor. Nu stiu daca e normal totusi sa schimbi si arcurile din moment ce inainte de schimbarea amortizoarelor masina nu era lasata. Maine ma uit si eu la bulinele de pe arcuri si postez aici in speranta ca ma veti ajuta cu un cod de amortizoare. Eu am pus unele sachs. Am inteles de la mecanici ca amortizoarele originale erau ceva mai "ciudate" cu reglaj pe tija si ceva mai groase. Totusi nu inteleg de ce s-a lasat masina pentru ca greutatea ei sta pe arcuri din cate stiu eu. Sper sa ma ajutati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu si Sergiu (Sey ) aveati amortizoare Nivomat care se regleaza automat in functie de greutate.Acum ai pus normale si de aici diferenta.Ori pui si arcuri normale ori pui amortizoare Nivomat cu acelasi cod scris pe cele vechi.


Piesele difera mult intre ele ...mecanicul nu trebuia sa le monteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aceste minuni ale tehnicii germane de care spui tu ma costau intre 2900 si 3600 lei buc. Cam scump pentru buzunarul meu. Prefer sa schimb si arcurile, sa am o suspensie normala, fara imbunatatiri. Intr-adevar se vedea diferenta intre ele dar aveau aceiasi lungime. Oricum nu montam Nivomat ca nu imi permiteam. Multumesc pentru sfaturi si sper sa rezolv problema

Modificat de spednatz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de acele amortizoare si eu am avut erau super am trecut pe o suspensie normala. Stii codul de pe amortizor ?

Arcurile schimbate de mine au o spira in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine ma uit la culorile de pe arcuri si caut in garaj poate nu le-au aruncat pe cele vechi sa iau codul. Mie mi se pare acum ca sta foarte bine in curbe. Doar ca e prea lasata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare : daca trebuie sa schimb un telescop pe spate, trebuie sa tin cont de partea de montare ? Adica telescop spate dreapta sau telescop spate stanga ? Exista diferente intre ele ca si constructie si ca parte de montaj? Adica nu se pot monta pe oricare parte din spate (stanga sau dreapta)?

Tin sa precizez ca vrea sa achizitionez acest telescop second hand si nu nou, pentru suspensie sportline si am gasit la pret rezonabil doar second hand cu garantie.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu se recomanda montarea unuia second hand, dar momentan daca as lua unul nou ar trebui sa iau 2 iar daca iau 2 noi pe spate ar trebui sa iau 2 noi si pe fata si tot asa. Restul de 3 telescoape sunt second cel pe care il cumpar nu are mai mult de 100.000 km fiind de pe un passat din 2010. Intradevar nu se recomanda dar in cazuri exceptionale si doar pe o durata scurta de timp :) parca m-as incumeta. Momentan ministerul de finante :) nu promulga cateva legi de sponsorizare astfel incat facem din ce avem.

Multumesc mult pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat an 2009 .....amortizoare sh ???!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da colegu @EEXCALADE - stiu la ce te referi,de obicei nu fac rabat de la ceva nou pentru masina dar... este doar pentru moment, pentru 2-3 luni. Se ma intampla cateodata sa nu ai din varii motive bani de investit, astfel incat decat un telescop curs si mort se inlocuieste cu unul second dar cu garantie de 6 luni care imi ofera cat de cat o perioada de respiro dupa care bineinteles trecem la noi, dar dupa cum spuneam momentul nu e unul propice pentru achizitii noi telescoape noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Mihai.Nechifor

Ce ma sfatuiti colegii: masina am luat-o cu arcuri sport Eibach si acum simt ca ar cam trebui inlocuite amortizoarele. Sa pun amortizoare clasice (ma gandeam la Kayaba) sau sa caut ceva sport? Avand arcuri sport e posibil sa-mi strice mai repede amortizoarele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcuri sport trebuie amortizoare sport. La suspensia sport este garda la sol mai coborata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Ce imi recomandati? Arcurile sunt Eibach pro-kit -30mm

Acum am dat unul jos de pe spate la apasat cu o mana se duce in jos opunand ceva rezistenta si se ridica la nivel apoi. Insa masina balanseaza destul de tare la denivelari mari

Edit: sau sa caut kayaba dupa o serie de sasiu care a venit cu suspensie sport din fabrica/Rline?

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general amortizoarele se ''imperecheaza'' cu arcurile si daca nu se face corect !! schimbi amortizoarele degeaba.Intereseaza-te de-Bilstein B6 Sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 mihai, acum o luna am inlocuit telescoapele fata , avand suspensie sport din fabrica. am folosit telescoape kayaba ultra sr , varianta sport si in combinatie cu jante pe 18 sta foarte bine pe drum. nu ma intreba de confort :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Acum am verificat dupa seria de sasiu amortizoarele de la un passat variant Rline au acelasi cod cu ale mele care sunt comfort. E posibil ca un arc Eibach sa fie mai moale decat unul sport OEM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua, am nevoie de un sfat pentru a mari garda la sol a masinii, acum am in jur de 10 cm si la iarna o sa raman pe burta in zapada, la service mi-au spus ca pentru modelul meu gaseste numai amortizoare originale si numai pe fata si nu garanteaza ca se innalta masina.

Inaltatoare sa pun sub arcuri nu am gasit poate stie cineva unde asi putea gasii.

Suspensiea reglabila ar mai fi o solutie dar nu stiu cate de calitative sunt amortizoarele.

Daca stiti si alte metode de a marii garda la sol astept un raspuns.

Masina: Passat B6 Variant 2009, cod motor CBAB.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ai suspensie sport.Cea mai simpla varianta e sa iei de la dezmembrari arcurile si amortizoarele ,varianta normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e suspensie sport si nu gasesc alte arcuri si telescoape compatibile la magazinele de piese.

Dupa culorile (bulinele colorate) de pe arcuri sunt arcurile originale si nu stiu daca sunt compatibile de la alte modele (ex: skoda, vw golf break...) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Portocaliu, Verde, Galben,Galben pe fata

Alb sau Galben(nu se vede foarte bine),Mov,Portocaliu,Portocaliu pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai suspensie DCC ??!,cel mai mic pret este de 1054ron/buc fata, tva inclus pe aftermarket Monroe C2513. Oe este 1780 buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e suspensie DCC, nu am nici un buton de setare suspensie si nici nu sunt fire trase la amortizoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK am inteles,din cataloage rezulta altceva.Inaltatoare 2cm-489 ron fata/ 2 cm spate-380 ron spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!