Jump to content

Suspensii Passat B6


tpaul
 Share

Postare recomandată

T.R.C. PASSAT 2006

Blitstein sau Boge am de ales,acum ramane sa vad preturile.Mc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Trebuie schimbate amortizoarele spate la un Passat Variant Comfortline 2006 si am intampinat o problema

Passat e dotat cu amortizoare spate cu self leveling (nu cunosc exact denumirea), adica daca masina e incarcata, se lasa putin la inceput, dupa care si ridica la nivel de parca nu ar fi incarcata.

Prolema e ca un amortizor costa vreo 3200 lei bucata la un magazin de piese auto :tuktuk: . Stie cineva daca se pot monta amortizoare normale?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Am decis sa merg pe Sachs super touring toate 4,abia astept sa le schimb e foarte enervat cum se comporta masina acum (am senzatia ca vin de la un chef baut bine dimineata),sper sa nu regret alegerea facuta, revin cu detalii dupa montarea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, 

ati putea va rog, sa imi spuneti cat ar costa : telescoape/flanse/rulenti fata + telescoape spate ?

multumesc  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

 

Cum ai rezolvat problema?

Am si eu problema asta. pe o masina identica echipata sport line

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

ati putea va rog, sa imi spuneti cat ar costa : telescoape/flanse/rulenti fata + telescoape spate ?

multumesc  

 

rulmenti ? 350 ron bucata daca nu ma insel am schimbat eu si fata si spate partea stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru colegii care au trecut prin faza aceasta sau sunt mai experimentati in domeniu, va rog,

as vrea sa imi schimb telescoapele, fata+spate ,ce marca sa aleg...stima&drumuri bune sa aveti....

p.s. stanga spate curs si dr.fata troncane deci si rulmenti sau flanse amortizor cum se zice....firma si cost,macar aproximativ?...va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telescoapele din fabrica vin pe Sachs. Eu am gasit telescopul la ~250 lei bucata.

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna colegi.

Am o rugaminte la voi, este cineva care ma poate ajuta cu un desen de suspensie spate a unui B6 variant (highline)? ...unde se vad toate bucsele, inclusiv acele doua din mijloc (sus).

Acum am luat masinuta, si proprietarul anterior care marfa cu el, si am vreo 6 bucse terminate, si nu il pot explica la baieti ce sa-mi comande.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit desenul respectiv.

mai am o intrebare daca stiti pe puntea din spate pe partea soferului, pe bratul care merge de la roata pe sasiu (care sustine si arcul) este un senzor. Stiti cumva pt ce este?

Modificat de deszab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai xenon?Cred ca vorbesti de senzorul de auto level al xenonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

se poate va rog sa ma ajutati cu un cod(uri) pentru arcurile OEM sportline, passat 1.9 tdi BXE din 2006 ?

 

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Cod set de arcuri pentru mecanism de rulare Sport 3C0 071 679 L0L .

Greutatea maxima admisa pe axa fata 1090 Kg iar pe axa spate 1020 Kg .

Din pacate au fost scoase din productie la data de 01.04.2012 si nu au inlocuitor .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema. Cand intru intro curba stanga mai puternic masina isi pierde stabilitatea (incepe sa danseze ca si cum ai face stanga dreapta cu volanu rapid) cand iau curba la dreapta se comporta normal . Care ar putea ficauza . Ms anticipat pt raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!


 


Poate are cineva un sfat bun. O rezolvare...


 


Aproape la fiecare plecare de pe loc, si franare usora, doar la viteze mici, treapta 1, 2  se aude un pocnit din zona stg. fata.


Toamna trecuta am investigat problema la mai muti mecanici, dara fara rezolvare. Cat a fost inghetat si frig afara, nu s-a manifestat.


Acum, de cand sunt temperaturi cu plus a aparut din nou zgomotul.


 


Pana acum am schimbat :


 


- Bucsa brat stg fata


- bieleta stg. fata


- flansa+rulment amortizor stg fata


 


Verificat tampon motor central.


Verificat suspensie la mai multi mecanici.


RASPUNS: Nu are jocuri sau piese uzate.


 


HELP! Idei...solutii ?


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca este amortizorul,daca ai luat o groapa mai sanatoasa,bordura in viteza.Cred ca tija amortizorului este strimba. La o alta masina am  ramas fara bucsa de bascula (din cauza unui mecanic destept) pur si simplu a sarit din locas si am schimbat toate piesele enumerate de tine mai putin amortizorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am descoperit (sper) cauza zgomotului. Pe un drum denivelat unde se auzea si mai tare, am deschis portiera in mers, sa vad cum se aude de-afara. SURPRIZA! Nu se mai auzea... Inchid portiera, iar apare trancaneala. Am tot facut probe si cu portiera deschisa nu se mai auzea. Am oprit, am verificat portiera pe pozitia deschis, tras de ea stanga/dreapta, sus/jos si nimic, totul bun. Apoi am apropiat portiera spre pozitia inchis si can am inceput sa o misc sus / jos am descoperit si cauza. Se misca bine de tot din balamaua inferioara. Am verificat si restul portierelor, dar stg fata, balama inferioara (care este foarte aproape de roata si de unde se aude zgomotul) e singura care face probleme. Am fost la un service, unde mi s-a spus ca tre' sa - mi caut o balama. Macar acum stiu ce are... O sa caut si balama. Postez si dupa ce o schimb dar sunt 100% convins ca asta-i cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

pentru cei care au schimbat amortizoarele+flansele lasati comentarii despre marca care ati folosit-o si pretul.Sunteti multumiti de alegere?

Am vazut ca foarte multi colegi ziceau ca urmeaza sa le schimbe si o sa revina cu pareri insa au ramas doar la stadiul de vorbe.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut

dab_2707 exact aceleasi "simptome" le prezinta si masina mea doar cand e cald afara, si la mine mai face cand urc/cobor o bordura acel pocnet...pana acm am fost la o reprezentanta skoda in tm si mi au spus ca problema ar fi de la bucsa bara stabilizatoare stg(am doar 65000 km) care vine decat pe original toata bara  in jur de 800 lei. am sa verific maine balamaua...la tine s a rezolvat prin schimbarea ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat. E din nou "liniste". Am gasit balama la dezmembrari cu 50 RON. A mai costat 100 vopsitul si montatul.

Verifica ridicand usa sus/jos aproape de pozitia inchis. Totusi daca service-ul a depistat joc in acea bucsa , probabil bucsa e cauza. La mine , totul era OK, nu gasea nimeni nici un joc. Am schimbat de bune niste bucse pt. ca nu gaseam cauza

Modificat de dab_2707
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La masina din semnatura am suspensie sport as vrea sa stiu daca doar suspensia de pe fata este mai coborata sau si pe fata si spate sunt coborate cu 1.5.

Trebuie sa schimb amortizoarele pe spate si ma gandeam sa bag Kayaba dar am vazut pe site-ul lor ca nu au pentru suspensie sport amortizoare de aici vine intrebarea cu suspensia sport coborata doar pe fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Si eu am un passat cu suspensie sport. Azi am schimbat amortizoarele spate cu niste amortizoare SACHS. Am facut aceasta alegere pentru ca si cele originale sport erau tot SACHS. Pareri inca nu va pot da dar vreau sa va spun ca daca as fi stat mai bine cu banii mi-as fi pus BILSTEIN B6. Le-am comparat un pic si is din alta lume. Singura problema ii ca pe banii de un BILSTEIN mi-am luat doua SACHS-uri. O sa revin cu pareri duupa sarbatori.

Si DA SavuAD si pe spate sunt tot sport.

Modificat de onospy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!