Jump to content

Suspensii Passat B6


tpaul
 Share

Postare recomandată

niste suspensii as dori sa achizitionez sa cobor garda la sol ceva sugestiii mi-ar fi de folos va rog ... am inteles ca sportline ii umpik mai jos e adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fozian

Sal.,

Daca vrei arcuri de sportline alea care coboara garda cu 15 mm am eu un set.

Au venit pe masina mea din fabrica si le-am folosit doar 5000 km, dupa care am trecut la unele KW ceva mai rigide.

Singurul incomvenient e ca daca ai suspensii de drumuri grele va trebui sa-ti iei si amortizoare, indiferent daca o sa le iei pe ale mele sau vei lua unele KW sau H&R.

Si daca nu le iei pe a mele macar cauta sa iei de la firme consacrate gen KW / H&R / BILSTEIN, nu toate ieftiniturile chinezesti ca doar tu mergi cu masina nu altul.

O seara placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pachetul sportline din fabrica (include scaune sport si jante 17) si il consider excelent la drum lung. Nu am nici probleme deosebite cu gropile din Bucuresti, e adevarat ca am grija cat pot dar merg normal, nu cu 5 la ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau eu arcurile dc nu le vrea colegul care a intrebat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nimeni arcuri de pe sportline de vanzare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am un Passat Highline 09 si am senzatia ca sta cam sus de fata.

Va atasez o poza.

Credeti ca are suspensie de drumuri grele pe ea ?

Merci

post-9928-0-41992200-1332170813_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Mda, mi-au confirmat in service am suspensie drumuri grele: +1,5cm inaltare si scut metalic.

In afara de arcuri si amortizoare ar mai fi nevoie de ceva ca sa trec la suspensie de Sportline ? Ma bate un gand....

Ca si costuri....? Un estimat are idee cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut!am o problema cu masina din semnatura.distanta intre roata stanga si aripa e mai mica cu 1,5 cm fata de parta dreapta.plus ca se aude un scartait cand virez scurt in accelerare.am schimbat bucsele fata,bieleta antiruliu si capul de planetara pe stanga acum 1000 de km.capul de planetara pe dreapta e schimbat cam de 20000 de km.masina are pachet drumuri grele.o sa ma duc sa o ridic pe elevator dar nu am timp acum.e posibil sa se fi dus arcul?masina nu bate/trancane la denivelari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur e arcul rupt, eu am patit asa la o Skoda Octavia II, care are suspensia aproximativ la fel, si scirtia usor doar cind luam viraj pe loc stinga sau dreapta maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de raspuns.o sa ma duc la service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, mi-au confirmat in service am suspensie drumuri grele: +1,5cm inaltare si scut metalic.

In afara de arcuri si amortizoare ar mai fi nevoie de ceva ca sa trec la suspensie de Sportline ? Ma bate un gand....

Ca si costuri....? Un estimat are idee cineva ?

Ai cumva 4Motion? Daca da, suspensia spate difera fata de una cu tractiune fata.

In principiu, Sportline-ul stiu ca are in plus fata de unul standard: arcuri + amortizoare sport, bucse si bara stabilizatoare. Fiind vba totusi de un Passat, o suspensie buna ajunge pe la 500E in medie(ar fi de preferat una reglabila, coilover, completa - eu asta am in plan). Mai adauga bucsele si barele stabilizatoare si te uiti cam la un 800E. Acum tu stii daca merita sau nu. Daca doar look-ul e ceea ce cauti, poti scapa mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Merci, dar dupa cateva evenimente, am constatat ca sunt foarte multumit de cei 1.5 cm in plus la suspensie.... 2 x caine-vitel mort vazut din scurt in coloana de tiruri si 1x bordura cazuta din basculanta, ambele evitate strangand puternic din fese, dar fara sa ating burta masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare,

A venit timpul sa schimb telescoapele pe spate.

Imi puteti spune va rog ce marca de telescoape se pun din fabrica pe Passat B6? Puteti sa imi recomandati un producator ce sa pun in locul celor vechi?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa-ti spun ce are masina de fabrica, dar am auzit ca cele Monroe ar fi destul de bune ca raport calitate/pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, mai acum ceva timp am vorbit cu un baiat care lucreaza la un importator si distribuitor mare de piese auto (nu zic numele ca poate se considera reclama) si am gasit telescoape Sachs la 250lei buc.

O sa-l intreb cat costa si cele Monroe.

Ai idee car ar fi mai bune, Sachs sau Monroe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uita-te si la Kayaba, am auzit numai de bine despre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un passat din 2009 iar daca pun in prtbagaj 200Kg se lasa aprope de pamint. Este normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este normal sa se lase cum ai scris tu. Poate iti raspunde un alt coleg care este mai priceput decat mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
T.R.C. PASSAT 2006

Salut trebuie sa schimb telescoapele fata-spate, are 173000 km din care eu 55000 in 3 ani,rog pe cei care au montat pe passat b6 sa imi zica ce marca e recomandata din cele 3: BLIDSTEIN,SACHS SI BOGE.Masina are motor 19 tdi 105 cv,deci suspensie normala, doar jante am pe 17.Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere sa pui tot unele OEM .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Din fabrica cu ce marca vine echipata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!