Jump to content

Cum Montam O Rezerva Normala In Golf5 ?


CatalinS
 Share

Postare recomandată

va salut.am un vw golf 5 plus cu roti de 15''.trebuie sa ii iau roata de rezerva slim (mica).Am gasit dar la dimensiuni de 16'',17''.intrebarea mea este:se potriveste rezerva slim de 16''sau 17'' la masina?stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, diametrul exterior ramane acelasi,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge fara probleme. Masina mea a venit din fabrica cu table pe 15 si roata slim pe 18 :))

Poti vedea aici diferentele: http://www.willtheyfit.com/

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multzam ptr.raspuns.deci pot lua slim chiar si de 18 ,si imi incape in acel loc unde e kit-ul da?fiindca eu asta urmaresc:sa mearga pe masina si sa aiba loc in portbagaj (in acel loc unde e kit-ul)fara alte modificari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Sal all, va rog, imi puteti spune sau identifica o rezerva slim dupa cateva poze de la vanzator care sa-mi dovedeasca ca rezerva slim se potriveste la masina din semnatura ??? Vreau sa cumpar o rezerva slim, am cateva serii care atesta ca e OEM dar nu sunt sigur daca are 112 intre prezoane !!! Ma poate ajuta cineva ?? 

post-31419-0-87289200-1386529193_thumb.j

post-31419-0-77516800-1386529203_thumb.j

post-31419-0-49017300-1386529212_thumb.j

post-31419-0-69920800-1386529221_thumb.j

post-31419-0-12769600-1386529232_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare colegii,

Imi cer scuze ca reinvii dupa aproape 1 an de inactivitate acest topic insa nu vreau sa redeschid altul nou.

A facut cineva recent vreo operatiune in acest sens ca sa rezolve problema rotii de rezerva normala? Daca da, de unde ati cumparat inaltatorul? Eu la toate magazinele auto am gasit ambele componente la pretul de 140 RON bucata, adica 280 in total, ceea ce mi se pare extrem de scump.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti poti face singur inaltatorul din polistiren extrudat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma cred ca la varianta asta voi recurge pentru ca peste tot pe unde am sunat sa ma interesez de cele doua piese pretul este acelasi: 140 RON bucata. Nu am de gand sa dau aproape 300 de RON pe 2 bucati de polistiren cand as putea sa-mi cumpar MiniDot-uri de banii astia de exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,cine ma ajuta si pe mine cu,codul buretelui(suport cric,cheie roti,etc) care intra in roata de rezerva(slim 16").Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cred ca asta e.

12 pentru kit de reparatie

13 pentru roata normala

11 pentru roata temporara

ToolBox.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut si eu sa achizitionez o roata de rezerva slim. A mea a fost dotata cu kit-ul de reparatie dar din pacate compresorul s-a "pierdut" la ultimul proprietar. Oricum ideea de kit de reparatie mi se pare cu bataie lunga. Intradevar economisesti spatiu si greutate dar iti este folositor doar intr-un numar limitat de situatii. De aici ideea de roata de rezerva. Una normala ar ocupa mult spatiu si ar costa mult, luand in considerare si "buretii", surubul iar a face din polistiren... sa ma iertati dar oricat de curat s-ar lucra mi se pare inestetic; isi face treaba dar cred ca e condamnat din start proiectul. Atunci am zis ca una slim ar fi calea de mijloc. Am cautat pe la SH si vad ca in general se vand T125/70-R16. Cei care le vand sustin si ii cred ca sunt originale de pe Golf. Insa nu iese ceva la socoteala. Masina mea a fost dotata cu 205/55-R16 ceea ce inseamna un diametru de 631.9mm adica o circumferinta de 1985.17mm. In carte scrie ca mai poate fi dotata cu 195/65-R15 ceea ce inseamna un diametru de 634.5mm adica o circumferinta de 1993.34mm. Diferenta intre ele este de 0.4% ceea ce cred ca este ok. Insa 125/70-R16 are un diametru de 581.4mm adica o circumferinta de 1826.52mm. Diferenta intre roata slim si dotare de data asta este de 8% ceea cu nu mai pare a fi ok. E foarte adevarat ca mergi o perioada scurta cu ea si la viteze mici dar nu da erori pe la ABS. Calculele nu le-am facut eu pe hartie ci pe "calculatoarele" de pe site-uri. Pe unul din ele scria ca o diferenta de pana la 3% ar fi acceptabila dar 8%. Este ceva gresit sau e normal asa? Atasez si cateva imagini.

 

PS: pentru cine e interesat:

https://www.tacomaworld.com/tirecalc?

image.png

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca am vazut ca mai sunt modele pe 17' si 18' pana la urma am luat T125/70-R16. Nu am reusit sa gasesc altceva la un pret decent si pe stoc. Diferenta de 5cm se vede. Insa am montat roata de proba si nu a dat nici o eroare pe la ABS/ESP. Bineninteles nu am mers mult asa ca testul final va fi atunci cand o sa fac pana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul, ne poti spune si noua de unde ai luat.o si un pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

250Ron pieseauto.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

am gasit pe site-ul recomandat de colegu` mai sus doar roata propriu-zisa doar dar si in kit exact ca in poza lui Cib_B la postul #122. Dat fiind faptul ca am toate piesele din trusa de scule (postul #71 de la pagina 4) nu ma incanta ideea sa mai dau ceva banuti in plus sa iau inca un duplicat pentru ele doar ca sa fac rost de spuma care intra in roata din imaginea lui. Ma poate ajuta cineva cu un cod sa ma uit poate o gasesc separat? Spuma care o am eu acum la masina e cat toata roata de rezerva sau poate putin mai mare de intra fix in spatiul respectiv in portbagaj.

 

Multumesc anticipat.

Modificat de cezarica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un recipient de spuma de 0.6l, cod 1K0 012 619. Sper sa te-ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recipientul ala cu "smantana" il am si eu si face parte din kit-ul de reparare care vine cu masinile care nu au roata de rezerva subtire (slim) si nici nu au locasul unde vine roata de rezerva facut pentru una de dimensiune normala. Pa mine ma interesa insertia din spuma in care vine kit-ul cu echipamente care vine in roata de rezerva mica, asa cum e in poza lui Cib_B de la postarea #122 in care is bagate cricul, chei si ce mai e acolo.

 

Multumesc oricum, dar nu ma ajuta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, am inteles eu gresit. Cofrajul te interesa de fapt... Imi arunc un ochi mai tarziu si daca gasesc cod pe el, revin cu reply.

 

LE: Codul pentru cofraj e 8P0 012 109 F (posibil sa se potriveasca si cel cu litera G, dar nu sunt sigur).

Modificat de Lastun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edit: Multumesc Lastun, dar codul dat de tine (8P0 012 109 F) este identic cu cel care il am acum care intra in locasul in care intra roata slim, nu e cofrajul (insertia de spuma) care intra in rota slim in care se baga toate piesele.

 

LE: I-am trimis un mesaj privat lui Cib_B poate ma ajuta cu codul pentru insertia de spuma din moment ce el are roata slim deci si insertia dupa cum reiese din poza. Nu stiu de ce nu m-am gandit pana acum.. /facepalm

 

Cand (daca) primesc raspuns de la el revin si las codul si pentru alti poate sunt interesati.

 

LE 2: Am mai sapat putin pe net si CRED ca codul care ma interesa pe mine este 1K0012115F dar am impresia ca nu e doar insertia de spuma ci toata trusa cu toate piesele.

Modificat de cezarica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe Partsbase si am dat de acelasi cod ca tine, 1K0 012 115 E/F, piesele din kit cred ca sunt totusi separate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cezarica este corect codul 1K0012115F pentru spuma/cofrajul care intra in roata slim. Acest cod este pentru roata slim cu dimensiunea de 16 inch. Ai mai jos un link in care sunt atasate mai multe poze inclusiv la ce modele de auto se potriveste si se confirma ceea ce ai gasit si tu. Accesoriile (cele care intra in spuma/cofraj) sunt separate si au coduri individuale separat. Bafta.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/VW-Golf-Scirocco-Seat-Altea-Leon-Toledo-Toolbox-GENUINE-VAG-PART-1K0012115F-/111769924568

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Revin si eu cu o intrebare pe acest topic, pentru cei care au roata de rezerva slim: am inteles ca doar cea de 18" ar sta perfect in lacasul din portbagaj, iar pentru celelalte dimensiuni sta mocheta bombata. Este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce diametru are roata slim, dar iti pot spune categoric ca daca nu ai spatiul din portbagaj special facut incat sa incapa o roata de rezerva normala ci una slim atunci mocheta va sta bombata pe toata circumferinta rotii care o pui acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna tuturor,

Recent am achizitionat un VW Golf 5 2006 care a venit cu kit de reparatie si vreau sa-l inlocuiesc cu roata de rezerva "slim".

Anvelopele folosite in mod curent sunt 195/65/R15. Ce dimensiuni ar trebui sa aiba roata de rezerva? Din cautarile de pe forum am vazut 125/75/R15 - este corect? Intreb deoarece am incercat sa pun in spatiul destinat rotii de rezerva o roata subtire R17 care tinea "podeaua" portbagajului usor ridicata pe margini din pricina jantei care depasea latimea anvelopei in partea exterioara (nu cea dinspre ax).

Sunt putin nedumerit, nu stiu ce tip de roata ar trebui sa caut... Unele persoane spuneau ca merge si roata de 17" insa mie mi se pare ca ar da cu virgula pentru senzorul ABS, diametrul fiind mai mare cu 2" decat celelalte roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

125/70/R18 este dimensiunea care o cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!