Jump to content

Cum Montam O Rezerva Normala In Golf5 ?


CatalinS
 Share

Postare recomandată

Toate masinile care au roata de rezerva de uz temporar vin cu kitul acela pt reparea penelor ?

Nu. E roata normala sau roata de rezerva temporara sau kit de pana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O idee foarte buna de a ramane cu roata cea mica de rezerva ar fi umflarea cauciucurilor cu azot care te fereste de pene sau vreo explozie nefericita a unui cauciuc. Astfel ramai cu spatiu in portbagaj si roata mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu azotul e cea mai mare inventie de a fura legal banii oamenilor, pai cine a zis ca nu faci pana daca ai azot frate ? Una e sa nu se modifice presiunea la cald/rece...si alta e ca nu faci pana, hai sa fim seriosi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi in sfarsit am reusit sa pun roata de rezerva normala in locul kit-ului de reparatie pana, am fost si am cumparat 2 placi de polistiren expandat de 5 cm si 2placi de 3cm, (aveau si extrudat dar era un pic mai scump si am inteles ca se taie mai greu) si dupa ceva masuratori si cam o ora de taiat si probat am reusit sa termin treaba. Roata de rezerva normala am prins-o cu surubul acela scurt cu care se prindea kitul de reparatie si sta super fixata, iar compresorul si cricul si ce mai aveam pe suportul acela le-am pus in interiorul rotii si o sa le bag intr-o carpa infasurate ca sa nu faca zgomot.Mocheta vine acum la nivel, doar ca mai dureaza pana se aseaza ea si sunt multumit de rezultat.

post-11369-1210243531_thumb.jpg

post-11369-1210243537_thumb.jpg

post-11369-1210243586_thumb.jpg

post-11369-1210243594_thumb.jpg

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Referitor la surubul de fixare a unei rotii "normale" in portbagaj:

Surubul original (pentru roata de dimensiuni reduse) nu poate fi utilizat pentru o roata "normala", fiind prea scurt.

Asa ca am comandat la Midocar unul mai lung, cod de comanda: 1K0 803 899 C.

Comanda am facut-o prin Internet (pagina de web Midocar), piesa fiind disponibila dupa numai citeva zile.

Pretul a fost de: 17 lei.

Noul surub este (asa cum ma asteptam) mai lung - suficient de lung pentru fixarea oricarei roti.

Recomand celor care doresc sa utiloizeze o roata normala de rezerva... sa isi cumpere acest surub.

Succes,

B_Stefan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva idee unde gasesc si eu o roata de rezerva subtire?Dati-mi un pm va ro.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi ceva solutii..

1. La cate golfuri 4 marsaluiesc pe drumurile patriei in caz de o pana serioasa,putem ruga un compatriot sa ne imprumute roata de rezerva pana la cel mai apropiat punct de vulcanizare (aici sant insa niste nelamuriri:daca e duminica si nu gasesti vulcanizare deschisa,daca cauciucul nu mai poate fi reparat,daca ai banii necesari sa cumperi un alt cauciuc ,se poate sa nut-i convina cauciucul care ti se ofera sa0l cumperi).

2. Portbagaj deasupra masinii tip valiza care sa ascunda si roata de rezerva(stau si ma intreb cum se fixeaza roata intr0un astfel de portbagaj?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

a sorien

In locul tau nu m-as baza pe cele spuse mai sus pentru simplul fapt ca-s neadevaruri

1. compatriotul cu Golf4 poate fi samariteanul secolului insa pe tine nu te va ajuta deloc pentru simplul motiv ca roata de la G4 nu se potriveste la G5... mai citeste si afla ca la G4 distanta intre prezoane e 5x100 iar la G5 e 5x112

2. acele cutii de depozitare au rezistenta scazuta, marea majoritate netinand peste 20-25kg... insa poti pune roata-n portbagaj si chestii usoare sus... Poate asa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@a_sorien Tare as fi curios sa vad in Romania un individ care ii ofera unui altui individ o roata de rezerva pentru o scurta perioada. ( unui individ pe care il cunoaste) Hai fratilor sa fim seriosi! Traim intr-o tara execrabila! ( nu ma refer la relief, ci la societate in general)

P.S Ultimele trei replici sunt offtopic! :icon_thumright:

Modificat de cilianutop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

roata de urgenta se incadreaza normal fara sa mai fie nevoie de alte operatiuni?

ma gandeam sa cumpar una de la o vulcanizare la 3-4 mil maxim!

Modificat de marinas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce intelegi prin roata de urgenta? Roata de dimensiuni reduse? Daca despre ea e vorba, sigur ca se potriveste. Insa tu nu ai roata de rezerva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce intelegi prin roata de urgenta? Roata de dimensiuni reduse? Daca despre ea e vorba, sigur ca se potriveste. Insa tu nu ai roata de rezerva?

Nu am roata de rezerva. Masina e cumparata de la Germani si are kitul de reparatii in locul rotii de rezerva.

Am inteles ca roata de dimensiuni normale nu se potriveste perfect iar cea de dimensiuni reduse spunea cinvea aici ca nu merita ca e scumpa (9 mil). Eu nu vrea roata de rezerva de la reprezentanta. Ma gandeam ca gasesc pe la o vulcanizare si tin si kitul de reparatii.

gHapciu deci se potriveste roata de urgenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Aveti careva o poza cu piesa din polistiren din interiorul rotii de rezerva impreuna cu sculele originale?

Ca as vrea sa o completez pe a mea, si nu am gasit pana acuma decat cric, cutie becuri si sigurante, sarma de scos capace, coarba, mai vad un loc de surubelnita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu o intrebare aici: Nu cumva trebuia montat invers? Cu partea plata deasupra ?

post-1788-1253288586_thumb.jpg

post-1788-1253288605_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu....

e bine montat asa deoarece compartimentele acelea sunt destinate diverselor aflate in portbagaj

Modificat de WVWZZZ
Nu mai da Quote la postul anterior. Foloseste Add Reply sau Fast Reply. Citeste regulamentul. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFT: WVWZZZ .... first picture ... problem loading image ^_^ ...

si eu am tot roata normala, asa a venit masina cu kitul acela de polistiren .. am sa fac o foto si la mine si am sa o postez ca ma intereseaza si pe mine ce ar mai trebui sa fie kitul full :rolleyes: ...

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am avut kitul de reparatii in locul rotii de rezerva! Intr.o zi am facut explozie evitind un prost care nu a auzit de cuvantul prioritate si mi.am dat seama ca am nevoie de o roata de rezerva! M.am chinuit o groaza sa gasesc o roata de rezerva subtire ...pt ca cea subtire ocupa mult spatiu! (am vazut la un preten de.al meu) . Si pana la urma am gasit o roata de rezerva de la un opel astra model nou! Gaurile de la prezoane se potrivesc! si am scos toate sculele din suportul ala de polestilen si le.am pus in scobitura rotii....roata se tine bine in surubul care era deja! Nu trancane nimic.....si acum am si roata de rezerva si kitul de reparare....si loc mai mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajutat un prieten care a venit din italia sa-i fac acel suport.Am folosit polistiren extrudat.nu lasa mizerie... si am facut in polistiren compartimente pentru chei...chria de roatra....si multe altele. mocheta originala fiind moale... i-am atasat o sita de fier...inca un strat de mocheta neagra si cusut. pot spune ca a iesit o treaba pe cinste.

Eu personal ... imi iau roata de rezerva in portbagaj doar cand plec la drumuri lungi. In oras am prieteni. Imi permit lucrul asta ca momentan nu sunt familist.pe viitor....ramane de vazut :-d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ROBERTby, ai gasit polistiren extrudat de 8cm grosime si dintr-o singura bucata care sa acopere toata suprafata portbagajului? Eu din pacate a trebuit sa cumpar 2 placi de 5cm grosime si 2 de 3cm si sa le incropesc in asa fel incat sa acopere toata suprafata - am doua jumatati de-o parte si de alta a rotii si o placa ingusta in spate... A iesit ok pana la urma, dar parca ar fi iesit mult mai bine daca ar fi fost o singura bucata in care sa "sculptez" locasurile pentru cric si pentru chei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Aveti careva o poza cu piesa din polistiren din interiorul rotii de rezerva impreuna cu sculele originale?

Ca as vrea sa o completez pe a mea, si nu am gasit pana acuma decat cric, cutie becuri si sigurante, sarma de scos capace, coarba, mai vad un loc de surubelnita.

post-19163-1256235292_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Din ce am citit mai sus am inteles ca roata cea subtire se potriveste la fix in locul kitului de reparatie. Cine si-a pus roata subtire poate sa-mi confirme? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajutat un prieten care a venit din italia sa-i fac acel suport.Am folosit polistiren extrudat.nu lasa mizerie... si am facut in polistiren compartimente pentru chei...chria de roatra....si multe altele. mocheta originala fiind moale... i-am atasat o sita de fier...inca un strat de mocheta neagra si cusut. pot spune ca a iesit o treaba pe cinste.

Eu personal ... imi iau roata de rezerva in portbagaj doar cand plec la drumuri lungi. In oras am prieteni. Imi permit lucrul asta ca momentan nu sunt familist.pe viitor....ramane de vazut :-d

Le lipesti cu prenadez moment....si crede-ma ca ai senzatia ca este o singura bucata.si apoi poti sculpta lejer ceea ce ai nevoie :banghead:

Modificat de ROBERTby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut, wvwzzz. am vazut in postarea ta legata de piesele din kitul de pana ca ai pus o pagina in limba romana a manualului de utiliyare pentru golf 5. Imi poti spune te rog unde pot gasi si eu o astfel de versiune in limba romana, in format fizic sau chiar pdf. Mi-am cumparat recent un golf 5 fab. iulie 2005 1,9 tdi bxf 90 cp si am cateva nelamuriri, dar cartea e in germana. Si in primul rand ma intereseaza modul de utilizare a kitului asta de pana, desi o roata ar fi fost normal mult mai buna. Astept te rog un raspuns, mai ales ca nu vreau sa ies la drum fara sa citesc ceva despre kitul asta. Multumesc mult anticipat. Si tot in legatura cu acest aspect, stiti cumva daca se gasesc roti temporare de rezerva sh pt G5 si unde...? S-auzim numai de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

fishboy,

Rog citeste Regulamentul! Ai afla ca functia Search te ajuta sa cauti subiecte deja discutate pe forum, te-ar indruma spre topicul de Cereri manuale si apoi ai fi gasit acest post

Aici esti complet offtopic cu (aproape) toate intrebarile tale

Mai multa atentie rog

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!