Jump to content

Cum Montam O Rezerva Normala In Golf5 ?


CatalinS
 Share

Postare recomandată

In primul rand tin sa mentionez ca au fost de mare ajutor informatiile legate si de preturi.Mi-am montat si eu roata normala cu ajutorul inaltatoarelor care au fost la reprezentanta Autotop Mures exact in pretul pe care l-ai afisat.

Am insa o intrebare.. atunci cand te referi la acoperitor roata rezerva (5K6863463A1BS-278 ron)te referi la mocheta ce acopera tot portbagajul? Am ajuns acasa si am vazut ca de fapt ar cam trebui sa schimb si "mocheta capac" deoarece cea veche nu se potriveste exact.

Cu multumiri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Sper sa nu fiu off-topic, am facut rost de o roata de rezerva slim, are 5 gauri pt prezoane, este pe 17' si provine de la o Toyota Corolla model 2008. Intrebarea mea este: Se potriveste pe Golf V, sa o tin sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Offtopic: tb sa aibe 112mm intre prezoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danbby - daca este pe 17'' rezerva de toyota fie ea si slim mai intra frumos in locul ei in portbagaj sau sta numai pe o parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am insa o intrebare.. atunci cand te referi la acoperitor roata rezerva (5K6863463A1BS-278 ron)te referi la mocheta ce acopera tot portbagajul? Am ajuns acasa si am vazut ca de fapt ar cam trebui sa schimb si "mocheta capac" deoarece cea veche nu se potriveste exact.

Cu multumiri...

Salut,

ma bucur ca ti-au fost de ajutor informatiile. Si da, piesa respectiva se refara la mocheta aia care acopera podeaua portbagajului si are si un fel de placaj de rezistenta partial pe dedesubt. Mie personal mi se pare enorm aproape 300 ron doar pt asa ceva, ma gandeam ca poate merge ajustata cea veche prin taiere.

Ai putea sa ne arati niste poze cu felul in care sta mocheta?

Modificat de st3reo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Intre timp mi-am cumparat si eu kit-ul respectiv de spuma si dupa aproape un an de folosire va spun sincer ca nu merita absolut deloc.

Spatiul din portbagaj pierdut este enorm chiar daca din poze nu pare asa.

Nici eu nu car de obicei cine stie ce bagaje cu mine, dar daca stam sa ne gandim, cel mai important e sa ai roata de rezerva cand pleci intr-o calatorie mai lunga...si atunci o sa ai si bagaje cu tine.

Si am simtit din plin lipsa spatiului de multe ori si am fost nevoit sa inghesui pasagerii din spate cu bagajele care altfel ar fi incaput in portbagaj.

O alta chestie care ma enerveaza la culme sunt spatiile alea "scobite" in spuma care teoretic sunt foarte utile pentru a baga diferite maruntisuri dar practic daca pui prin portbagaj ceva putin mai greu cum ar fi o sticla sau o geanta o sa se lase cu tot cu mocheta in gaurile alea.

Asa ca eu o sa incerc sa gasesc la dezmembrari sau undeva o roata de rezerva slim, cred ca e cea mai buna solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezerva normala si acele piese din spuma pe margine insa nu am probleme cu mocheta deoarece este dublata pe dedesubt cu un material mai solid. Probabil ca la aceste echipari cu rezerva normala difera si mocheta din portbagaj tocmai pentru a nu aparea astfel de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hm, intradevar cred ca ai dreptate, probabil mocheta care mi-au sugerat cei de la reprezentanta sa o schimb (am pus si codul cateva posturi mai sus) are intaritura pe toata suprafata nu doar cercul din mijloc ca cea standard. Credeam ca diferenta e doar de dimensiune.

Dar si asa, asta inseamna sa cheltui inca ~300 ron si pe aia deci toata distractia te duce la 600 de ron ceea ce e chiar exagerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am lovit de problema spatiului insa am incercat sa ma limitez la ceea ce am; chiar daca am folosit rezerva o singura data, in oras, prefer sa stau linistit ca am pe ce sa ma bazez, in detrimentul de a avea mai mult spatiu in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai intrebat azi inca odata la o reprezentanta de roata de rezerva slim.

janta = ~600 RON

cauciucul = ~400 RON

sa le dai foc nu alta cu preturile astea nesimtite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am pe masina o roata de rezerva slim, dar este foarte mare (inalta) cred ca este pe r17 pentru ca e cu putin mai inalta decat cauciucurile care le am puse pe masina adica R15, nu stiu daca asa este normal masina a fost cumparata sh, roata de rezerva este noua nerulata are inclusiv chestia aia galbena aplicata pe ea cu volkswagen, dar am dubii cred ca este prea mare, e posibil sa o tin degeaba in portbagaj, sa fiu in imposibilitatea de a rula cu aceasta roata de rezerva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roata mea subtire e de 18" parca, deci nu trebuie sa te panichezi. Circumferinta cauciucului e ceea ce conteaza. Pune-o langa roata ta de 15" si vei vedea ca au aceeasi "inaltime". Diametrul mare al jantei rotii de rezerva este cel care care te induce in eroare si te face sa crezi ca nu e compatibila cu masina ta.

De exemplu, 195/65/15, 205/55/16, 225/45/17 si 225/40/18 au aceeasi circumferinta a rotii. Difera doar talonul, care se micsoreaza o data cu marirea jantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salutare! unde gasesc un suport din polistiren, din acela in jurul rotii rezerva? am cumparat masina SH si nu are asa ceva, din cauza asta s-a deformat si mocheta rau, pentru ca roata este normala si partea mochetei care este inafara rotii se duce in jos. imi puteti spune va rog unde as putea sa gasesc asa ceva?la dezmembrari?nu vreau sa dau 2mil pe o bucata de polistiren :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la dezmembrari sau la colegii de pe forum care dezmembreaza masini si poate ai noroc. Daca nu, ramane varianta de a cumpara de la reprezentanta insa e f scumpa pentru o bucata de polistiren.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali_locco, cum se numeste exact defapt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi pe pagina anterioara la posturile 97 si 99, ai acolo codul reperelor si preturi care cred ca nu s-au modificat f mult de atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos. doar ca mi se par prea scumpe :( poate gasesc la dezmembrari ceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai ieftina solutie, croiti-va singuri acele inaltatoare ptr portbagaj din poliester extrudat de 10 cm si puneti-va o rezerva normala. Nu suntem in alte tari civilizate unde gasesti vulcanizare din 10 in 10 km, daca faci pana , trebuie sa mergi cu rezerva slim numai pana-n 80 km/h, adica cu vreo 60 km/h (sa fie siguranta), daca puneti in balanta avantajele si dezavantajele cu/fara rezerva normala, o sa vedeti ca rezerva normala e mult mai utila si ieftina (parerea mea). Eu asa am procedat la mine, mi-am pus poliester extrudat si rezerva normala, ptr 10 cm pe care i-am pierdut din portbagaj pot rula cu viteza pe care o doresc si ma bazez, si pe siguranta masinii. :Driver: safe all !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!Aceeasi problema o am si eu cu roata,de fapt eu nu am deloc :icon_cheesygrin: !Am pus de proba o roata de la un prieten si vine aiurea de tot!Are cineva idee de la ce masina se potriveste roata la golf 5!Trebuie sa plec in concediu si ziceam sa iau o roata de la un prieten dar nu am idee daca se potrivesc!Cine are idee de la ce masina s-ar potrivi il rog sa imi trimita un mesaj!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut

As dori si eu sa imi achizitionez acest inaltator : 1K6858858C si 1K6858857B codurile de piese left si right . Ma intereseaza cel din pozele atasate.

Imi puteti recomanda si mie niste magazine auto in bucuresti - cu niste preturi rezonabile ?

Am rezerva mica OEM , nu vreau sa renunt la ea , am nevoie de spatiile care le ofera acest inaltator.

Multumesc.

post-59697-0-50168700-1348731761_thumb.j

post-59697-0-04494600-1348731771_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cine schimba roata de rezerva cu una normala sa imi zica eu vreau una de aia mica de 80km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vin si eu cu o intrebare: ce trebuie sa contina tavita de pe rezerva? ca eu am cricul, cheia de roti, antifurtul, extractorul de capace. Vad ca sunt multe locasuri goale la mine pe spuma aceea. Ma poate edifica cineva ce lipseste?

o poza asemanatoare mai jos

post-75783-0-96797400-1354709688_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la postul 71 gasesti continutul trusei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vreau sa o completez de unde cumpar si eu cateva accesorii? imi lipsesc deocamdata surubelnita si cheia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din orice magazin de profil poti cumpara o surubelnita care la un capat sa aiba cruce si la celalalt sa fie dreapta....la fel si o cheie de 10-13...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!