Jump to content

Cum Montam O Rezerva Normala In Golf5 ?


CatalinS
 Share

Postare recomandată

sal , poate sunt offtopic dar nu stiu unde sa postez si nici unde sa caut ptr ca nu stiu cum sa le denumesc. Caut sa cumpar inaltatoarele acelea din portbagaj , din poliester ptr a-mi pune roata de rezerva normala .....dar nu stiu care este denumirea lor tehnica. Va rog , care stie......... :) Ms anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Revin cu ce a intrebat mai sus un alt user..

Din ce am citit mai sus am inteles ca roata cea subtire se potriveste la fix in locul kitului de reparatie??

Cine si-a pus roata subtire poate sa-mi confirme? Merci!

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut rost de o roata de rezerva ingusta si se potriveste perfect, exact in locul kitului de reparatie.

Pentru cei ce au kit de reparatie si vor roata de rezerva ingusta mergeti prin targurile auto si faceti schimb cu samsarii care au golfuri la vanzare cu roata subtire si le mai dati o diferenta. Eu asa am facut, am dat kitul si 1 mil(1 bat) si am rezolvat treaba! Multa bafta si voua!

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rata:suportii se gasesc la PBN,sau Cardinal, in cazul tau si sunt cam 180 lei.

roata subtire intra exact in locul kit-ului de pana.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali devill: :icon_cool: C-am scumpe 2 bucati de poliester, de fapt, f scumpe. Sa vezi ce cumpar eu o placa de poliester extrudat la cm care imi trebuie, decupez frumos si elegant cu o panza de bomfaier si sa vezi lucrare ce iese ............dar intai sa-mi cumpar janta normala :D Eu zic ca o sa iasa MIRIFIC.

Modificat de rata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa ma apuc si eu azi sa fac aceasta operatiune ......numai ca eu am luat 2 bc de 5 cm expandat si 2 bc extrudat ( cel extrudat il pun deasupra ca este mai rigid)

sper sa iasa treaba buna :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spor la treaba, sa ne arati poze si sa ne explici ce/cum a iesit. Bafta in operatiunea EXTRUDAT. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a iesit marfa !!! sunt foarte multumit !

am sa revin cu niste poze . Stiam ca se poate face in acest fel si nu stiu de cum am asteptat un an de zile :icon_thumright:

Recomand la toti cei care au aceasta problema ! centimetri aia care se pierd din suprafata totala nici nu se compara cu faptul ca ai o roata normala de rezerva tot timpul cu tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo man, eram sigur ca se poate , asteptam poze si detalii , si grosimea poliesterului (parca e o diferenta de 10 cm???) .Astept poze ca sa stiu daca ma "bag" si eu la combinatia asta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care aveau roate de "ajutor" inainte si si-au pus roata normala si vor sa o vanda pe ce-a de ajutor ... sa imi dea un PM sunt interesat sa o cumpar.

Eu al G5 Plus am volumul portbagajului ffoarte mic ... si nu pot sa imi permit sa pier din spatiul si asa mic .... asa ca m-ar interesa una de ajutor.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipica i : astept pozele promise, vreau sa adaptez si eu dar sunt curios cum arata, asa ca...............hai cu pozele :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine in aceste cazuri cu roata de rezerva slim, eu am mers recent 2400 km cu niste cauciucuri second pe cele mai aiurea drumuri din tara asta, care se gasesc oricum cam peste tot, si nu am avut nici o problema.Am carat dupa mine rezerva normala degeaba. Daca este cineva interesat de un schimb cu o roata slim pentru Golf V il rog sa imi trimita un pm si o rezolvam.

Zi buna sa aveti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care doresc sa vada pozele , sa-mi trimiteti un mesaj pe cipica_i@yahoo.com

nu am putut face upload la poze :icon_thumright:

daca sunteti din Iasi , sunt dispus sa ne intalnim sa va arat pe ,, viu ,, si sa ajut cu indicatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vlad31 - cum sa fie d-le portbagajul mai mic la golf 5 plus fata de golful 5 simplu? Mie imi pare mult mai inalt, poate si putin mai lat, deci plus ceva spatiu, altfel ii spuneau si ei Golf V minus.Nu?

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ondin - poate o fi un pic mai inalt dar ca lungime sigur este mai mic:( ( singurul defect care il are o asemenea masina) daca am bagat 3 geamantane pe lungime in portbagaj e ful ...nu mai incape nimic + ca geamantanele sunt de marime medie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa va zic ce am facut eu tot asa mi-am cumparat si eu masina cu kit de reparatie,iar cand mi-am pus roti pe 16 una din setul de 15 am pus una in locul kitului iar ca sa fie presul ala uniform am taiat spuma din care era facut kitul si am pus-o pe langa roata sa stea drept:)) si nu a mai trebuit sa merg sa cumpar polistiren si nimic,iar iarna cand pun cauciucurile de iarna pun o roata de 16 in locul celei de 15 adevarul ca s-a micit spatiul de la portbagaj dar asta e daca vroiam portbagaj mare luam masina combi:D pe mine nu ma deranjeaza decat sa pun roata din aia de motocicleta mai bine e asa:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vlad31 - cred ca este destul de mare portbagajul daca incap 3 geamantane, daca mai mergea unul deja il egala pe fratele mai mare touran si il facea gelos pe varul transporter sau unchiul caravelle.

:blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

aveti idee incape kitt-ul de schimbare a rotii de rezerva(16") intr-o janta de 15" fara modificari?

vreau sa vand roata de rezerva care e pe 16 si sa pun in locul ei una din jantele cu anvelopa de iarna care e pe 15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si totusi nu e mai simplu sa cauti pe la un geambas care pe vremea si pe praful asta ar vinde orice, doar sa faca un ban? Eu unul asa am procedat si pentru 250 ron am si kit si roata mica. Sincer nu traim in jungla, vulcanizari sunt la tot pasul, un cauciuc de 30 ron tot gasesti sa-ti faci treaba daca nu dispui de bani in acel moment, ca tot s-a carcotit pe aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu pe la geambasi (sincer, 2 ) dar nu am gasit , aveau chit de reparatie, la vulcanizari nu am gasit roata mica, asa ca incerc sa caut un extrudat de 10 cm (care si asta il gasesc greu si mai ales la bucata)..... si sa croiesc manual inaltatoarele, pun rezerva normala si gata. Lucram la proiect :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut,

Si eu am acel kit de reparatie la masina si mi-am dat seama ca e cam degeaba. Mai demult am agatat cu o roata un colt de bordura si am ramas cu o gaura in cauciuc de puteai sa bagi 2 degete. La o asemenea faza poti sa iti torni in cap lichidu' ala din kit ca la altceva nu e bun. Noroc ca era in oras si m-am dus acasa dupa o roata din setul celalalt, dar va dati seama ce nasol era daca se intampla undeva mai departe.

Asa ca as fi dispus sa mai renunt la ceva spatiu din portbagaj pt a lua o roata normala de rezerva.

Apropo, m-am uitat azi la sticla cu lichid si scrie pe ea o chestie gen 210809 si un ceas desenat langa, probabil aia reprezinta data expirarii (masina e facuta la sfarsitul 2005) deci e expirat de un an, atentie ca probabil si la voi e aceeasi chestie.

In orice caz, vroiam sa stiu o lista completa cu piesele necesare, in principiu am inteles asa:

- insert spuma stanga - 1K6 858 857 B

- insert spuma dreapta - 1K6 858 858 C

- surub de fixare (sunt vreo 4 modele de diverse intaltimi, cele mai inalte fiind:) - 1K0 803 899 D (109MM), 1K0 803 899 D (153MM), 1T0 803 899 B (194MM)

- toolbox-ul (forma de spuma din interiorul rotii unde se baga sculele) - 1K0 012 115 C

Acuma, am urmatoarele nelamuriri (avand in vedere ca vreau sa folosesc ca rezerva o roata cu janta de tabla si cauciuc 195/65R15):

Eu acum pe masina am surubul de fixare de 109MM, e suficient de inalt pentru roata respectiva? sau trebuie inlocuit (si daca da cu care, 153 sau 194MM ?!)

Iar toolbox-ul se va potrivi in interiorul jantei? se poate sa fie prea mare/mic?!

Si poate cineva sa ne spuna cam care ar fi pretul total pt toate aceste piese?

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa sa zicem .... 250 ron ? ---> click ;)

polistirenul ti`l faci singur :P ...

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala vinde acolo complet altceva decat ma intereseaza pe mine (carlig, cric si alte prostii) :blah:

Cat despre sculptat izolatie de casa sincer mi se pare cam tiganie (dar nu contest ca este o alternativa functionala :)) )

Intre timp am trimis mail la vreo 2 reprezentante din zona mea, cerand preturile si asta am primit:

In continuare aveti pretul pentru piesele solicitate, cu urmatoarele mentiuni:

- mocheta din portbagaj ar trebui si ea inlocuita. . Aceasta costa 278,99 RON.

Insert din spuma (partea stanga): 1K6 858 857 B - 90,40 RON

Insert din spuma (partea dreapta): 1K6 858 858 C - 92,06 RON

Surub pentru fixarea rotii (153MM): 1K0 803 899 D - 22,68 RON

Toolbox din spuma care se introduce in interiorul jantei: 1K0 012 115 C - 82,18 RON

1K0012115C-82.15 RON

1K0803899D-22.68 RON

1K6858858C-92.06 RON

1K6858857B- 90.4 RON

5K6863463A1BS-278.99 RON (acoperitor roata rezerva)

Preturile practic sunt identice, dar vad ca in ambele cazuri se sugereaza si schimbarea mochetei, ceea ce e cam nasol ca e destul de scumpa.

Probabil o sa cumpar prima data kit-ul sa vad cum sta mocheta peste, probabil va avea marginile putin ridicate, dar nu cred ca ar fi prea dificila ajustarea cu un cutter sau ceva :))

Deci in total cam 286 RON, destul de mult pt niste bucati de spuma dar in orice caz nu se compara cu roata aia mica, care e vreo 900 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca parca ondin vroia sa scape de roata de rezerva mare ... ceeace insemna ca poate are si de ce ai tu nevoie :offtopic: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!