Jump to content

Nu se inchide una din usi cand inchid din telecomanda


valentyn
 Share

Postare recomandată

vezi da intra in safe - cu masina incuiata, din interior incearca sa deschizi usa - daca se deschide din prima, nu intra in safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) hai ca e culmea deacuma...acu ma dau jos din pat sa analizez pb...

e grav, adica se poate deschide din afara vrodata?daca o armez si dupa 3 ore trag de maner se deschide?

am revenit...nu se deschide din interior sub nici o forma, nici cand e blocata nici cand e deschisa...

cum ziceam mai sus, draq sta calare pe mn...n-am mai pomenit asa ghinion; din belsug..

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa montezi yala ai facut o revizie completa a ei?? gen verificat lipituri, circuite, curatat colectorul motorasului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, o sa incerc astazi, si daca se strica....

spray de contacte?

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o desfaci cu grija, o asamblezi la fel.... si nu o sa fie probleme.

Colectorul motorasului - daca nu face zgomot urat, la deschidere-inchidere - poti aplica spray de contacte cu alcool izopropilic.

Daca face urat, atunci il desfaci si il cureti.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa ii fac o baie cu spray de contacte, si in ultima instanta il desfac...

din ce am obs, si vreau sa imi spuneti daca gresesc sau nu, in cazul in care nu mai pun intr-un anume mod motorasul de la switch, nu isi mai face cursa cum trebuie la deschidere/inchidere din telecomanda, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozitia switch-ului de usa deschisa, nu are legatura cu mecanismul din partea electrica a yalei.

Uite aici, pozele de mai jos din link - yala fata, desfacuta - sunt similare - doar ca e un pic mai simpla cea de pe spate

http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua tutror!

Am si eu probleme cu sistemul de inchidere centralizata:

1. Cand inchid usile din telecomanda se inchid toate usile! - nicio problema!

2. Daca folosesc usa din spate dreapta (adica daca o deschid si o inchid) la prima comanda din telecomanda nu se inchide ci numai daca deschid si o inchid din nou din telecomanda?!

3. Cand uit lumina aprinsa in bord si deschid usa la sofer - am observat ca nu ma avertizeaza sonor ca am uitat luminile aprinse!!! - nici lumina din habitaclu nu se aprinde cand deschid usa de la sofer!

4. Cand apas pe telecomanda "deschidere portbagaj" - nu functioneaza!

Masina este Passat 2004, geamuri electrice si pe spate.

Puteti sa ma ajutati?

In caz afirmativ imi puteti da si o schita de demontare/ montare?

Prefer sa lucrez dupa manual, decat dupa metoda "ghicitului"!

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch usa sofer defect pentru usa din fata,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

victor, mai sus de postul tau, a lasat FLORIN un link...exact ca acolo trebuie sa faci...treaba e identica...doar sa ai RABDARE..fa treaba impreuna cu un prieten, ai sanse mai mici sa te enervezi si sa nu mai fii lucid...:D

FLORIN..am desfacut yala...partea cu multe mecanisme de cea care are switchul...am dat cu spray de contacte pe la arculete si dupa 5 min am montat la loc...nu am avut grija sa pasuiasca mecanismul care are rolul de a deschide portiera cand tragi de manerul exterior (a 4 a poza de la sfarsit din link-ul postat de tine)...cand ma montat pe masina nu se misca deloc manerul...nemaiputand deschide din exterior am tras de sufa si surpriza a mers, a deschis portiera...am desfacut, iarasi yala m-am uitat sa vad de ce nu actioneaza si dupa ce l-am montat corespunzator mergea ca inainte..cand inchid inchide, cand deschid deschide, insa daca trag din interior de sufa nu deschide sub nici o forma...

cred ca e o problema la partea din yala cu acele mecanisme, insa nu am idee ce nu pasuieste ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu ai montat ceva cum trebuie. Da yala jos de pe masina, separa partea mecanica de cea electrica si suna-ma, sa facem montajul prin telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor!

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GATA cu portierele...am terminat....deci motivul pt care nu puteam deschide din interior era acela ca acea tija metalica care este actionata de sufa din interior nu isi facea cursa pana la capat (poza 1) si nici piciorusul de plastic galben (tot poza 1) nu era perfect drept ,ci putin inclinat inspre partea ce este actionata de manerul exterior...

ii multumesc lu' FLORIN pe aceasta cale ca mia dat sfaturi prin telefon sa inteleg mecanismul yalei...sar'na..

am rezolvat problema luand la pila partea de plastic ce este actionata de motoras..(poza 2)

la usa dreapta am luat manerul cu totul de la o alta portiera insa cel care s-a ocupat de maner a folosit acelasi mecanism al portierei pe care eu am incercat de nenumarate ori si nu am reusit sa-l fac...of stangacii astia... :D

daca ar mai fi ceva de zis,legat de demontarea si repararea yalei switch-ului portierelor, mare atentie la butuc, daca nu aveti experienta dupa ce ati dat yala jos si butucul, reintroduceti butucul si vedeti care e pozitia inelului ce il tine ca la montare sa nu intampinati probleme si sa stricati vro ceva...si chiar daca stricati, va fi intotdeauna cineva care va sti sa-l monteze chiar si asa...cazul meu..

app, am fost la un atelier de vopsitorie, si nici nu ma costat mult..

c-am atat..ms inca odata FLORIN, baiat de nota 10 + ... :P

post-105026-0-46796300-1348851691_thumb.

post-105026-0-72135800-1348851700_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a intamplat ceva la defacerea ei....

Cu mare placere, oricand !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare! Am o problema si eu cu usa soferului. Cand apas butonul de la telecomanda,se incuie cele 3 usi si portbagajul,dar cea de la sofer,nu. Trebuie sa las geamul jos si cand vreau sa o incui,apas pe tamburucul ala in jos.numai asa merge.o perioada a mers ok totul,apoi a inceput sa faca asa.cand apas pt descuierea usilor...toate cele 4 usi si portbagajul se descuie fara nicio problema.mentionez am un vw passat b5. Sa fie de la actuator(motoras),butuc sau de la unitatea centrala a inchiderii? Ma puteti ajuta si pe mine cu vreun sfat? Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se aude acel zgomot facut de motorasul usii respective, insa ea nu se inchide trebuie desfacut switch-ul...acolo e o problema..

iar daca nu se aude, e posibil sa fie un fir intrerupt...

daca te apuci sa desfaci sa ajungi la switch ia un prieten langa tn , macar nu te afunzi in nervi, si apucate undeva inainte de ora 12..

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! Am o problema si eu cu usa soferului. Cand apas butonul de la telecomanda,se incuie cele 3 usi si portbagajul,dar cea de la sofer,nu. Trebuie sa las geamul jos si cand vreau sa o incui,apas pe tamburucul ala in jos.numai asa merge.o perioada a mers ok totul,apoi a inceput sa faca asa.cand apas pt descuierea usilor...toate cele 4 usi si portbagajul se descuie fara nicio problema.mentionez am un vw passat b5. Sa fie de la actuator(motoras),butuc sau de la unitatea centrala a inchiderii? Ma puteti ajuta si pe mine cu vreun sfat? Ms

da, defa yala si refa lipiturile reci si curata colectorul motorasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.ms pt raspuns. Trebuie cumva sa dau jos si panoul de fier?in afara de suruburi, mai e prins si in niste nituri pe care nu stiu cum sa le "mesteresc". Switch-ul se afla sub acel panou de fier?

apropo,da,se aude acel zgomot. Asta numai cand descui usa si cand pun contactul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele 4 nituri sunt de la sinele macaralei. nu ai treaba cu ele. ai 10 suruburi care se desfac cu tubulara de 10, iti trebuie un M8 pentru suruburile yalei de pe cant si un torx de 20 pentru surubul butucului. switch-ul se afla in broasca in partea inferioara. are doua fire, rosu si albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se aude acel sunet cum ca sar actiona ceva e clar ca ai lipituri reci..

aceeasi pb am avut si eu..da 1-2 pagini inapoi si vezi cum am rezolvat, macar teoretic ca practic e diferenta mare...

3 posturi m sus nu uita ce tiam scris , sa nu patesti ca mn..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k.10x fanbarcelona. O sa tin cont de "pataniile" tale. :) si de sfaturile tuturor. 10x all !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.ms pt raspuns. Trebuie cumva sa dau jos si panoul de fier?in afara de suruburi, mai e prins si in niste nituri pe care nu stiu cum sa le "mesteresc". Switch-ul se afla sub acel panou de fier?

apropo,da,se aude acel zgomot. Asta numai cand descui usa si cand pun contactul.

mai aruncati cate un ochi si pe paginile anterioare.... e pacat sa umplem forumul, cu acelesi raspunsuri.

Oricum, uite aici un DIY complet, cu ce ai de facut http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms pt link florin,dar am vazut ca nu merge. Nu stiu de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge. l-am verificat si acum.... vezi ca pozele sunt pe lateral - click pe ele, si se maresc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms pt informatii Florin.sper sa nu ma impotmolesc.

sa nu ma uiti si pe mine cu link-ul ala despre care am vorbit la tel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!