Jump to content

Nu se inchide una din usi cand inchid din telecomanda


valentyn
 Share

Postare recomandată

liviuplenicianu

am inteles. multumesc pentru raspunsuri, dar bine ca am pastrat numarul de la un tip de prin Mures...de la care am cumparat hayonul. a inceput sa rada cand i-am zis acum ca vreau si usa si aripa :-). o sa iau usa de pe aceeasi masina, aceeasi culoare. Florin...crezi ca o sa fie greu sa o montez? tin sa mentionez ca eu am us hayon-ul cu un prieten. ne-a luat cam 8 ore sa punem toata partea electrica, + un stop + o oglinda :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai spus si Florin pe pagina anterioara, repet si eu- curata motorasele din broastele usilor care iti fac probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La un Passat '99 care are modul de inchidere centralizata a.m nu se mai inchide usa de la sofer de nici un fel nici din telecomanda,nici din interior ,din butonul de inchidere centralizata nici din cheie,cu toate ca in momentul in care bag chei a merge foarte greu,asta ppate fii si din cauza nefolosirii cheii,dar ma gandesc poate sa fie oare ceva sarit de la butuc si sa nu mearga?
Initial am suspectat swichul din broasca,doar ca usa o vede deschisa,ptr ca dc raman farurile aprinse piuie...iar geamul il vede deschis si avand modul confort il inchide,bine probabil ca sunt 2 chestii distincte.

Am incercat sa dau azi fata de usa jos,dar m-am impotmolit la tabla de la macara ptr ca nu aveam bormasina si nituri la indemana...
Ce as mai putea verifica pana sa ajung sa dau tabla jos. Daca inchid usa manual din interior sa inchide,dar doar stric usa stanga,nu toaye 4 cum ar trebuii normal. Se poate sa fie vreo mufa sarita sau mai stiu eu ce?
Multumesc anticipat,poate totusi s-a mai lovit cineva de problema asta!

 

Erorile scanate sunt:

New Text Document.txt

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai putin....ce vrei sa faci cu bormasina la nituri?????? Se scoate tabla cu tot cu macara si broasca din portiera. Ai doua guri de vizitare acolo rotunde iar daca ridici geamul o sa vezi doua suruburi care tin geamul in clema... le slabesti, ridici geamul cu mana, fie il scoti din portiera fie il prinzi cu scotch de rama usii.. si apoi demontezi....poate sunt lipituri crapate pe palca sau motoras murdar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm....mersi frumos! O sa incerc sa vad dupa amiaza daca reusesc! Daca nu. ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu....  :sly:

 

dupa ce o desfaci, sa desfaci yala, sa cureti colectorul la motoras, refaci lipiturile pe placa electrica a yalei, schimb switch-ul si o sa fie ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am refacut yala si butucul,acum se inchide mecanic din cheie ( se inchid toate),dar electric nu se inchide nici din interior nici din telecomanda a.f,are cineva idee ce ar putea fii? Erorile raman aceleasi!

Si nici oglinda de pe stanga nu functioneaza nici reglajul nici incalzirea ,nu stiu daca totusi exista vreo legatura intre ele dar... Vag com nu vede nici o eroare pe oglinzi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista, verifica sa nu ai pini oxidati in mufa de la calc de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista, verifica sa nu ai pini oxidati in mufa de la calc de usa.

Unde e calculatorul ca sa pot verifica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In usa, corp comun cu motorasul care ridica geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult! O sa mai demontez odata sa vad ce si cum si sa-i dau cu niste spray de contacte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este rupt, si cam asa pare la tine, nu mai ai ce face cu spray de contacte. Trebuie refacut pinul din calc si cel de la mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica alimentarile in mufa calculatorului de usa, in pillar stanga, pana in modul confort.

 

in functie de verificari, vedem daca problema este de cablaj sau calculator de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi e vorba de passat 99

Eu ma uitam in semnatura lui si am vazut octavia1. de asta am raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut!problema suna in felul urmator: dupa ce am deschis masina si m-am urcat in ea, vreau sa blochez usile. Cand apas pe buton toate usile se blocheaza in afara usii dreapta-spate care se comporta astfel: se blocheaza deoadata cu celelalte, dar in secunda imediat urmatoare se deblocheaza fara ca eu sa fac nimic. 

Altfel zis: eu blochez usile din interior si usa respectiva se deblocheaza singura. Mentionez ca aceasta problema NU apare si cand inchid masina din cheie (telecomanda) - indiferent ca sant in interior sau in exterior.

aceiasi problema o am si eu la masina din semnatura.....stie cineva ce poate fi?

Predator ai rezolvat problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este problema veche/clasica/generala - lipituri reci pe placa electrica a yalei.

 

se da jos yala, se demonteaza bucati, se refac lipiturile si daca tot e desfacuta, se schimba switch-ul si se curata colectorul la motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna seara!am o problema cu usile din fata(nu se mai inchid din telecomanda)..in spate se inchid.beculetu din portiera stanga se aprinde cel din dreapta nu.mi-a fc cineva o scanare 


                Address 46: Central Conv.       Labels: 1C0-959-799.lbl
Control Module Part Number: 1C0 959 799 B
  Component and/or Version: 17 Komfortgerát HLO 0003
           Software Coding: 00259
            Work Shop Code: WSC 01317  
           Additional Info: 1C1959801A  17 Tõrsteuer.FS KLO 0003
           Additional Info: 1C1959802A  17 Tõrsteuer.BF KLO 0003
           Additional Info: 1C0959811A  17 Tõrsteuer.HL KLO 0002
           Additional Info: 1C0959812A  17 Tõrsteuer.HR KLO 0002
                      VCID: 3663C05312B2A6AE7EF-4A3A
9 Faults Found:

01336 - Data Bus for Comfort System 
            80-00 - Single-Wire Operation
01332 - Door Control Module; Passenger Side (J387) 
            49-10 - No Communications - Intermittent
01331 - Door Control Module; Driver Side (J386) 
            49-10 - No Communications - Intermittent
00912 - Window Regulator Switch; Front Left (E40) 
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent
00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220) 
            27-00 - Implausible Signal
00933 - Electric Window Motor; Passenger Side (V148) 
            62-10 - No or Incorrect Adjustment - Intermittent
00929 - Locking Module for Central Locking; Front Passenger Side (F221) 
            27-00 - Implausible Signal
00930 - Locking Module for Central Locking; Rear Left (F222) 
            27-00 - Implausible Signal
00931 - Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223) 
            27-00 - Implausible Signal
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca ai alimentari la calc de usi din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa mentionez ..un vecin sa bagat sa-mi cure'te switchiurile de la portierele fata ;ma gandesc ca a facut ceva /ori nu a ansamblat broastele alea bine ori nustiu 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca tre sa merg la service ....nici un coleg nu ma ajuta k nic un sfat...multumesc frumos 

 

multumesc vwforummm

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stima pt domni Al Bundy si Florin  restu praf pe forum asta .....nu m zic nik mai bn ma abtin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.T. Nu m-am putut abtine.

Intradevar cei 2 sunt foarte buni ,dar te-ai gandit ca userii nu stau non stop pe forum ca sa-ti raspunda tie,in plus de asta acest topic are 13 pagini pe care sunt mai mult ca sigur ca exista indicatiile primite de tine (chiar pe pagina asta mai sus) dar e mai usor sa intrebi decat sa citesti 3-4 pagini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua colegi si ... La multi ani !

Am din vara un Passat B6 (anterior am avut Passat B5.5) si acum de cateva zile de cand cu frigul asta am o problema lagata de blocarea din inchiderea centralizata a usii stanga-spate. Becul aferent usii functioneaza normal , in bord apare ca usa se inchide normal , nici lumina din plafoniera nu arata nimic deosebit doar ca atunci cand vreau sa inchid masina...usa spate nu se blocheaza....restul usilor ..DA!

Asta am constatat pe smnalizari cand  dau sa inchid masina din cheie, semnalizatoarele nu clipesc.

    Am citit pe aici insa nu m-am dumirit ce sa fac... iar pe frigul asta am zis sa incerc sa ma documentez pana ce voi prinde o zi care sa imi permita sa trec la fapte . Personal inclin si suspectez o lipitura rece  pentru ca la Passat-ul B5.5 am avut parte de asa ceva insa alti colegi mi-au zis ca ar putea fi defect motorasul ? care ? ...Din pacate din continutul topic-ului unele link-uri catre pagini tutoriale...nu au mers...Nu stiu cum se desface fata de usa si nici cum arata incuietoarea cu problema ca sa imi dau seama ce am de desfacut sa ajung la placa cu lipituri/switch sau motoras...

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi ? Multumesc anticipat !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!