Jump to content

Nu se inchide una din usi cand inchid din telecomanda


valentyn
 Share

Postare recomandată

Problema este rezolvata multumita userului Kelu, pe care il recomand cu incredere. :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor! Am si eu o nedumerire. La cablurile ce sunt puse la alarma ce o am acum si este stricata,ar exista vreo posibilitate ca sa fie pe aceleasi culori cu cablurile de la o alta alarma noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai s-a ocupat userul Kelu. Pentru ca eu scap tarziu de la birou, a fost un prieten cu masina la Kelu, iar kelu a rezolvat-o in vreo 2 ore, Kelu rezolvand si o problema cu geamul spate stanga, care nu se mai deschidea.

Deci nu stiu sa iti spun exact cum a procedat, pentru ca nu am fost de fata. Din ce am inteles insa, se da jos fata de usa, dar Kelu se pare ca stie sa rezolve foarte bine astfel de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kelu vine la Panciu periodic, deci e aproape si de tine uneori :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La un passat B5 din 2001 cu doar 2 geamuri electrice nu mai merge sa incuie usa de la passager nici din centralizata nici de la sofer,sau refacut lipiturile sa schimba switch,verificat firele din burduf pana la mecanismul de inchidere cu aparatu sunt intacte !!!Ce sa fie ..modulul dupa usa, modul confort sau pur si simplu nu are masa dar nu stiu care sunt firele!! Ma ajutai si pe mine .mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bigstar, am patit si eu asa ...uitate putin la postarile mele poate se rezolva la fel..eu am luat la pila o chestie de plastic care pe inchis blocheaza...si a mers....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colectorul motorasului nu l-am curatat :(...mersi si pentru sfatul cu pila le incerc si vin cu completari.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate cu hartie abraziva foarte fina.... sa-l cureti.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. am si eu o problema care ma dispera nu se inchide usa de la sofer din telecomanda nuj ce sa ii fac ma poate ajuta cineva cu un sfat cv in rest merge totul perfect doar ca tzumburucul de la usa nu se lasa si nu se ridica decat cu cheia in usa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie desfacut si vazut ce e in neregula, calc de usa sau broasca cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. am si eu o problema care ma dispera nu se inchide usa de la sofer din telecomanda nuj ce sa ii fac ma poate ajuta cineva cu un sfat cv in rest merge totul perfect doar ca tzumburucul de la usa nu se lasa si nu se ridica decat cu cheia in usa. 

 

scoate mufa de la yala si masoara daca iti vine tensiune pe pinii de comanda ai motorasului - 1 si 2. La inchidere cat si la deschidere.

 

daca da, problema este in yala - demonteaz-o, refa lipiturile si curata colectorul motorasului.

 

daca nu, este a posibil ca problema sa fie a doua varianta prezentata de Al Bundy.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si eu am o problema similara, cand inchid din masina usile cea de la sofer sare, iar cand inchid din cheie trebuie sa apas pe telecomanda de 2 ori ca sa se aprinda avariile, daca inchid din cheie de la sofer nu merge din partea dreapta merge. Aveti idee de la ce poate fi? Sa fie de la firul cositorit de pe portiera? Nu am verificat inca. Passat 3B 2000 variant. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci pe broasca respectiva.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca apas putin pe tzumburucul ala sa intre 2-3 mm il trage... altfel nu...am dat fata de usa jos dar trebuie sa ma duc la un mecanic/electrician pentru ca are nituri tabla aceea care acopera gaurile de acces in interior...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefan, care nituri iti stau in cale ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are nituri capacul acela de tabla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai treaba cu ele.... alea tin macaraua... daca de ele vb,

 

tu trebuie sa desfaci suruburile alea cu cap de 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asigurate ca ai tot ce iti trebuie, inclusiv o alta yala in cazul in care respectiva e terminata si nu mai ai ce sa scoti din ea...

si daca ai timp sa te documentezi aici pe forum e perfect...uitate si la link-ul pus de colegi, cel explicit cu poze...si fii calm...

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.Am si eu o problema cu inchiderea centralizata pe dreapta spate la un Seat Cordoba,usa se descuie doar cand vrea ea.

Am demontat yala ,am separat partea mecanica de cea electrica,am refacut lipiturile pe placa electronica desi pareau ok,am schimbat microswich cu altul nou,am facut probe cu ea nemontata si mergea bine.Am montat-o la loc,a mers ok 3 zile dupa care  a inceput sa mearga  doar cand vrea ea.Nu am reusit sa desfac si motorasul sa curat colectorul, asta sa fie problema????

Am pus-o si pe tester si mi-a dat 2 erori:

 

Address 46: Central Conv.        Labels: 6Q0-959-433.lbl
   Part No: 6Q0 959 433 E
   Component: J9 Komfortgerát     0002  
   Coding: 00259
   Shop #: WSC 06441  
   VCID: 3D7B272D376A8F1

   Subsystem 1 - Part No: 6Q2959802A
   Component: J9 Tőrsteuer.FS KLO 0202  

   Subsystem 2 - Part No: 6Q2959801A
   Component: J9 Tőrsteuer.BF KLO 0202  

   Subsystem 3 - Part No: 6Q0959811A
   Component: J9 Tőrsteuer.HL KLO 0203  

   Subsystem 4 - Part No: 6Q0959812A
   Component: J9 Tőrsteuer.HR KLO 0203  

1 Fault Found:
00931 - Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223)
            27-00 - Implausible Signal

 

 

Address 09: Cent. Elect.        Labels: 6Qx-937-049-C.lbl
   Part No: 6Q1 937 049 D
   Component: 0000 BN-SG.         1S34  
   Coding: 16396
   Shop #: WSC 06441  
   VCID: 3C7D2A292C70869

1 Fault Found:
01598 - Drive Battery Voltage
            07-00 - Signal too Low

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, desfa motorasul si curata-i colectorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva zile, la actionarea telecomenzii din cheia briceag, se deschide numai portbagajul, pentru restul usilor fiind nevoit sa introduc cheia in yala soferului, Din butonul din interior, de pe usa soferului, usile se inchid repectiv deschid fara probleme.

 

Si cum o nenorocire nu vine niciodata singura, nici geamurile nu se mai deschid actionate de la butoanele din portiere. Urca si coboara toate doar daca introduc cheia in yala si rotesc,  Individual, este imposibil de a le mai comanda.

 

Am scos borna la baterie timp de 1 ora, dar fara nici un rezultat.

 

Mentionez ca masina este folosita rar, intrucat ma folosesc de loganul de serviciu, si de  golful iv, al sotiei...(cand nu e in service la revopsit de aripi  :icon_rendeer: )

 

Stie cineva stie cum pot rezolva, problema ? 

 

aaa, mentonez ca nu folosesc gamurile pentru a arunca mucurile de tigara , intrucat nu fumez, nu arunc nici cutii de bere, intrucat nu beau, nici pahare de cafea, intrucat,,,,,,dar parca totusi era mai bine inainte cand puteam deschide larg geamul sa "apostrofez" mitocanu' de capitala care-mi taia calea, sau taximetristu cu 4 clase,  care ma impingea sub tramvai.

 

Multumesc anticipat.

Rudolf Fraitag.

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!