Jump to content

Nu se inchide una din usi cand inchid din telecomanda


valentyn
 Share

Postare recomandată

in lampa - dar la Passat B5 , nu ai asa ceva.... parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu nu florin, vorbesc de lampa din plafoniera, cea respectiva pt usa dreapta...ca sub portiera nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lampile din plafoniera, nu sunt dedicate unei anumite usi.... cea din stanga, e lampa de citit din stanga, cea din dreapta, pt dreapta.

Cand se deschide o usa, daca butonul plafonierei este dat la maxim dreapta - spre pasager - atunci trebuie sa se aprinda toata plafoniera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai aici e buba, nu reusesc sa o fac functionala, ziceai mai sus ca ar fi din switch..daca e de acolo, iau un altul, numai sa stiu ca e de acolo si nu care cumva din stalp, unde e doza aceea galbena...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul din yala....

verifica-l dupa care verifica cablajul din usa la stalp.

Cu VCDS-ul, pe blocurile de masura - vede usa inchisa ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu detin asa ceva FLORIN...zimi te rog, yale de b5.5 de la portiere spate cu geamuri electrice se potrivesc la mn?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, da, merg fara probleme - oricum, merg si de pe la alte modele - daca ai yala demontata, mergi cu ea dupa tine, la cel cu dezmembrarile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat yala de b5.5 si nu se inchide....ramane pe deschis tot timpul. cand armez se aude un clinchet, cand dezarmez se aude de 2 ori, normal..insa nu ramane yala pe inchis, sau acel opritor sau ce o fi nu anuleaza manerul portierei...cel putin asa deduc..

vro idee?

p.s.florin nu era cum ti-am zis la telefon...

am uitat sa precizez, ca am desfacut yala si nu sunt lipituri reci sau oxidate..totul pare ca nou...ca sa nu mai zic ca am refacut traseul din stalp si pana la yala cu fire noi, izolate ca la carte...si tot nu inteleg...

ma gandesc, e posibil sa fie vreun fir rupt din stalp pana in modulul confort, sau chiar acolo sa fie problema?sau sa fi luat o yala cu pb...??

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai geam electric pe spate ?

poti sa filmezi cu telefonul si sa incarci pe undeva clipul, sa vad mai clar cum se comporta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geam electric nu am...ideea e ca in momentul ce am montat yala se comporta normal...pot sa bag mana in foc ca atunci cand inchideam din alarma ea se deshidea si cand deschideam ea se inchidea (insa daca trageam de maner de 4-5 ori se deschidea)..

am dat aparatoarea de plastic alba de pe yala si am desfacut switchul apoi nu am mai pus aparatoarea...am verificat firele sa nu le fi pus aiurea...am montat vechea yala apoi am pus-o pe cea noua...

se comporta la fel numai ca de data aceasta cand deschideam nu mai ramanea inchisa...era deschisa tot timpul, fie ca inchideam sau deschideam din telecomanda...

cand am ajuns acasa dupa meciul stelei si am incercat portiera, supriza...se aude acel clinchet de 2 ori numai cand descui, cand inchid nu se mai aude nimic..cu toate ca se auzea cand montasem prima data yala...

ciudat...

FLORIN, in cazul in care se opreste ploaia o sa fac un filmulet si incerc sa il incarc...

maine mai iau o yala si daca nu merge as vrea sa imi spuneti care cunoasteti daca pot anula manerul portierei, sa ramana usa inchisa tot timpul...macar pana ma gandesc sa-i dau foc in mm, ca deja situatia ma irita...

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau nu-i mai atasasezi cablul la manerul exterior si-l lasi doar pe cel interior sa i poti deschide macar din interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m iau un switch luni, daca nici asa aleg varianta lu kelu, macar sa fie functionala cat de cat..

ms colegi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

neavand ce face, si agatat de o ultima speranta am luat firele la puricat mai cu atentie...si am gasit..firul negru cu o dunga galbena, CRED ca nu e ok...pe ambele yale nu trimite semnalul de inchidere, sa se auda acel clinchet...

ideea e ca in momentul ce am montat a 2 a yala functiona, insa nu inchidea usa..ma intreb ce sa putut intampla sa defecteze si a 2 a yala???

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau nu-i mai atasasezi cablul la manerul exterior si-l lasi doar pe cel interior sa i poti deschide macar din interior

prima oara la asta m-am gandit si eu, dar nu e safe.... poate se intampla ceva, are siguranta de copii activata sau altceva si nu se mai deschide usa... sa vezi bucurie.

Mai safe si usor e mufa scoasa.

Trebuie sa-i dai de cap, ca e vb doar de o yala.

Ma suni mai pe seara si discutam pe lung care e treaba - dupa care postam solutia si aici

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa asa..ms ..am f...tut portiera stanga spate

ma duc sa imi iau alta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deznodamant..portiera stanga spate de achizitionat si yala dreapta spate...

montate de un meserias..

i've failed... :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vineri seara am adormit de la 10, cu gand ca sambata sa ma trezesc de dimineata si sa termin pana seara...sambata prezent la datorie de la 8 jumate..

si parca draq sa pus calare pe mn special sa-mi strice socotelile..surubul acela mascat de cheder ce permite scoaterea butucului s-a blocat...am incercat sa il desfac, am dat cu spray de contacte, nici ca a vrut sa iasa. 4 ore m-am invartit in jurul lui nimic. cum am facut cum nu am facut, am rupt o clema ce tinea inelul butucului...

imi venea sa plang de ciuda, nu-mi venea sa cred, parca numai mie mi se intampla..

am facut comanda ori kit reparatie butuc, ori portiera ce poate colegul de la dezmembrari si ma duc la un tinichigiu..ma gandesc ca poate eu sunt mai ghinionist..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa-ti cumperi partea interioara a manerului... atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Max 50 lei si merge si de pe stanga si de pe dreapta, ca se schimba surubul de blocare a butucului Left sau Right

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat un maner complet cu tot cu butuc si maner..e pt dreapta, sper sa pot sa mut surubul pe stanga..am vaz ca este aceasta posibilitate insa nu are filet acolo...

am luat si o yala, o alta pt portiera dreapta, sper sa mearga, daca nu am colectie de 3 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma mai omora cu portiera aia..... ca nu ai de ce.

Manerul interior - are gaura pentru surub si sus si jos...

Scoti manerul exterior - sub el are un torx - il desfaci si scoti manerul interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te mai omor ca am rezolvato..am luat o alta yala si merge...am taiat de pe lista o pb INSA,

cand inchid portiera se aude acel clinchet o singura data, iar cand deschid tot o data..la celelalte yale se aude de 2 ori cand deschid..

dc???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!