Jump to content

Norma poluare


danyrazvan
 Share

Postare recomandată

edypro... care a fost data primei inmatriculari a masinii si in ce an te-au incadrat ei?

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosmin_golf

    23

  • GTI_85

    21

  • MrPigos

    17

  • akileon

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

prima inmatriculare 4 /1994 au trecut-o 1994 , am inteles ca se trecea 1995 daca era data primei inmatriculari dupa luna a -6a .........

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca daca este inmatriculata dupa luna a 10-a, inclusiv o baga pe anul urmator. Si a mea din pacate este inmatriculata pe 11.11.1994 prima oara :| deci mi-o scot '95 nu?! =((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca daca este inmatriculata dupa luna a 10-a, inclusiv o baga pe anul urmator. Si a mea din pacate este inmatriculata pe 11.11.1994 prima oara :| deci mi-o scot '95 nu?! =((

omule , sincer sa iti spun la noi in craiova e o harababura totala la RAR in sensul ca fiecare are regulile lui , un inginer iti spune una , altul alta , mie imi garantase unul ferm convins ca nu iese euro 2 ......pacat ca nu i-am luat berea ........una peste alta bine ca am scapat de ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca daca este inmatriculata dupa luna a 10-a, inclusiv o baga pe anul urmator. Si a mea din pacate este inmatriculata pe 11.11.1994 prima oara :| deci mi-o scot '95 nu?! =((

Si ce daca ti`o scoate pe '95 ? La finante, cand platesti, se ia traducerea briefului unde va scrie 11.11.1994. Deci vei plati conform anului 1994, nu 1995. Vezi ca am mai scris despre schema asta..... :( La urma urmei o poti prezenta prietenilor ca fiind din `95 in loc de '94....daca te incalzeste cu ceva.....sau la revanzare.....eventual...candva. Nu cred ca ai vreun minus din asta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar,taxa se calculeaza dupa prima inmatriculare a masinii,daca e dupa septembrie rar-ul de obicei,o pun pe anul urmator.

omule , sincer sa iti spun la noi in craiova e o harababura totala la RAR in sensul ca fiecare are regulile lui , un inginer iti spune una , altul alta , mie imi garantase unul ferm convins ca nu iese euro 2 ......pacat ca nu i-am luat berea ........una peste alta bine ca am scapat de ei

Spunea unul de la Rar cand am fost ca tot ce e sub Euro 3 se ia dupa noxe :D daca as stii si despre ce vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AAM - EURO2

ABD - EURO2

ABS - EURO2

ADZ - EURO2

AAZ - EURO1

1Y - EURO2

din pacate subscriu AAZ iese Euro 1, asta e :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde, pt AAZ 1.9 TD pana in luna a VIII 94 e euro 1

motoarele dupa a VIII 94 au EGR si sunt Euro 2 . am probat

BAFTA

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
AAM - EURO2

ABD - EURO2

ABS - EURO2

ADZ - EURO2

AAZ - EURO1

1Y - EURO2

ABU 1.6 1993 EURO2

norma de poluare se stabileste strict dupa seria motorului. nu conteaza gazele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar,dupa seria motorului.PUNCT,gazele daca nu iti ies trebuie sa faci schimbari de filtre,ulei chiar si sonada lampad sa iti iasa bine si apoi iti da OK.

ABU 1.6 1993 EURO2

norma de poluare se stabileste strict dupa seria motorului. nu conteaza gazele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 AEA 11/94 = Euro 2

Iar la finante taxa chiar mi-au calculat-o cu masina ca fiind din '95 si de aceea am avut 457.03E (adica 1534RON) in loc de 290.84E (adica 976RON) daca mi-ar fi calculat-o cu masina ca fiind din '94!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de :offtopic: , maine ma duc la RAR( cu spaga sa ma bage in fata si sa iasa totu bine), am si eu o intrebare, de curand am observat ca, probabil, am catalizatorul gol, are o sudura in forma de U si mi-e teama ca nu o sa-mi poata scoate gazele cum trebuie. alta intrebare ar fi cu taxa de poluare, masina mea e inmatriculata prima data in 29.11.1996, daca ma duc la finante dupa 01 decembrie, cum mi-o incadreaza, cum o trece RAR-ul in carte sau dupa prima inmatriculare adica 12-13 ani vechime?, va rog sa ma ajutati sa stiu la ce sa ma astept, e o diferenta de 200 si ceva de Euro, intre 11-12 ani vechime si 12-13 ani. cum ma sfatuiti sa fac?

Mersi si scuze de offtopic :pale:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fane masina o sa intre la taxa pe 97 , ce este fabricat in luna 11 si 12 trece in anul superior la taxa , in cazul tau in jur de 870 euro

Modificat de akileon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam kt imi vine taxa, dar am vrut sa stiu cum ma incadreaza. mersi oricum si scuze de offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am un golf3 1,4 ABD.

directiva inscrisa pe talon este 91/441 care stiu ca inseamna euro 1

pot spera sa iasa euro2?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am un golf3 1,4 ABD.

directiva inscrisa pe talon este 91/441 care stiu ca inseamna euro 1

pot spera sa iasa euro2?

mersi

ABD - 09 '92 = euro 2

cred ca asta e raspunsul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o mica mare pb si ma gandesc daca stie cineva sau daca a mai fost discutata chestia asta.

vineri am fost rar voluntari si am facut omologarea la un seat ibiza din 2000 cu norma D4. iar ei au omologat-o la euro2 in loc de euro3 cat era normal are cineva idee cum si ce trebuie facut? ca in cazul asta tre sa platesc taxa de 4 ori mai mare :-s si chiar nu-mi permit :| va rog cine stie sau daca a auzit cineva despre asta sa ma ajute multumesc mult de tot:*

Motorul este APE benzina 1.4 16v

Modificat de Stress
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Teoretic ar trebui sa mergi la reprezentanta si sa le ceri o hartie "Catre rar..." in care sa specifice norma de poluare pentru masina. Nu stiu daca vei reusi dar merita incercat!

P.S. Dar noxele ti-au iesit? poate ai probleme si nu ti-au iesit noxele!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pe acea lista cu euro 3 motoru tau nu apare.....deci este euro 2

brgds,

edi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul este APE benzina 1.4 16v

Vezi la SEAT, aici toata lumea discuta despre golf 3 si vento.

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Sunt nou posesor de golf 3 din 94 cu motor de 1,6 benzina 70 cp si sunt curios ce norma de poluare e, pentru ca nu gasesc in acte nici un indiciu (actele sunt de austria). Si vreau sa mai intreb daca pe forum exista bursa, ca eu nu am gasit .

Golf 3 2.0 din 93, imi scrie pe certificat E 2 ,am intrat pe site-ul ministerului de finante si am gasit acolo la selectarea normei de poluare "Euro 1 (E 1) " sau "Euro 2 ( E 2 ) ... Chiar sunt curios sa aflu ce euro este masina mea !

Daca s-a mai lovit cineva de problema asta il rog sa ma ajute si ii multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E2 Am avut si eu in certificat si a iesit Euro 2.Asa cum a zis cineva mai sus ,toate golfurile trebuie sa iasa euro 2 ! Asta daca nu au ceva defect sau lipsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!