Jump to content

Norma poluare


danyrazvan
 Share

Postare recomandată

Am facut azi programare la RAR on line pentru....miine.Deci s-au rarit cozile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosmin_golf

    23

  • GTI_85

    21

  • MrPigos

    17

  • akileon

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu mai se duce nimeni la rar , asteapta sa se scoata taxa , rarul e valabil 60 zile , daca il facem acum si intra legea in viguare din ianuaria expira rarul , alti bani alta distractie , oricum faza cu taxa a picat , nu se mai aude nimic si parlamentul a incetat lucrarile , chiar daca se va relua discutia , pana se voteaza , pana se aplica , mai dureaza un an , asta daca se scoate , desi nu cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 3 11/11/1994 1.6 AEA benzina stie cineva ce euro iasa? In acte scrie SCHADSTOFFARM E2 nu EURO2... aveti idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

euro 2 trebuie sa iasa...toate golfuri 3 sunt euro 2 chiar daca ai nostri de la rar de labga euro 1 sau non euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

akileon....,taxa nu se va scoate,ci se va mari cu 11 la suta,dupa cum spunea si Andrei Cojocar..

din pacate... :lol:

:lol:

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu o intrebare pentru cei care au mai inmatriculat masini, si cunosc. La mine este putin mai complicat, cand am cumparat masina nu aveam unde face nici un act de vanzare-cumparare, iar eu nu mai puteam sa stau pana a 2-a zi in Cluj (fiind din Tg. Jiu) si atunci cel de la care am cumparat masina mi-a dat Kaufvertrag-ul (contract-ul de vanzare-cumparare dintre el si neamt), brieful masinii (mic, mare), copie dupa buletinul lui, autorizatia de circulatie pt. numerele provizorii, chitanta cu care a platit numerele, asigurarea (RCA-ul pt. nr. provizorii) si un Kaufvertrag in alb. Trebuie sa mentionez ca omul are platforma personala si aduce mai multe masini odata pe ea, deci masina a venit fara numere provizorii de Germania (Zoll, sau cum le mai spune). Acum el mi-a spus asa: pot sa completez Kaufventrag-ul ala in alb, cu datele neamtului si ale masinii cum sunt pe cel vechi si in locul numelui lui trec numele meu ca si cum eu as fi cumparat masina din Germania si am inteles ca in cazul in care mi se cer numerele provizorii de Germania la politie sa dau o declaratie pe propria raspundere la notar cum ca masina a fost adusa pe platforma si nu a avut numere de Zoll, insa nu stiu daca ar fi bine sa fac asta sa nu am probleme pe la politie sau mai stiu eu. Si a 2-a posibilitate, pot merge in targul de masini sau oriunde la un birou din acesta care se ocupa cu acte auto, cu buletinul meu, actele masinii si buletinul lui si sa imi faca un contract de vanzare cumparare (fara el de fata - merge treaba). Care optiune considerati ca ar trebuii sa o aleg pentru a avea cat mai putine probleme la inmatriculare, sau care este acceptata. Stiu ca sunt cam offtopic dar am nevoie de ceva pareri, sfaturi pt. a sti ce sa fac in continuare si din pacate nu pot deschide un nou topic, se pare ca nu am access de aceea trebuie sa postez pe unul deja deschis. Daca locul postului meu ar fi in alt topic rog un moderator sa il mute unde considera mai bine. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea: varianta 1 inseamna fals in acte. Neamtul a vandut masina altcuiva, nu tie.

Eu asi opta pentru varinta 2, chiar daca vanzatorul nu este de fata. Te descurci tu.

Mai ales ca vanzatorul a "inscris" masina undeva (copie dupa buletinul lui, autorizatia de circulatie pt. numerele provizorii, chitanta cu care a platit numerele, asigurarea (RCA-ul pt. nr. provizorii) ) deci a avut numere si alte acte pe numele lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! De cateva luni am intrat in posesia unui Golf 3 , an fab 1993, Motor tip ABS ! Pe 12 Noiembrie am programarea la Rar si am f multe emotii ! Are cineva motor ca al meu si a iesit non-euro sau euro I ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea: varianta 1 inseamna fals in acte. Neamtul a vandut masina altcuiva, nu tie.

Eu asi opta pentru varinta 2, chiar daca vanzatorul nu este de fata. Te descurci tu.

Mai ales ca vanzatorul a "inscris" masina undeva (copie dupa buletinul lui, autorizatia de circulatie pt. numerele provizorii, chitanta cu care a platit numerele, asigurarea (RCA-ul pt. nr. provizorii) ) deci a avut numere si alte acte pe numele lui.

varianta 2 ...100% :unsure:

Ok, inteleg ca varianta 2 este cea mai buna, sigura si chiar cea mai legala :icon_thumright: dar problema este acum cu numerele de Germania, o sa mi le ceara si daca spun ca nu a avut si a fost adusa cu platforma atunci o sa imi ceara declaratie pe propria raspundere a vanzatorului (din Cluj) cum ca masina nu a venit pe rotile ei lucru care imi va fi destul de greu daca nu imposibil sa il primesc de la vanzator sau voi putea da eu declaratie ca masina cand am luat-o avea deja nr. de CJ si poate i le-a luat atunci cand a luat provizoriile pe cele de Zoll. Inca o chestie ce am auzit ar fi ca daca aleg varianta 2 mi se va cere un certificat fiscal sau ceva de genul cum ca vanzatorul nu avea datorii la fisc cand mi-a vandut mie masina sau nu are, inca odata f. greu de primit acel certificat daca am nevoie. Ce ziceti mi se vor cere acele lucruri, daca da exista vreo cale sa fac ceva? Daca se poate si cineva din T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Byz..poate sa iasa euro 1 sau noneuro daca ceva nu functioneaza corect.ABS`u este euro 2 ca si celelalte motorizari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt incurajare...Am sa postez dupa ce fac rarul , cum a iesit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa completez Kaufventrag-ul ala in alb, cu datele neamtului si ale masinii cum sunt pe cel vechi si in locul numelui lui trec numele meu ca si cum eu as fi cumparat masina din Germania si am inteles ca in cazul in care mi se cer numerele provizorii de Germania la politie sa dau o declaratie pe propria raspundere la notar cum ca masina a fost adusa pe platforma si nu a avut numere de Zoll, insa nu stiu daca ar fi bine sa fac asta sa nu am probleme pe la politie sau mai stiu eu.

Salut ... NASPA.

Dar la fel am patit-o si eu cu Kaufventrag de imi venea sa omor pe cineva. M-am linistit si m-am gandit. Intradevar e FALS IN ACTE prima varianta.

Eu mi-am dat seama. Dar cand am ajuns la Tradus mi-a cerut. Dupa ce am dat Brif-ul mare mi-a cerut si Kaufventrag. Iar eu am spus ca nu am, iar ia a spus ca fara el nu pot face nuka.

Bun ..... nervi.... iar surpriza mare a venit de la un ninja care atunci pleca (isi punea actele in chilotel) si a asistat la discuta mea cu traducatoarea. Afara ti-ul ma intrebat de masina, cat am dat..... printre care mi-a spus ca imi da el un contract (Kaufventrag) care mi-l completeaza el numai sa am Brif-ul mare. Eu am ramas masca am spus sa ma lase in pace ca e fals in acte ce imi propune el.

Dupa care spune ninja ala ca el asa a facut la mai multe masini si nu e problema.

Am stat eu si m-am gandit si am spus NU (ca un cetatean corect ce sunt). Am spus sa imi de-a omu' care mi-a vandut-o( care e din Botosani :beerchug: ).

L-am sunat pe tip si mi-am spus pasu iar el mi-a spus ca are asa ceva si imi da ( da nu mi-a spus daca e sau nu completat). Am spus BUNA TREABA, M-am scos.

A doua zi plec cu sotia la BT ( cu ocazie ca nr de germania nu mai erau valabile) iar acolo surpriza Kaufventrag era in alb. Nervi draci...... offfff.

I-am spus la ala: -Ma cum mama d.......lui cumparati masini fara sa aveti actele complete si le findeti la fel..... ( si eu cum d....u nu am fost atent).

Bun in final tipu' imi cere brif-ul mare ca sa completeze Kaufventrag ( eu i-am spus ca daca tre sa dau cu subsemnatul la politie eu spun tot), dar a tat de bine l-a completat ca nu batea numele neamtului, nimic.

m-am elervat m-am gandit ce mi-a spus ninja la de al tradus (acum imi parea rau ca nu am luat) si i-am spus la tip ( ca avea mai multe variante de Kaufventrag) sa imi dea in alb Kaufventrag-ul.

Mi-a dat am ajuns acasa m-am mai documentat pe net ( am casit vreo 10 varinte de Kaufventrag), am tradus cu dictionarul ce si cum scrie pe Kaufventrag si l-am completat.

Am mers la traducator l-a tradus, am fo la politie de unde am luat numerele rosi si vad ca e OK.

treaba asta merge daca masina e cumparata de la o persoan fizica la o PF. Daca cumva unu din ei e o Societate e aiurea ca iti trebuie stampila si e nasol.

Eu nu va sfatuiesc e fals in acte da voi decideti.

Aaa am uitat sa mai spun ca Tipul de la care am luat masina mia spus ca in germania (autohouse), neamtu nu mai sta sa completeze Kaufventrag le da in alb si ii spune sa scrie el ce vrea acolo ( culmea ca tipu nu avea din astea trase la xerox sau scoase la imprimate acea din alea tipizate(cu hartie din aia subtire). Acum nuj ce sa cred.

Recunosc nu e o procedura normala si buna dar e muuuuuult mai simplu plus de asta pe multi am auzit ca procedeaza la fel( ca de e ROMANIAAAAAA)

bafta

Modificat de Andrei Cojocar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si eu la rar , motor ABD 1,4 1994 in brief scrie e2 , dupa ce mi-au puricat masina au gasit doar un pivot de schimbat.......despre euro sa vedem ce o sa iasa ......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare pe cei care au inmatriculat recent G3, cam urgenta, va rog: la golf 3 se aplica trecerea dintrun an in altul daca depaseste anumita luna, cum a facut rarul cu G4 si G5? adica luna 7 an 94 sa o scoata 95 si automat creste taxa de poluare?

ca pt un motor de 1.8, daca anul este 94 taxa este 411 euro si daca iese 95 ajunge la 646:(

Modificat de Lao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este valabil si se aplica faza cu luna. Eu am avut noroc ca golful meu a fost inmatriculat prima data pe 05.1993. Daca era cu cateva luni mai vechi, taxa crestea cu 90 E.

Mult succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...ideea este ca el este fabricat in 93, si prima inmatriculare in germania este 7/94. rar-ul poate sa-mi furnizeze o mare surpriza si sa platesc pt 95, ceeace nu doresc.

ideal de aflat cu care luna te accizeaza mai mult...?

multumesc pt rapiditatea raspunsurilor.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul pentru calcularea taxei se ia din traducerea briefului iar norma de poluare din cartea de identitate emisa de rar :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ce norma de poluare am la Golf 3 din 09.07.1993 motor de 1600 cm3 si tipul motorului ABE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am luat si eu un golf 3 variant

motor 1800 prima lui inmatriculare in 94

unii mi-au zis ca va fi euro 1

altii pt ca are catalizator euro 2

e motor ABS ( asa scrie in spate )

sau ABE asa scrie in fata la motor

stie cumva cineva 99% ce euro e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA! sunt euro 2 toate motorizarile ,daca mai rasfoiati 1pic paginile vedeai.numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...ideea este ca el este fabricat in 93, si prima inmatriculare in germania este 7/94. rar-ul poate sa-mi furnizeze o mare surpriza si sa platesc pt 95, ceeace nu doresc.

ideal de aflat cu care luna te accizeaza mai mult...?

multumesc pt rapiditatea raspunsurilor.:emthup:

a mea (motorul ABS) e inmatriculata de la 1.07.1993 si nu mi-a fost trecuta pe 1994. Tatal meu are ABD, inmatriculata in 04/ 1993 si masina a fost trecuta in cartea de identitate pe anul 1994, dar taxa a fost calculata dupa traducerea briefului ....deci 1993. Ambele masini au fost incadrate la peste 15 ani, euro 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, merci. si a sotiei tot ABS este tipul de motor. prima inmatriculare este 24 1 1994. dar masina sigur este fabricatie 93. acum sa vedem ce hotareste rarul.

Modificat de Lao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iuhuhuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu :icon_thumright: ...............ABD 1994 1,4 trecuta in brief E2 .....a iesit euro 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!