Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Întrebare: pentru upgrade PDC la PLA 1.5, este necesar bord alb-roșu sau funcționează și cu ceasurile vechi roș-albastre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ceasurile ros-albastre stiu de pla 1.5 insa abs-ul trebuie sa fie 3C0 614 109

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

compatibilitatea la 1.5 trebuie verificata la ABS si la can gateway - maxidot trebuie, dar asa este, merge si rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc!

 

 

ABS-ul este 109 A (sper ca merge :) ):

 

 

Address 03: ABS Brakes        Labels: 3C0-614-095-C2.lbl

   Part No SW: 3C0 614 109 A    HW: 3C0 614 109 A

   Component: ESP 440 C4     H018 0001  

   Revision:  H018       Serial number: 0775383892

   Coding: 0032061

 

 

Maxidot avem (pe rosu),

CAN gateway am de-ala naspa (versiunea C), prin urmare am comandat un E si un N, E-ul deja a venit dar astept N-ul ca sa nu muncesc de 2 ori in caz ca nu merge cu E-ul.

 

Inteleg ca mai trebuie facute urmatoarele cu un VCDS (citat de aici):

 

 

Enable the Park/Steer Assist module (Address 10)

Open "10-Park/Steer Assist" Module, Select "Coding-07", Open "Long Code helper",

Byte 0, check Bit 4 and 5

Byte 2, I selected Golf Plus... (Seemed like closest thing to my car available in the drop down menu)

Next I opened the "44-Steering assist" module

Select "Adaptation-10", Select "UP" button until channel "4" (Installation Park Steer Assist) is displayed.

"stored value" will be "2" (park/steer assist not installed), this needs to be changed to a "1" (park steer assist installed MY 2010 PLA 1.5/2.0)

Select "Test", then select "Save".

 

 

Sunt aplicabile si la Passat B6 (MY 2007) aceste operatiuni?

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ tlc

Sal.,

Tu ai cutie DSG sau manuala ?

A mea e manuala iar ABS-ul este 3C0 614 109 

CAN-ul este 3C0 907 530 M

Iar IC-ul este denasta nou COLOR 3C8 920 880 GX

Inafara de senzorii de parcare fata spate + cei pentru parcarea laterale tot fata spate ce ar mai fi nevoie ?

Trebuie neaparat camera de mers cu spatele denaia HighLine sau se poate si cu camera normala ?

Trebuie cutie DSG sau merge si cu cea manuala ?

Multumesc,

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, s-a mai discutat! La tine nu merge PLA 2.0 (cu senzori laterali fata-spate) ci decat pla 1.5 - aici ai tot ce iti trebuie (abs, can, ic ... lipsesc doar piesele pt a intregi sistemul - kitul de pla 1.5 compus din 2 senzori, unitate care sa stie de 10 senzori si cablaje)

 

Referitor la cutia de viteze: la pla 1.5 nu are importanta, merge si pe manuala si pe automata IAR de camera nu ai nevoie, pentru buna functionare a acestui sistem de parcare!

 

La pla 2.0: DSG, 4 senzori laterali, pe langa cei fata-spate, alt abs plus senzori abs la roti ... mai complicat

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok

Daci daca am inteles bine PLA 1.5 face parcarea laterala doar cu fata pentru ca nu are senzorii de parcare din spate ?

Iar PLA 2.0 face parcare laterala si cu spatele deoarece are si acei senzori ?

Corect .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PLA 1.5 - parcare laterala (cu SPATELE)

PLA 2.0 - parcare laterala + garare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum naiba o face PLA 1.5 daca nu are senzori de PLA in spate ci doar in fata ?

Ca nu ma prind .

Eu stiu ca la sistemul PLA se fac urmatori pasi :

1. se merge cu viteza cat mai mica si semnal-ul pus pe partea care se vrea sa se faca parcare .

2. in acest timp masina calculeaza daca incape in locul respectiv trecand pe langa el .

3. se opreste masina dupa ce trece de acel loc si se baga in R pentru a efectua parcarea laterala (Aici e intrebarea mea CUM O FACE DACA NU ARE SENZORII DIN SPATE ?) .

Coect sau asta e procedeul de garare ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spui tu este parcare laterala iar masuratoarea initiala o face senzorul lateral de pe partea unde ai pus semnalul. Cand trece pe langa o masina, ii retine pozitia, apoi vede  loc liber (daca exista), il masoara pana ajunge la urmatoarea masina sau obstacol si decide daca are loc sau nu!

Abia apoi intra procesul de parcare laterala, cu, cutia in R s.a.m.d.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mai omule am inteles .

Dar cum vede el partea din spate daca eu sa zicem in spate nu am decat senzori OPS si nu am si pe cei PLA ?

Eu vreau sa stiu cati senzori are PLA 1.5 si catia are PLA 2.0 ?

Ambele variante au 4 senzori sau PLA 1.5 are 2 (pozitionati unde ?), iar PLA 2.0 are 4 pozitionati fata si spate pe lateral-ul barilor ?

Ca trebuie sa stiu ce sa cumpar nu sa dau banii aiurea si sa nu ma pot folosi de piese . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns mai sus!!

"kitul de pla 1.5 compus din 2 senzori, unitate care sa stie de 10 senzori si cablaje)"

 

 

Recapitulam:

 

PLA 1.5 face parcare laterala, tot sistemul are 10 senzori (cei 8 actuali - fata spate) plus extra 2 laterali FATA.

obligatoriu ABS ... ... 109, can E sau superior, cutie manuala sau automata, ceasuri cu MAXI DOT (rosu-albastru sau alb-rosu)

 

PLA 2.0 face parcare laterala si garare, tot sistemul are 12 senzori (cei 8 actuali - fata spate) plus extra 2 laterali FATA + 2 laterali SPATE + alti senzori abs montati pe spate

obligatoriu ABS ultima generatie, can E sau superior, cutie automata, ceasuri cu MAXI DOT (rosu-albastru sau alb-rosu)

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stie sa faca PLA 1.5: post-105630-0-36310900-1396619853_thumb.

Si PLA 2.0 stie PLA 1.5 + post-105630-0-93075500-1396619853_thumb.

Senzorii laterali, sunt folositi la cautarea/masurarea spatiului.

Cand incepi manevra de parcare, Modul PLA + Modul volan + abs + etc,  lucreaza dupa algoritm, fara senzori de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrian : da, am cutie DSG. Inițial și eu m-am uitat după pla 2.0 (având DSG), dar am abandonat când am văzut cât de complicat și costisitor este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca tu nu ai nici senzori fata-spate?

In acest caz da, cam asa ar arata kitul complete (senzori + pla 1.5/), CU MENTIUNEA ca ai nevoie de B6 (senzorii din grila sunt cromati) plus ca o sa ai nevoie de o alta grila frontala, cu gauri pt senzori!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu am nici un fel de senzori .

Si sa stii ca-mi pare rau ca nu am luat masina cu asa ceva de cand a fost noua .

Grila o sa iau alta badgeless ca oricum asta de acum sa ciupit de la pietre siarata naspa iar pe cea noua o sa o caut cu gauri pentru senzori .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pla 2.0: DSG, 4 senzori laterali, pe langa cei fata-spate, alt abs plus senzori abs la roti ... mai complicat

 

PLA 2.0 merge pe orice cutie: manuala sau DSG

Nu e deloc complicat...pompa ABS sa fie compatibila.

Oricum nu am auzit pe nimeni cu B6 sa fi reusit sa monteze PLA 2.0 si asta din cauza ABS-ului care nu suporta.

 

Da mai omule am inteles .

Dar cum vede el partea din spate daca eu sa zicem in spate nu am decat senzori OPS si nu am si pe cei PLA ?

Eu vreau sa stiu cati senzori are PLA 1.5 si catia are PLA 2.0 ?

Ambele variante au 4 senzori sau PLA 1.5 are 2 (pozitionati unde ?), iar PLA 2.0 are 4 pozitionati fata si spate pe lateral-ul barilor ?

Ca trebuie sa stiu ce sa cumpar nu sa dau banii aiurea si sa nu ma pot folosi de piese .

Adrian, PLA 1.5 are 2 senzori laterali pe fata cod 1T0 919 297A (pe langa cei 8 fata-spate pentru OPS/PDC).

PLA 2.0 mai are inca 2 pe spate lateral.  Acesti 2 senzori suplimentari de pe spate sunt la fel ca cei de PDC/OPS (nu sunt ca cei folositi pe fata lateral pentru PLA1.5) si au EXCLUSIV rolul de a incadra masina corect la parcarea perpendiculara (cea din mall-uri).

Si in cazul PLA 1.5 cat si in cazul PLA 2.0 singurii senzori care masoara distanta pentru a vedea daca masina intra in locul de parcare scanat (atat pentru parcarea laterala cat si pentru cea verticala - despre cea din urma vorbim doar in cazul PLA2.0) sunt cei din fata lateral care au codul 1T0 919 297A. In functie de informatiile primite de la senzorii de pe fata lateral, unitatea de parcare calculeaza traiectoria si miscarea volanului.

 

In concluzie: B6 = PLA1.5 (2.0 nu suporta ABS)

 

Adrian, pentru tine care nu ai senzori fata-spate un tutorial aici:

Tutorial instalare PDC : http://www.passat3c.info/cms_neu/index.php?page=885

Apoi PLA 1.5: http://www.passat3c.info/cms_neu/index.php?page=176

 

Inarmeaza-te cu multa rabdare cand vei face operatiunea. :icon_thumleft:

 

 

Diferentele dintre PLA 1.5 si PLA 2.0 mai jos:

post-104992-0-89497900-1396633838_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Hayate 

Sal.,

Multumesc mult de explicatie .

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la vara ajung acasa in Romania ca aici in Roma nu se gasesc passat-ul b6,vreau sa pun comenzi pe volan codul este urmatorul

 

Address 16: Steering wheel        Labels: 3C0-953-549-SW20.lbl
   Part No SW: 3C0 953 549 A    HW: 3C0 953 549 A
   Component: Lenksäulenmodul 005 0010 
   Revision: 00005000    Serial number: 3C5953507C   
   Coding: 0000013
   Shop #: WSC 00028 028 00001
   VCID: 2A50B5C285283F4EF11

No fault code found.
 .

Oare e compatibil cu volan multifunctional?  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms,deci trebuie schimbat  calculatorul de coloana adaugat butoanele si mufe cam atat,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms,deci trebuie schimbat  calculatorul de coloana adaugat butoanele si mufe cam atat,nu?

Tastele multifunctionale nu se pot pune pe orice volan .

Daca ai volan in 3 spite cum e cel de pe Passat / Golf 5 GTI cu sau fara partea de jos plata va trebui sa il schimbi cu totul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da este in 3 greseala mea ca nu am specificat,cred ca CAN Gateway  nu trebuie schimbat


m-am interesat se poate pune pe oem doar rns sau rcd sa aiba mufa pentru camera oem :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Scuze pentru off topic, am scris si in alte rubrici dar nu am gasit raspuns. Unde pot gasi bandou pentru protectie prag exterior? Mai exact banda de plastic de la baza usii din spate(exterior). Undeva unde se aduc piese, sau sa pot face comanda?

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!