Jump to content

Pierd antigel


laus
 Share

Postare recomandată

Scoate furtunasul ce intra in vasul de expansiune.

Lasa motorul sa ajunga la temperatura regimulu  de lucru, adica 90 de grade.

Vasul de expansiune tine l cu busonul desfacut si furunasul deasupra lui.

Daca in turatie nu baga lichid continuu cu presiune pe acel furtunas, este pompa de apa.

Daca este ok, mergi mai departe cu investigatia.

Trebuie sa o rezolvi oricum, nu mai merge cu ea asa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, theo a scris:

Daca in turatie nu baga lichid continuu cu presiune pe acel furtunas, este pompa de apa

Tot atat de bine pot fi si probleme pe garnitura/chiulasa!!

Modificat de Cristi81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, numai ca atunci va fi presiune in vas, automat lichid prelins pe vasul de expansiune.

Posibil sa fie garnitura dusa.

Ce este drept, trebuie luat pas cu pas si eliminat din probabilitati.

Este cel mai indicat sa mearga la un mecanic si sa rezolve problema, oricare ar fi ea.

Nu este asa de dificil de diagnosticat, insa trebuie cineva avizat.

Succes!

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Robert. alexandru

Domnilor, 

Am tot citit in aceasta zona despre problemele cu presiunea lichidului de racire in vas. Am reusit sa rezolv problema schimband garnitura chiuloasei(plus rectificare) schimbat cuzineți, tacheti si multe garnituri, oringuri si șaibe.. Intrebarea este.. : consumul pe cb a crescut cu 1,5 l... Cat este de normal si in cati km revine la consumul inițial…?(fac naveta zilnic cu ea cate 25 km). Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,știe cineva codul busonului vasului de expansiune,daca are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
în urmă cu 13 ore, EDY-23 a scris:

codul busonului vasului de expansiune...

 

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,daca face presiune in vas iar facand ce a scris theo mai sus,tinand furtunasul de retur deasupra si accelerata vine antigel dar vin si mici bule de aer e clar garnitura de chiulasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproape sigur e garnitura de chiulasa , dupa simptomele descrise de tine.Totusi cere si parerea unui mecanic experimentat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,am reușit să schimb flanșă lichid răcire.

IMG_20181101_124257.jpg

IMG_20181102_052706.jpg

IMG_20181030_161931.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Cristian Diaconu

Salut,

Am si eu o problema cu un furtun crapat, cel ce pleaca din flansa lichidului de racire din spatele chiulasei si intra undeva sub bord, dar habar nu am unde.

Atasez o poza cu flansa si pe unde vine furtunul, poate imi poate spune cineva un cod sau cum sa gasesc acel furtun sa il cumpar.

Multumesc!

Inked76171_LI.jpg

20190115_115534.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am un Passat 1.9 TDI AVB din 2002 și pierd antigel pe la supraplinul de la vas atunci când o alerg circa 1,5 - 2 litri la un drum de 200km. Inițial am crezut că vasul sau capacul nu mai țin presiune, așa că le-am înlocuit pe ambele cu unele noi, dar fără rezultat. Ulterior am înlocuit și termostatul, acesta fiind blocat pe deschis, am scos și webasto din circuit crezând că poate este înfundat, dar tot nu am scăpat de problemă. În seara aceasta când m-am întors de la Vâlcea la București, când am desfăcut bușonul să completez cu antigel am observat că pe pereții vasului era o spumă alb - gălbuie. Să fie oare garnitura sau ceva înfundat pe circuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai incape indoiala? Garnitura. Urgent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc Cosmin.

Un sfat în ceea ce privesc șuruburile de la chiulasa, de pe ce cod de motor se potrivesc să fie mai bune? Mașina este stage 2 și cred că ar fi indicat să le schimb și pe astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza asta. Daca esti perfectionist, pui suruburi noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare ! Un cod pentru furtunul 49 se poate ? Motor Ajm cu cele 3 bujii pentru incalzire. Curge pe la cupla.  Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine mai are nevoie, pentru Ajm si Atj am gasit urmatoarele coduri:

8D0819371AN - furtunul de la flansa cu bujii pana la radiatorul de incalzire - cod 3a pe schite

8D0819373N - al doilea furtun de la radiatorul de inclazire - cod 2a pe schite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutări!

Azi am avut o mică pierdere de câțiva litri de antigel. Investigând problema am constatat că un ”T” de plastic (cu 3 ieșiri) care face legătura între răcitorul de motorină și vasul de expansiune s-a crăpat.

Depus o poza în care îl evidențiez.

Nu are niciun fel de cod pe el, mă poate ajuta cineva cu o denumire (nu reusesc să-l găsesc pe google..) ? Se găsește doar împreună cu furtunele?

maxresdefault.jpg.dabf852ac917cc274559629186fc3a80.jpg

DSC_2161.jpg

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update, poate mai se confruntă pe viitor cineva cu situația asta. 

Piesa nu se găsește separat. S-a găsit în trecut doar împreună cu furtune, dar în prezent nici așa nu se poate comanda. 

La dezmembrări nu am găsit decât cu tot cu furtune și mi s-a părut excesiv. 

În lipsă de alternativă am folosit piesa din poza cumpărată de la Hornbach. Y de plastic pentru instalații de apă, diametru interior 8mm. 

WhatsApp Image 2019-08-03 at 18.49.51.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

              Salut!Ieri am descoperit ca pierd antigel pe la un dop de plastic de deasupra iesirii de jos a radiatorului.Masina este passat 1.6 alz.S-ar parea ca dimensiunea acestui dop este M22x1.5.Problema este ca nu-l gasesc in nici un magazin online ca si piesa separata si nici nu are inscriptionat vreun cod pe el.

              Ma poate ajuta cineva cu identificarea piesei sau cu o solutie alternativa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat montand un dop radiator de dacie pe injectie (5 lei).O alta solutie ar fi fost sa cumpar o sonda de temperatura(aceea care da comanda la  ventilator) si doar sa o insurubez acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut la un moment dat un radiator AM pe Passat cu acea gaura. Rezolvarea a fost tot o termocupla care spui tu, montata in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare!   

 ..............................la un 1.9.TDI, 85kw, AFN, 1999

Vin și eu cu o problemă pe acest topic.

De o bună perioadă de timp, pierd antigel.

Recunosc că mi-a luat ceva timp să îmi dau seama pe unde dispare, ajunsesem să umblu cu antigel după mine, când mi se aprindea martorul în bord, opream deschideam busonul borcanului de expansiune si, brusc urca apa in borcan, evident nu pana la maxim, dar mai completam, si am mers asa cateva saptamani bune, numai ca .... a venit căldura si acum creste si temperatura pe ceas, azi 110grade, mi s-a intamplat si sa fie acul la maxim(130grade) în dreapta la un rulaj cu 1**km/h.

Azi la 110grade si la fel ca si atunci la 130grade, la deschiderea busonului borcanului de expansiune, lichidul a urcat in borcan, dar in acelasi timp iesea cu presiune prin SUPAPA de sub borcanul de expansiune. 

Aveți idee care e problema ????

Modificat de Manuel N.
Citeste regulamentul! Atentie la viteza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insuficienta racire sau garnitura de chiulasa arsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minutes ago, EEXCALADE said:

Insuficienta racire 

care ar fi cauza pentru răcire insuficientă?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!