Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

In teorie, toti asiguratorii au fransiza pentru masinile noi (parca 2 ani), asa ca e cam greu de schimbat. Dar nu imposibil. Oricum, la un alt pret

Modificat de Leusor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se poate face orice modificare, du-te si vorbeste direct la allianz. o sa platesti cat vine in plus si gata (or sa fie 100 si ceva de euroi cred)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa iti modifici contractul de asigurare fiindca propietarul masinii este allianz ,nu tu,iar intre ei s-a negociat o conventie de asigurare cu mai multe clauze (cateva speciale pt firma de leasing) si cu cote de prime speciale,dupa cum fac toate firmele de leasing din Ro ....Porsche broker de asigurari nu vor face nimik in acest scop,de fapt ei sunt destul de slabi (ca sa nu zic absolut incapabili,dupa cum am patit-o eu)...

Daca ai fi avut polita casco la allianz ai fi putut scapa de fransiza de 20 % la dauna totala din prima numai cu cerere ,asta cu conditia sa ma ai si alta asig la ei...sper sa nu mananc ce nu trebuie,dar assa stiu ca e..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca aveai polita pe persoana fizica te intreaba cand faci polita daca vrei sau nu fransiza la dauna totala. pt fransiza la furt total e putin mai complicat, tre' sa fii client mai vechi, etc... sau sa ai o pila :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa sa va zic ce am facut cu zgarietura

1)am fost la politie, am stat o gramada, adica cam 3-4 ore, sotiimea insarcinata lasata pe scaun acolo, mers cu politzaiul sa vada zgarietura, mers acasa dupa contract casco ca voia sa-l vada neaparat (nici nu-l aveam pentru ca era la sediu skoda - si nu inteleg ce-i ardea pe ei daca aveam sau nu casco, adica daca o repar din banii mei sau ai altora), in fine...imi da in sfarsit dovada.

Am declarat ca masina a fost zgariata in parcare, se pare ca f. multi au facut asa, la fel cum ziceau si altii pe forumuri, e cam crima sa declari ca s-au bushit 2, dureaza mai mult, e mai multa bataie de cap. Cat eram acolo vreo 2 care s-au bushit, s-au inteles sa declare ca si-au gasit masinile asa... la sistem tampit trebie gasite solutii, nu ?

Oricum la politie merge cu viteza melcului turbat...

2)mers la alliant, a mers destul de rapid treaba, nu m-au intrebat nimic, au venit au facut 2 poze, au scrie revopsire aripa si portiera, si schimbat folie protectie aripa. Atat, mi-au zis sa ma duc la orice service vreau eu...

Acuma va inreb, daca omul a scris "V" in rubrica de revopsire ce inseamana asta...poate sa insemne si o retushare sau doar revopsirea elementului ? Sau asta o sa decida astia de la service ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa sa va zic ce am facut cu zgarietura

2)mers la alliant, a mers destul de rapid treaba, nu m-au intrebat nimic, au venit au facut 2 poze, au scrie revopsire aripa si portiera, si schimbat folie protectie aripa. Atat, mi-au zis sa ma duc la orice service vreau eu...

Acuma va inreb, daca omul a scris "V" in rubrica de revopsire ce inseamana asta...poate sa insemne si o retushare sau doar revopsirea elementului ? Sau asta o sa decida astia de la service ?

<{POST_SNAPBACK}>

mergi la orice service vrei, dar sa aiba allianzu contract cu ei

ti-am mai spus o data ca nu or sa faca retusari locale(cum ai fi vrut tu sa faci) pentru ca ar fi o tiganie asa ceva:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa iti modifici contractul de asigurare fiindca propietarul masinii este allianz ,nu tu,iar intre ei s-a negociat o conventie de asigurare cu mai multe clauze (cateva speciale pt firma de leasing) si cu cote de prime speciale,dupa cum fac toate firmele de leasing din Ro ....Porsche broker de asigurari nu vor face nimik in acest scop,de fapt ei sunt destul de slabi (ca sa nu zic absolut incapabili,dupa cum am patit-o eu)...

Daca ai fi avut polita casco la allianz ai fi putut scapa de fransiza de 20 % la dauna totala din prima numai cu cerere ,asta cu conditia sa ma ai si alta asig la ei...sper sa nu mananc ce nu trebuie,dar assa stiu  ca e..

<{POST_SNAPBACK}>

Tre sa rectific,cred ca eram cam aiurit...proprietarul masinii este firma de leasing (nu allianz cum am scris :) )...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

da, dar daca o sa-mi iasa portiera galbena si restul masinii gri grafit sa vezi ce scandal o sa fac :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

da, dar daca o sa-mi iasa portiera galbena si restul masinii gri grafit sa vezi ce scandal o sa fac :D

<{POST_SNAPBACK}>

cred si eu ca faci scandal...ar trebui sa ingalbeneasca si pe partea cealalta sa fie simetrice :D

si pui si TAXI pe ea :D

Modificat de Evergreen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Acuma va inreb, daca omul a scris "V" in rubrica de revopsire ce inseamana asta...

<{POST_SNAPBACK}>

Din cate stiu eu: "V" = vopsire ; daca era "P"=polish (retusare), deci trebuie revopsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

oki... deci..e cineva p aici care sia schimbat o janta zgariata mai nasol? sau...schimba janta doar crapata sau si zgariata? heeeelp :) a dreaq zapada + cauciucuri de vara + me :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au ce comenta, trebuie sa despagubeasca pagubele! Daca am o zgarietura de 3mm sunt obligati prin contract sa mi-o repare, este paguba! Nu merge pe principiul "hai ba nene ca d-abia se vede".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SpeedeR23

inteleg ca este vorba de casco. la mine, a doua zi dupa ce mi-am pus cauciucurile de iarna pe jante noi (de otel) m-a inghesuit unul pe podul grant in parapetul de la tramvaiul usor. rezultatul - oglinda stanga sparta si janta stanga zgariata (foarte usor, marginea polizata maxim 1-2 mm in adancime, cam 150 grade - deci aproape jumatate din circumferinta ). la constatare la rca (asiban) i-am spus agentului ca "de aseara si pina acum s-a mai dezumflat, deci probabil scapa aer pe undeva", asa ca a dat schimbare de janta cu recuperare. imi era ciuda ca erau absolut noua, si fiind julita o sa inceapa sa rugineasca, asa ca la mine s-a terminat cu bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SpeedeR23 :

Si eu am rezolvat niste chestii cu jantele acu 2 saptamani.

Am avut o janta zgariata 2 cm intr-o bordura la parcare, si o a doua putin lovita, dar cu cauciucul taiat in alta bordura.

Cei de la asigurari au decis : 1 janta de vopsit si cealalta de indreptat + vopsit (cu cea din urma am mai vorbit eu si cu un ciocan ca sa nu comenteze de cauciuc). Cand am fost la reprezentanta, am primit un raspuns clar: domle noi nu avem cum sa indreptam jante din aliaj! Au trimis o nota explicativa asiguratorului iar decizia finala : Se schimba.

Deci nu-ti bate capu prea mult. Daca se poat corecta loviturile (numai daca sunt usoare) atunci se corecteaza si se vopseste janta, daca sunt mai zdravene (un cioocanel , o fisura) se schimba clar.

Edit : Am uitat sa mentionez : daca e doar o zgarietura si nu poate astepta amanare, mai asteapta pana mai apar altele, nu merita sa stai aproape o zi intreaga la politie pentru atata lucru! Sau daca ai rabdare...

Unde mai pui ca acum cu zapada asta s-au dublat cozile de la accidente usoare!!!

bafta

Modificat de F l p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta ca sa nu astepti aiurea la Politie, te duci si tu la ora 03:00 -04:00 :) . Sa vezi atunci ce pustiu e.

Eu tocmai mi-am facut pe casco :

Revopsit spoiler fata ( care era varza de la atatea pietricele etc...)

Revopsit si indreptat aripa stanga spate

Revopsit usa stanga spate.

A fost 16oo RON la Metrotehnica. Ieri am lasat factura la Asirom. Maine iau banii. :) :)

M-am descurcat :P

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Situatie: masina in leasing, 40% avans, casco Allianz fransiza 0.

Ce se intampla in cazul furtului total/dauna totala? Allianz plateste catre soc. de leasing suma rezultata in urma calculului. Soc. de leasing scade ratele (sau mai bine zis redevenţele, plus eventuala valoare reziduala) ramase la masina (fara dobanda??), iar suma ramasa ti-o da tie, odata cu inchiderea dosarului de leasing?

Modificat de di0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

di0 , baga un search, s-a superdiscutat faza, ideea e ca tu, utilizatorul masinii in leasing "o pui" urat de tot in cazul unui furt/daune totale. S-ar putea sa dai tu bani la Porsche, nu sa-ti dea ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat :( Nu e vorba de Porsche, ci de HVB Leasing... o sa vad in contract ce scrie, si daca nu e clar o sa cer mai multe lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un contract de leasing si sunt in primele luni....din pacate nu am citit contractul de casco in care se specifica ca am fransiza 20% din dauna totala si 0% la furt..se poate trece la alt asigurator care sa aibe fransiza 0 la toate?aka generalli sau unita dupa primul an?...sau se poate plati mai mult dar sa am fransiza 0? contractul de leasing este prin PLR si asig la allianz(evident prin broker asig plr)

multam

Imi poti spune ce cotatie procentuala ai? E constanta pe toata perioada leasingului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suparati-va pe mine daca vreti, dar invatati si voi sa cititi inainte de a semna un contract. Si cand e vorba de ceva mai serios cum ar fi un leasing cititi pana la ultima litera scrisa cu font de 3. Ei vor avea grija sa va prezinte doar aspectele frumoase si sa va imbie sa "semnati aici".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andREI. oricum degeaba il citesti ca daca nu-ti convine ceva oricum nu poti modifica nici o clauza. Asa ca, te obliga cumva sa semnezi. Dar n-au dat inca de omu` potrivit sa se ia putin de clauzele abuzive din contract si de faptul ca un contract trebuie sa fie intre 2 parti si nu impus de 1 parte. :offtopic:

Stim foarte bine ca daca nu esti de acord cu pct. 5 de ex iti spune sa te duci la plimbare. Nu-ti convine, la revedere. Eventual dupa ce pleci mai si spune pe la spate " saracule"

Revenim insa la CASCO. Ce nu mi se pare normal sa-mi impuna ei mie la cine sa ma asigur. Poate are firma de asigurari tata si ma asigur la el. Care e problema? Probabil si aici se dau comisioane. Imi dai 500 masini la casco pe an, ai atata cascaval....

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proprietatea bunului ii confera anumite drepturi, printre care si alegerea asiguratorului. Si at

Modificat de di0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am facut la ARDAF... suma asigurata 12000E...franciza la furt 20%, si la avarii 3%...500E/an

ce vreau sa zic, ashtept de 3 saptamani sa`mi puna o oglinda.

deci, in concluzie, sunt total nemultumit!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai franciza la avarii partiale?? nu trebuia sa faci asta.. parerea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3% nu e chiar asa o tragedie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!