Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

am un prieten care se ocupa de asigurari.. e broker si va poate face la orice firma doriti voi.. eu am avut probleme si m-a ajutat ca imi facusem asigurarea la el asa ca vi-l recomand.. nr meu e 0741 10 50 25

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut CASCO la ASIROM zilele trecute la masina din semnatura.

Agentul de asigurari m-a informat despre posibilitatea optarii pentru fransiza, dar nu mi-a recomandat sa fac asta ;)

La o valoare a masinii de noua (din catalog) de 19500 euroi, vechime 3-4 ani, reducere 45% mostenita de la fosta masina, trecut ceva optionale de 300EUR si optat pt valoarea rezultata minus 10% (ca am voie) mi-a iesit un total de 500 EUR/an (fara reducerea de 45% ar fi fost cam 880 EUR/an)

Platibil in 10 rate, prima rata de 58 EUR + 9 rate a 49 EUR/luna

Ce parere aveti, am facut o treaba ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost broker de asigurari.....Sincer nu recomand nimanui ASIROM,am vazut uin top al firmeloor de asigurari pe 2004 la asigurari auto si de bunuri si era inclus parca si plata dosarelor de dauna ...Asiromul era pe ultimul loc..AACum sa nu se supere cei care agreeaza societatea ,dar pot dovedi asta...La auto cel mai scump dar si cel mai bun ramane tot Allianzul...

Totutsi din experienta personala am observat ca Asiromul se prezinta din ce in ce mai bine.....Cine stie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai am facut si eu CASCO la masina din semnatura la Asiban 0% fransize la furt total si partial, 0% fransize la daune.Suma asigurata a iesit 7680 Euro. A rezultat o prima de asigurare de 493 Euro in patru rate trimestriale. Eu zic ca este onorabil. Brokerul de asigurare mi-a recomandat Allianz ca fiind cei mai seriosi din piata, dar m-a nemultumit fransiza de 2% pe furt partial. La Allianz daca imi fura roata de rezerva sau casetofonul le plateam eu. Nu mi-am asumat acest risc. timpul imi va spune daca am facut bine sau rau.

Ce stiti despre Asiban? Are cineva CASCO cu ei? A avut cineva vreo dauna rezolvata de ei? Din cate mi-a spus brokerul au printre service-urile agreate si PBN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Asibanu este bun la daune auto.Am 2 fisiere :unul cu programul de constatari si al doilea cu serviceurile agreate.....Asa ca cine doreste (eu sper sa nu fie nimeni) pot servi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@almanah stii ca puteai scapa de fransiza de la furt partial la allianz, nu? trebuia doar sa zici "nu vreau fransiza la furt partial". Mai crestea un pic rata, evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am casco la "Omniasig AGI" care a fost preluat de Omniasig cu ceva vreme in urma. Azi. am trecut pe la sediul lor si.... surpriza. Nu mai exista nici unul din vechii angajati si locul lor a fost luat de altii noi trimisi de Omniasig.

problema: in urma unei negocieri de flota am o asigurare casco pe masina personala. nu are importanta care au fost termenii negocierii, doar efectul. in prezent am full casco la 340 EUR/an (fata de 710 cat era oferta Omniasig in aceeasi perioada). acum ei verifica cica toate contractele si ne cheama pe rand (din declaratiile lor chiar aveau de gand sa ma cheme daca nu treceam eu pe acolo intamplator). zic ca au multe asigurari ciudate.... de ex una care este prevazuta fara partile de sticla a masinii (parbriz, faruri, oglinzi) ca sa fie mai ieftina si acuma respectivul are dauna si scandal cu ei. la mine nu e vorba de asa ceva, casco e full doar ca prea ieftin -zic ei (si eu sunt de acord dar contaractul e contract, polita e semnata de ambele parti :)) ).

oferta lor: sau sa-mi plateasca proportional in caz de avarii sau sa platesc o prima la nivel de Omniasig. eu am sustinut ca nu cred ca dpdv legal ei imi pot plati proportional si ca nu au ce-mi face pana la expirarea politei. voi ce parere aveti? in caz de dauna castig in instanta o despagubire de 100%???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oferta lor: sau sa-mi plateasca proportional in caz de avarii sau sa platesc o prima la nivel de Omniasig. eu am sustinut ca nu cred ca dpdv legal ei imi pot plati proportional si ca nu au ce-mi face pana la expirarea politei. voi ce parere aveti? in caz de dauna castig in instanta o despagubire de 100%???

<{POST_SNAPBACK}>

MAGARI

Ei incearca marea cu degetul, poate ia careva bonus pt istetime :))

Dar cind expira contractul cine stie care vor fi termenii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@almanah stii ca puteai scapa de fransiza de la furt partial la allianz, nu? trebuia doar sa zici "nu vreau fransiza la furt partial". Mai crestea un pic rata, evident.

<{POST_SNAPBACK}>

din pacate nu puteam. am intrebat. cel putin lucratorul de la allianz mi-a spus ca este obligatorie. sper ca nu am dat eu de un om rau intentionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era prost informat!!!!Alta data apeleaza la un broker de asig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca a reusit sa iti ofere conditii de asigurare mai bune...Daca brokerul e bun si a stiut "sa se tiganeasca" cu asiguratorul sa iti ofere ceva mai bun e absolut ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la allianz se poate fara fransiza 100%, am facut eu acum 2 luni!

@lautrec incearca si ei, nu te lasa, n-au ce-ti face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e sa citeasca fiecare TOATE paginile contractului..mai ales alea scrise cu litere mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SpeedeR23 Alliantz ti-o repara fara probleme. Poti sa le spui ca stateai in masina si a venit un aurolac si ti-a zgariat-o ca tot sunt obligati sa ti-o repare, ca intra la acte de vandalism. Toata chestia este sa nu fi provocat voluntar dauna.

Franciza nu are legatura cu valoarea minima a unei daune.

Franciza este, spre exemplu: franciza de 10% din furt; valoare asigurata 10.000 euro.

Daca imi fura masina asigurarea imi da 10.000 - 10% * 10.000 = 9.000 euro.

Poti sa ai dauna si de 50 ron ca tot sunt obigati sa ti-o repare. Chiar sunt mai bucurosi cu asa daune mici pentru ca la anul nu iti mai dau reducere de 10% la casco pentru ca nu ai avut incidente :D

Problema cu daunele mici este doar ca nu merita la o dauna mica sa strici casco-ul, nicidecum ca nu ti-ar repara masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@istef vandalismul nu este acoperit de allianz. daca declar ca ti-a zgariat-o un aurolac o sa ramai cu buza umflata si cu invitatia de a gasi aurolacul si a-l pune pe el sa plateasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate ICE 2K!

Cand te duci la orice firma de asigurari pt.a folosi CASCO (si inainte la Politie pt.constatare) trebuie sa ai f.clar in cap scenariul prin care autorul este NECUNOSCUT.

Asa nu vei avea nici o problema,cu siguranta!

Iti sugerez "gasita avariata in parcare".

Modificat de adi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@istef vandalismul nu este acoperit de allianz. daca declar ca ti-a zgariat-o un aurolac o sa ramai cu buza umflata si cu invitatia de a gasi aurolacul si a-l pune pe el sa plateasca.

<{POST_SNAPBACK}>

Nasol. Eu am la Interamerican si am sigur inclus si vandalism. Maicamea are la Alliantz si citesem contractul ei. Am ramas cu impresia gresita ca si Alliantz acopera vandalismul, sau este vreun CASCO Plus sau Full CASCO care acopera si vandalismul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La AZT vandalism inseamna cand ti-ai gasit-o avariata in parcare,de ex zgariata cu cheia.Nimeni nu iti poate spune ca a fost facut de mana omului sau alta masina,dar adac un "cineva" ti-o zgarie atunci iese din incidenta asig Casco daca asa declari la politie (autorul este cunoscut si bun de plata,iar incidentul a fost premeditat).In mom asta cel care iti va repara masina va fi acel ""cineva".Totul depinde cum declari la politie.Ori autor necunoscut,ori accident de circ.Asta acopera polita Casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba nu... cand am facut asigurarea, tin minte sigur ca acoperasi vandalismul.. oricum ,tot trebuie sa ma duc la politie, asa am gasito in parcare, eu nu stiu ce sa intamplat oricum si tot trebuie sa mio faca :D

din pacate mie imi e cam frica pt k trebuie vopsit tot plafonul dupa si tare imi e ca o sa se observe k a fost vopsit :P

10x pt informatii :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa iti fie frica pt revopsire, daca o duci intr-un service serios.

Poti, de asemenea, sa faci contestatie daca se observa diferente de culoare dupa vopsire, iar CASCO e obligata sa plateasca revopsirea inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Casco la BCR Asigurari... la ei este "acoperit" si vandalismul :D Adica daca iti gasesti masina cu cauciucurile taiate , zgariata , geamuri sparte etc .

Recomand si Carpatica Asig , din ce stiu eu sunt OK...adica a avut un prieten niste daune mici si nu au comentat nimic.

TIP: Vedeti ca procentul de asigurare este negociabil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa iti fie frica pt revopsire, daca o duci intr-un service serios.

Poti, de asemenea, sa faci contestatie daca se observa diferente de culoare dupa vopsire, iar CASCO e obligata sa plateasca revopsirea inca o data.

<{POST_SNAPBACK}>

asta depinde de contract. la mine e precizat clar ca nu despagubesc greseli de reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. allianz sigur nu despagubeste vandalism, va garantez asta.

2. daca iese alta nuanta te certi cu service-ul, compania de asigurari nu mai plateste inca o data. singura varianta ar fi sa o zgarii inca o data (asta e pe principiul "nu pot fi tras la raspundere daca va raniti sau stricati ceva folosind indicatiile mele" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!