Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

e ok.si eu am suma asigurata ~15800E, si cu fransizele de 20%, ma despagubesc cu ~12.500E.

Si pe an am de platit 800E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca nici am incheiat polita. Asta a fost oferta lor... si nici nu cunosc pe nimeni acolo. Am intrat in primul Allianz pe care l-am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa negociezi cu ei. Eu am incheiat asigurare la Allianz prin PBN si mi-au oferit o reducere.

Pentru Full Casco cu fransize 0% mi-au calculat o "cotatie finala" de 5,29%.

Prima totala de asigurare = 5.29% x 15.455 = 817 EURO

Platesc in 6 rate. Daca as fi platit intr-o singura rata pe loc as mai fi beneficiat

de o reducere ( 30-40 Euro parca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am beneficiat de o reducere dar nu era prea mare. (pt ca am incheiat polita prin PBN)

Poate platesc mai putin pt ca e pe persoana fizica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wtf? de ce am eu asa de mult? aveti reducere, ceva?

<{POST_SNAPBACK}>

eu am si fransiza de 2% pt furt partial care in primul an e obligatorie, se poate elimina dupa aceea....5,11% mi-a iesit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

De 2 saptamani umblu si caut sa inchei o polita de asigurari CASCO pt masina !

Este un rau necesar, costa destul de mult dar asta e ... uneori ne scapa de cheltuieli uriase, Doamne fereste !

Am fost la Allianz-Tiriac ca sa imi evalueze masina si sa imi spuna o suma : 780 Euro suma este pt un Golf 4 TDI 2001 116Cp cu jante, mp3 player, alarma.

Sincer mie mi s-a parut prea mult ... voi ce spuneti ?

As avea nevoie de un sfat, de un pont la o firma de asigurari, undeva unde voi aveti masinile asigurate si imi puteti oferi un pret corespunzator masini mele cu dotarile mentionate.

Multam !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am la tiriac asigurarea casco.760E pt dotarile tale e o suma ok.Eu platesc 800 pe an (si am jante, climatronic, cd, cd changer, car kit, comp de bord, 8 airbag).Eu personal am ales allianz-ul pentru ca , colaboreaza cam cu toate service-urile si sunt prompti si seriosi(din ce mi-au spus diversi care au casco la ei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

De 2 saptamani umblu si caut sa inchei o polita de asigurari CASCO pt masina !

Este un rau necesar, costa destul de mult dar asta e ... uneori ne scapa de cheltuieli uriase, Doamne fereste !

Am fost la Allianz-Tiriac ca sa imi evalueze masina si sa imi spuna o suma : 780 Euro  suma este pt un Golf 4 TDI 2001 116Cp cu jante, mp3 player, alarma.

Sincer mie mi s-a parut prea mult ... voi ce spuneti ?

As avea nevoie de un sfat, de un pont la o firma de asigurari, undeva unde voi aveti masinile asigurate si imi puteti oferi un pret corespunzator masini mele cu dotarile mentionate.

Multam !

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am facut tot la BCR asigurari. daca vrei iti dau numarul brokerului. daca faci persoana fizica si platesti tot odata s-are putea sa iesi pe la 650-680 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca la Allianz imi voi face, mai ales ca si cunosc pe cineva acolo.

intrebarea mea este insa urmatoarea: daca eu stau in alt oras decat bucuresti, evident as vrea sa imi repar masina, in eventualitatea unui accident, in orasul unde locuiesc, dar care nu are Allianz asigurari.

este posibil acest lucru sau nu conteaza orasul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2000 am turtit destul de rau un Audi, si aveam asigurare la Tiriac. Mi s-a adus la cunostinta ca e dreptul meu sa imi repar masina oriunde pe teritoriul Romaniei, ei deconteaza cheltuielile cu transportul (combustibil sau platforma), DAR imi recomanda sa o repar la service-ul X, pt ca ei colaboreaza cu respectivii, sunt baieti seriosi, au scule competitive etc etc etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca eu am o polita foarte buna de asigurare, din ce scrieti voi pe aici.

Eu am full CASCO cu tot ce se poate, franciza la furt si dauna total 0%, suma asigurata 9500 euro si am platit prima de asigurare de 420 euro. Am avut reducere 25% pentru ca am platit integral (10%), am incheiat si RCA la ei (10%) si 5% negociere pe ochi frumosi. 420 euro e suma redusa. Fara reducere costa cam 560 euro.

Deci am facut o alegere buna. Am avut si niste probleme si la despagubire s-au tinut de cuvant: au spus ca in 20 zile pun banii in cont, in ziua a 19-a erau in cont. Singurul lucru care nu imi convine este ca nu au decontare directa cu PoRo, au numai cu niste service-uri de cartier (dar asta e in Iasi), in alte orase banuiesc ca au si service-uri mai serioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm eu am casco tot la Alianz... sunt super tari platesc mereu plus daca vreu sa schimbi ceva o grila un spoiler asa ca vrei u sport :blink: o sticla de wisky la baietii si gata te ajuta B).

Am inteles ca acum e tare Banca Transilvania Asigurari... in pretul ratei de casco iti ofera si carte verde... adica e super tare. Pleci cand vrei tu cu masina fara probleme... eu cred ca o sa ma mut. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si allianz iti ofera , cel putin la mine parca tre sa recitesc contractul.

Apropos ceva ciudat la mine, cand am luat skoda si am facut contractul pe leasing, astia de la skoda nu mi-au dat polita de asigure de la allianz...e normal ? tre sa ramana polita la ei ? ca la politie cand am fost sa declar o zgarietura s-au cam luat de mine de ce nu am polita aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cititi mai atent contractul ala de CASCO. Nu cred sa aveti carte verde inclusa. Ci doar extinderea CASCO si in afara RO, daca iti faci cartea verde tot la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si allianz iti ofera , cel putin la mine parca tre sa recitesc contractul.

Apropos ceva ciudat la mine, cand am luat skoda si am facut contractul pe leasing, astia de la skoda nu mi-au dat polita de asigure de la allianz...e normal ? tre sa ramana polita la ei ? ca la politie cand am fost sa declar o zgarietura s-au cam luat de mine de ce nu am polita aia...

<{POST_SNAPBACK}>

Si eu am un Logan in leasing cu CASCO la Alliantz. Cei de la RCI Leasing mi-au dat o copie xerox a politei plus cele 3-4 pagini cu detaliile contractuale in original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

litza da cred ca ai dreptate..ofera doar casco extern, cred ca am incurcat eu.

istef: mie nici macar copia dupa polita nu mi-au dat..mi-au dat doar paginile cu detaliile....

Apropos la cate zile tre sa ma prezint la Alliantz dupa ce am dovada de la politie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sh*t

atunci incerc sa fug azi..

edit: am sunat la alliantz acuma si i-am intrebat cand pot veni la ei..si au zis: in 2 ani de zile maxim...??!!!??? la care eu m-am blocat si l-am rugat sa repete...2 ani de zile a zis ....ciudat nu ? :)

In fine a zis ca intai sa ma duc sa iau copie dupa politza de asigurare intai...

Modificat de raz.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un contract de leasing si sunt in primele luni....din pacate nu am citit contractul de casco in care se specifica ca am fransiza 20% din dauna totala si 0% la furt..se poate trece la alt asigurator care sa aibe fransiza 0 la toate?aka generalli sau unita dupa primul an?...sau se poate plati mai mult dar sa am fransiza 0? contractul de leasing este prin PLR si asig la allianz(evident prin broker asig plr)

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!