Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Caz contrect:

In urma cu 3 luni suna un reprezentant de la firma de broker unde avem casco sa aminteasca ca nu s-a platit casco. Se face plata cu 10 zile intarziere si se elibereaza chitanta. Toate bune trec 3 luni si se produce o dauna. Firma de brokeri "recomanda" sa se faca o cerere pentru a se recupera suma depusa caci contractul nu este valabil fiind platit mai tarziu decat data limita, in ciuda faptului ca au emis chitanta pe rata primita.

Firma de asigurari refuza sa despagubeasca pentru ca firma de broker nu a facut contractual inspectia tehnica obligatorie si n-au transmis alte date cerute de ei.

Asa cazuti intre birocratiile astea, masina este lovita... batuti si cu banii luati...

Intrebarea mea: ce se poate face in cazul de fata? ne-am plictisit de sesizari... telefoane... mail-uri... ramane doar o judecata care va dura enorm. Firma de asigurari este Astra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Astra e "noua" Carpatica. Au devenit niste nesimtiti si ei. Spor iti doresc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul in care se incaseaza o rata scadenta pentru o polita care a depasit perioada de gratie (10, 15 zile, in fc de asigurator) se impune refacerea inspectiei de risc!

Raspunderea directa in acest caz este a firmei de brokeraj deoarece nu a respectat metodologia de lucru a asiguratorului!

Din pacate, fara sa jignesc pe cineva, acest lucru se intampla atunci cand "agentul de asig." face polite ocazional, doar pentru suplinirea veniturilor, ca un al doilea job!

Va recomand sa lucrati cu persoane care fac asta zi de zi deoarece astfel de greseli sunt mult mai rare!

In cazul tau, nu poti decat sa ceri socoteala brokerului!

Asiguratorul este acoperit, daca va fi obligat sa despagubeasca (este si raspunderea lui atunci cand colaboratorii gresesc) acesta se va indrepta impotriva intermediarului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intermediarul " ca sa ne ajute" ne-a oferit posibilitatea de a recupera suma depusa la ei....

Va tin la curent .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D@ny, din pacate nici cei care fac asigurari zilnic nu stiu metodologia de lucru sau au citit-o o data si gata.

Aceeasi firma de asigurari, persoana angajata la ei nu broker, nu a refacut inspectia de risc la reinnoirea contractului de asigurare.

Cand a trebuit sa repar masina avand 2 daune (parbriz - crapat de la o piatra si o zgarietura pe usa in parcare - ei o considera ca fiind vandalism) am avut "placuta" surpriza sa aflu ca nu ma despagubesc ptr ca masina avea aceste daune cand s-a reinnoit contractul, asa au considerat ei avand in vedere ca nu s-a refacut inspectia de risc...

Fata de anul trecut cand s-a incheiat polita de asigurare a aparut in metodologia lor ca la reinnoirea ei sa se faca o noua inspectie de risc, dar ei nu au anuntat mai departe angajatii, acestia afland de noua modificare doar daca ar fi recitit din proprie initiativa metodologia, cel putin asa mi-a spus cel care mi-a incheiat polita.

Intr-un final am rezolvat reparand masina pe banii angajatului.

Modificat de Tavy81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o problema cu asigurarile si sper sa primesc niste sfaturi pertinente aici.

Povestea e destul de simpla: in aprilie am incheiat o polita casco la asirom.

Pe 2 septembrie in noaptea de sambata spre duminica la un drum in afara orasului de la o masina din sens opus mi-au sarit niste pietre pe masina personala care mi-au zgariat bara si capota plus niste puncte pe parbriz.

Luni 3 septembrie am fost la centrul de daune, s-au constata avariile, am primit intrare in service.

De atunci insa tot astept acceptul de reparatie, ca sa pot duce efectiv masina la reparat dar intarzie sa mai apara. Telefoane zilnic, vizite la ei la sediu, nu mai stiu ce sa fac.

Culmea, dintr-o sursa neoficiala am aflat ca s-ar dori sa se "constate" ca daunele existau pe masina la inspectia de risc, masina fiind neagra orice fir de praf putand insemna o zgarietura.

Am facut deja reclamatie la CSA.

Stiu unde se afla dosarul si cine se ocupa de el. E la ~ 200 km de Iasi.

Cum a-ti proceda in situatia mai sus descrisa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-au zariat bara sau ti-a sarit vopseaua sub forma unor puncte mici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-au zgariat doar bara. Este vorba de bara, grila, capota si parbriz. "Zgarieturile" unde a sarit vopseaua sunt sub forma unor puncte, dar sunt destul de mari, unele cat varful de chibrit.

SC ASIROM SA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe puncte de acest gen? Parbrizul are floricele evidente?

Daca pe capota si bara nu ai decat cateva cu un diametru de 3-4mm maxim, atunci sunt daune realmente minore. Asta legat si de varsta masinii, fac asiguratorul reticent sa dea aprobarea.

Problema reala e parbrizul daca prezinta ciupituri, acolo ar merita.

Pentru vopsea cumpara kit-uri originale de paint repair si rezolvi cu mai putini bani decat pe casco (iti va creste polita inutil in opinia mea doar ca sa iti rezolvi niste puncte).

A doua varianta ar fi sa mai astepti alte zgarieturi mai evidente.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte adevarat ce spui tu, dar sunt doua lucruri la mijloc:

1) nu platesc casco ca sa carpesc masina cu nu stiu ce marker sau oja deoarece oricat de apropiata v-a fi culoarea se va cunoaste. Masina e negru perlat.

2) reticenta lor este o chestie pur romaneasca, deoarece cand am facut inspectia de risc masina mea nu avea daunele. Daca daunele ar fi aparut mentionate as fi fost de acord cu ei, dar cum nu sunt (pentru ca nu existau la momentul respectiv) trebuie sa plateasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de vopsea si lac originale din kit de retus. Apoi cu polish chiar nu se vede.

Nu asta conteaza pt ca in culpa sunt cei care trebuie sa te despagubeasca, dar sa te pregatesti ca te vor taxa.

Ce ai mai rezolvat?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am rezolvat nimic. Saptamana trecuta, miercuri am fost la sediul Asirom din Iasi de unde directorul de sucursala a sunat la Bacau, unde e dosarul. Am auzit cu urechile mele cum i s-a spus ca dupa masa e rezolvata treaba, dar nici pana astazi nu e. Avand in vedere ca sunt cam 200 km ma gandeam sa ma duc personal pana acolo sa ii iau de gat deoarece sincer alta ideie nu mai am. La altii se rezolva in 3 zile si la mine nici in 30. Tocmai de accea am intrebat daca a mai patit cineva ceva similar.

Cat despre retush, no way. Ca sa iasa bine trebuie mai multe retushuri succesive, cu smirghel intre ele pana se reface stratul de vopsea uniform. Altfel mereu se va umple in locurile mai adanci de polish si nu rezolv nimic, tot se va observa. Insa dupa cum spuneam: pentru ce platesc casco?

Modificat de virus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare la un caz concret. O persoana atinge o masina din parcare. Merg impreuna la asigurator cu polita amiabila- la generali. Vinovatul are si casco la generali. Daca cei de acolo nu fac poza masinii vinovatului poate sa amane reparatia(sa nu ceara constatare de reparatie)? Sau se risca cumva sa nu ii mai faca pe casco acea portiune unde a fost avariata? Tinand cont ca peste 4 luni va avea contract la casco fara fransiza si sa mearga atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand va face trecerea de la contract cu fransiza la cel fara fransiza se va impune refacerea inspectia de risc, chiar daca este continuitate la acelasi asigurator!

Deci nu, nu o sa isi poata repara masina fara sa plateasca fransiza, daca ea exista!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

La masina pe care am avut-o inainte (Logan, din 2007) am avut Casco, si mi-a folosit atunci cand mi-a fost sparta (pentru amaratul de CD-player); am recuperat atunci banii pentru inlocuirea geamului. Acum am un VW Golf 4, fabricat in 2001, si as vrea sa-i fac o polita Casco, desi valoarea masinii este relativ mica. Pe site-uri unde m-am uitat nu pot sa aleg in formulare anul de fabricatie 2001.

Imi poate spune cineva, exista o limita de vechime a masinilor pentru polita Casco? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La unii asiguratori este o conditie privind vechimea autovehiculului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva, exista o limita de vechime a masinilor pentru polita Casco? Multumesc.

da, in general, masinile mai vechi de 10 ani nu se pot asigura casco.

(exista si exceptii: cele atestate ca vehicul istoric pot sa fie asigurate de unele firme- nu stiu detalii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe 2013 ceva tangete cu casco?? Vreau sa imi fac si nu stiu ce firma sa aleg.. eventual si ieftina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieftin si bun nu vei gasi.

Printre cele ieftine este Astra, dar nu e recomandat sa faci la ei.

Relativ ieftine si cat de cat ok dpv al despagubirilor ar fi uniqa si asirom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la uniqa am o oferta buna insa astept de la generali inca una

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca pe Bucuresti si Groupama e bun, nu stiu daca e vreo diferenta la filialele din restul tarii...

Si inca ceva: citeste bine contractul! Dar foarte bine. Uita-te la excluderi, la cum definesc ei vandalismul, dauna totala si toti termenii ca sa n-ai surprize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi fac si nu stiu ce firma sa aleg.. eventual si ieftina :)

Intreaba si la reprezentanta seat sau la serviceurile mai de doamne ajuta din oras cu ce asiguratori au decontare directa sau cu care nu au probleme dpv al despagubirilor, sau ce asigurator iti recomanda.

Paradoxal, dar am intrebat aici in constanta la reprezentanta seat ce relatie au cu Astra pt un eventual casco, si mi-au raspuns ca nu au probeleme cu ei si ca despagubesc la timp, si chiar mi-au recomandat casco la astra, desi reputatia acestui asigurator nu e buna deloc.

Cam cat a fost valoarea de nou a masinii tale? Vad ca e din 2008. Uite niste oferte pt Jetta 1,6 mpi din 2008 pret de nou 17.000 E, evaluata acum la cca. 9500 E, avarii+furt+vandalism:

- asirom 550 E; omniasig 617 E; astra: 450 E.

Modificat de Bismark
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fii atent la fransiza si la cat despagubesc ei in caz ca vrei sa o repari la reprezentanta.la generali spuneau ca dau doar 75% din valoarea daunelor daca vrei sa o duci la reprezentanta. atentie si la ce a spus colegul @alexanderdj.daca tii cont de aceste aspecte poti sa gasesti o polita ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!