Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

am nevoi de un pic de ajutor

Am gasit oglinda data peste cap si zgariata precum si usa zgariata in dreptul oglinzii.

Masina este un Leon. Dealer Metrotehnica, Asigurarea este la Alianz.

Care ar fi pasii de urmat? Este primul eveniment in care sunt implicat (cu Casco) si nu stiu ce tb sa fac.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva CASCO la BCR Asigurari ??? Eu mi-am facut la ei ca .. na, masina am luat-o prin BCR Leasing si am zis sa nu ma complic .. sa fie toate (in aceeasi curte) .. stie cineva ceva despre ei, experiente ?!

Mersi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am nevoi de un pic de ajutor

Am gasit oglinda data peste cap si zgariata precum si usa zgariata in dreptul oglinzii.

Masina este un Leon. Dealer Metrotehnica, Asigurarea este la Alianz.

Care ar fi pasii de urmat? Este primul eveniment in care sunt implicat (cu Casco) si nu stiu ce tb sa fac.

Multumesc anticipat

Politie si dup-aia allianz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la politie doua seri la rand perand ca nu o sa fie decta una sau doua persoane. De fiecare data era super aglomeratie desi am fost pe la 7 - 8 seara.

La ce ora ar trebui sa maduc sa nu gasesc aglomeratie? Este vorba de sectia 12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la politie doua seri la rand perand ca nu o sa fie decta una sau doua persoane. De fiecare data era super aglomeratie desi am fost pe la 7 - 8 seara.

La ce ora ar trebui sa maduc sa nu gasesc aglomeratie? Este vorba de sectia 12.

nu stiu care e sectia 12 , dar eu am avut o zgarietura de declarat si am fost la sectia de la gorjului [militari] duminica seara pe la ora 22:00 si nu am avut decat o persoana in fata mea. merita totusi remarcat ca, chiar si in conditiile astea, am stat cam o ora (deh, era ceva interesant pe eurosport si se scria greu de tot procesul verbal :)).

deci ai putea incerca ore neortodoxe, pt ca din cate stiu e non stop (pana la 12 noaptea am stat sigur intr-un an)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot despagubi anumite defectiuni aparute din cauza loviturilor intr-o graoa mai mare , borduri ? defectiuni la roti , directie , chiar praguri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

stie cineva unde se gaseste agentul/agentia constatatoare daune ARDAF,in Bucuresti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sediul ARDAF e pe langa piata charles de gaule, in primaverii... insa nu stiu sigur daca se fac si constatarile tot acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se fac acolo :). oricum 10x mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se fac acolo :). oricum 10x mult

ce ai patit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aseara tarziu pe langa sectia 14,o strada fff intunecoasa am vrut sa intorc si am dat intr-un damb.din dambul ala m-a aruncat intr-o bordura.am spoilerul fata zgariat usor.nu era mare chestie dar imi fac si spoilerul spate tot usor zgariat si o infundatura fff usoara la haion...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare intrebatoare:

E obligatorie reintregirea politei la Allianz?

Pentru ca am auzit ca la Omniasig nu se solicita reintregirea politei in cazul unei daune...

Ce stiti de CASCO la Omniasig?

In plus...la Allianz daca ai CASCO la ei si faci Cartea Verde tot la ei, CASCO se extinde si extern gratuit...

Cum e la celelalte firme acest aspect? Cat se plateste?

E interesant de stiut pt ca de la anul RCA va contine si cartea verde deci e bine sa ai CASCO si RCA la aceeasi firma....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E obligatorie reintregirea politei la Allianz?

Ti se cere reintregirea daca faci inca o dauna in decursul aceluiasi an.... cica din 2006 se scoate si chestia asta, asa am auzit... dar nu bag mana in foc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e obligatorie, dar la urmatoarea dauna nu mai ai 100% despagubirea, ci doar procentul pe care il reprezinta valoarea ramasa. Oricum, e bine sa platesti reintregirea. Adica daca ai SA = 3000RON si ai avut o dauna de 1000RON, fara reintregire o sa primesti doar 66% din valoarea reparatiei...

La Asirom este la fel cu CASCO si extinderea internationala in cazul in care inchei asigurarea Carte Verde la ei.

La alte firme nu stiu, dar banuiesc ca au cam toti aceasta clauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare normal ca atunci cand nu platesti reintregirea politei sa scada valoarea asigurata cu valoarea ultimei despagubiri.

Iar la urmatorul eveniment, despagubirea sa fie platita integral atata timp cat se situeaza in limita noii valori asigurate.

Nu inteleg de ce nu s-ar plati decat un procent limitat din despagubire in caz de ne-reintregire, din moment ce valoarea politei platite de client e aceeasi iar valoarea asigurata a scazut oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina devine subasigurata dupa plata unei daune fara reintregire. Cam asta e raspunsul celor de la asigurari. Exact cum ai avea o asigurare cu fransiza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...ma gandeam eu ca asta ar fi raspunsul celor de la asigurari.

Ideea e ca si daca ai full casco cu 0% francize in cazul unei despagubiri tot scoti niste bani din buzunar pe langa costul politei propriu-zise.

Deci naspa, aiurea, cam nasol...cum zicea un personaj intr-un film autohton.

O sa verific oferta celor de la Omniasig in materie de reintregire a politei si CASCO extern.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti se cere reintregirea daca faci inca o dauna in decursul aceluiasi an.... cica din 2006 se scoate si chestia asta, asa am auzit... dar nu bag mana in foc

Stiu ca la mine,care am masina in leasing si platesc lunar CASCO la Allianz,mi-au zis ca,incepand cu 2006,nu se mai plateste reintregirea la casierie,ea urmand sa fie facturata lunar,inclusa si esalonata odata cu primele de asigurare.

Deci,pt.a scuti clientul de stresul reintregirii,se ocupa ei si tu doar platesti factura lunara pt.a beneficia de acoperire CASCO.

Mie mi s-a parut o treaba buna!

P.S.:Nu stiu insa cum se procedeaza la cei care platesc CASCO o data pe an,avand in vedere ca urmatorul contract nu mai esti obligat sa-l faci tot cu ei (exceptie cazul in care ai leasing si contractul este negociat deja pe intreaga perioada).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa stiu si eu, de la cineva care stie sau s-a lovit de nedumerirea asta: cat este valabila o dovada (adica, o comanda de reparatie) de la un asigurator (de ex. unita) ?

Cu alte cuvinte, cat de tarziu de la ziua in care asiguratorul imi da comanda de reparatie ma pot duce la Service (un dealer) cu masina (Octavia 1) sa repar ceva (inlocuire semnal fata dreapta si bandoul din bara si sa re-vopsesc spolierul), pe asigurare ?

salut

la asiban de ex poti tine deschis 2 ani dosarul de dauna.

eu acum dupa 1 an m-am dus sa o repar (era doar zgiriata)

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus...la Allianz daca ai CASCO la ei si faci Cartea Verde tot la ei, CASCO se extinde si extern gratuit...

Cum e la celelalte firme acest aspect? Cat se plateste?

la Generali se plateste ceva de genul

15E/15 zile

30E/30 zile

si apoi raportul scade inversproportional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am gasit butonul de edit de aceea folosesc un nou post pentru completari dintr-o oferta Generali:

Perioada	SA≤ 10.000E	SA≤ 20.000E	SA≤ 30.000E	SA≤ 50.000E
15 zile 10 15 25 35
20 zile 15 20 30 45
1 luna 20 30 45 60
2 luni 30 45 75 95
3 luni 45 70 115 150
6 luni 60 100 160 210
1 an 80 130 200 270

unde SA=Suma asigurata

toate valorile sunt exprimate in Euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce recomandati:

1. Allianz

2. Unita

3. Generali

M-au sunat azi de la brady si au zis ca masina va veni mai repede, pe la sf. lunii martie, asa ca vreau sa ma hotarasc si in privinta asigurarii CASCO. Cu cele de mai sus are serviceul decontare directa si vreau sa stiu care sunt mai seriosi, atat.

alege si tu cota de prima cea mai mica pentru ca daca au decontare directa nu te doare capul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sumy:NU UNITA!!!O sa-ti blestemi zilele cu ei!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!