Jump to content

Conservarea, Intretinerea Si Restaurarea Vehiculelor Istorice


bogdan
 Share

Postare recomandată

N-ati vrea voi ca negocierile si alte discutii sa le purtati la cafenea sau pe PM si aici sa puna domnul Nospheratu o lista cu ce servicii poate sa ofere legat de restaurare si conservare insotite si de ceva preturi orienttive?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bogdan

    50

  • Fikat

    28

  • AUTOMOBILIA

    13

  • NOSPHERATU

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

E inca prematur sa trec la preturi si oferte- imi mai trebuie vreo doua saptamani- suntem in mutari cu punctul de lucru iar parte din abrazivii speciali sunt programati la incarcare in Franta abia saptamana viitoare (in timpul asta trebuie sa ma ocup si de lucrarile in derulare). Oricum cand voi avansa oferte vor fi documentate specific: se ia piesa asta ( cu poze) se lucreaza asa (cu filmultet), a iesit asa (poze iar) si a costat atat. Bafta!

Modificat de NOSPHERATU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Nospheratu

Multumesc de raspuns, la mine nu e graba asa ca ma asez frumos la coada pana rezolvi problema spatiului si celelalte.

@ others

Mai dureaza un pic dar daca reuseste nenea sa puna pe picioare atelierul si toate cele ne va ajuta mult. Deja imi strang troacele de sablat intr-o gramada. Nu de alta, dar e pacat sa faci doua drumuri :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Din pacate cred ca se mai intinde vreo 10 zile - inca nu mi-a eliberat spatiul fostul chirias... teoretic saptamana care vine isi muta tot dar practic ramane de vazut. La cererea unor prieteni am facut pe viteza cateva probe si va salut cu ceva filmulete:

Bafta!

(revin asap)

Modificat de NOSPHERATU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pistol de sablat (adica chiar partea care se tine in mana) este de cumparat ? de unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat eo de la Practiker acum un an ... :icon_thumright: cam 120 ron, parca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat eo de la Practiker acum un an ... ;) cam 120 ron, parca...

nu ti-a parut rau dupa bani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ti-a parut rau dupa bani?

si de unde sa iau ca sa nu-mi para rau dupa bani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare on-off topic ... de unde gasesc niste nisip bun pentru sablat, pentru ca asta normal pe care il am, oriunde l-as ascunde il gasesc pisicile si il pisha

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristobob: un pistol de sablat pleaca de la 600 de euro si are nevoie de un compresor serios in spate, orice alt gadget nu va face decat sa iti scoata peri albi, principiul sablarii este extrem de simplu dar ca sa si obtii rezultate iti trebuie scule si materie prima de calitate

bogdan_bus: nu stiu in zona ta de unde ai putea gasi nisip, teoretic ar trebui sa existe producatori, de exemplu, cel mai aproape de mine este langa Ploiesti (http://www.chimforex.ro/) nisipul de sablare nu este acelasi cu nisipul pentru constructii, trebuie sa fie cernut pe clase de granulatie, spalat si apoi uscat

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristobob: un pistol de sablat pleaca de la 600 de euro si are nevoie de un compresor serios in spate, orice alt gadget nu va face decat sa iti scoata peri albi, principiul sablarii este extrem de simplu dar ca sa si obtii rezultate iti trebuie scule si materie prima de calitate

eu nu intrebam de pret, ci de felul lui, marca,dimensiune duze (sau duze), locul (magazinul, firma) care vinde asa ceva.in plus am auzit ca trebuie furtune cu insertie metalica, gen furtune hidraulice de presiune.

hai sa trecem la tehnic, la ateliere de sablat.

Modificat de cristobob
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat un pistol ok de la Draper. Am dat pe el vreo 100 de euro, dar problema este ca materialul de sablat pe care il iei tot de la ei si costa (acum nu mai stiu) 20 RON un tub de 200 grame cu care sablai vreo 30cm patrati cu recuperare. E adevarat ca ai nevoie si de un compresor bun de cel putin 240l/minut. Draperul s-a mutat din Tei pe langa Tuborg dar nu stiu adresa exacta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare on-off topic ... de unde gasesc niste nisip bun pentru sablat, pentru ca asta normal pe care il am, oriunde l-as ascunde il gasesc pisicile si il pisha

nu intzeleg..(bine, n'ar fi prima data la mine...), da' daca'l gasesc pisile si...ce, se face beton dup'aia? sau ce? devine radioactiv? se umfla? si ce, ala ,,bunu' " are alte calitati si nu mai starneste ,,pofte''? sau dai doar vina pe ele ca sa afli info-ul? poate pe ala nouu se p. papagalii, sau strange gandacii sau...alte alea si e maaai rau p'orma...parerea mea...Respect, Big brother! be well..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai dupa ce il gasesc pisicile... PUTE....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care stau pe langa Brasov, va pot recomanda o firma care are o instalatie de sablare serioasa si unde mi-am sablat mai multe piese de pe Defender si o caroserie de 1302 la care lucrez acum. Instalatia e potrivita, in special, pentru elemente de caroserie, fiind de capacitate mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care stau pe langa Brasov, va pot recomanda o firma care are o instalatie de sablare serioasa si unde mi-am sablat mai multe piese de pe Defender si o caroserie de 1302 la care lucrez acum. Instalatia e potrivita, in special, pentru elemente de caroserie, fiind de capacitate mai mare.

din start scuze de off topic:

de ce de fiecare data, cine are o informatie o da injumatatita sau insfertita? si se mai scriu inca 'nspe mii de pagini/topic-uri...etc, deoarece ala de are informatia nu mai intra pe forum, si daca intra o face doar ca sa-i spuna unuia ca are pm cu informatia.

si mai ales asta trebuia postat la tehnic:Ateliere de sablat, ... parerea mea.

Modificat de cristobob
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te irita prietene. Sunt p'aproape. Firma se cheama Malumet si e in Halchiu, langa Brasov. Persoana de contact: dl. Lupu- tel.0740133052.

O alta firma care sableaza, din Brasov, este Temvar s.a., undeva pe platforma Carfil. Aici folosesc sablare cu alice de otel si e cam agresiva fata de cea cu nisip. Partea nasoala e ca oamenii lucreaza la nivel industrial si nu se prea complica cu ''maruntisuri''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar, niste jante pe unde as putea sabla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Exemplu de sablare jante aliaj: rezulta o suprafata foarte fina, satinata

post-1333-1260167105_thumb.jpgpost-1333-1260167116_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!