Jump to content

Vibratii In Volan La Franare!


bogdan2
 Share

Postare recomandată

Mi`am schimbar recent discurile si de atunci ori la franare ori la viteza peste 100 incepe sa tremure volanu.Placutele nu au fost schimbate si inca nu s`au uniformizat incat sa prinda pe intreaga suprafata a discurilor. La franare posibil aia sa fie situatia dar la viteaza tot de acolo sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BigSAL

    18

  • pop cristian

    9

  • bogdan2

    8

  • marcos28

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cauze posibile.

 

Nu sunt centrate bine pe butuc.

 

Plăcuțele ating aiurea discurile.

 

În principiu un schimb de frâne sănătos se face inclusiv prin curățărea (și verificarea) butucului și cu ansamblu discuri/plăcuțe noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce scrie colegul c6t9 si adaug ca se schimba si placutele odata cu discurile,indiferent de grosimea lor,entru a se roda din start impreuna cu discurile fara sa cauzeze santuri in discurile noi.

La un Golf 4,am intalnit o situatie interesanta: s-au schimbat discurile de frana originale dar uzate si strambe cu unele noi Brembo,identice cu ale mele, care eru ok. Dupa cateva mii de Km,au inceput vibratiile la franare. Dupa ce ne-am uitat atent,singura cauza posibila era necuratarea culiselor pe care aluneca etrierii.S-au curatat si uns culisele cu vaselia siliconica,ce nu ataca cauciucul de protectie si gata treaba. Deci mare atentie si la culise. La mine am curatat tot, butucul,culisele,etrierul si am uns ce trebuia si am deja vreo 10.000 km fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sunt nou pe forum si odata rezolvată aceasta problema cu inelul de prindere am prins incredere si vreau sa mai aduc in discuție alte 3 probleme grave pentru mn.

Am căutat probleme asemănătoare dar...nimic. Menționez ca dețin un Tour fabricație 2010 motor 1.9 TDI AXR 101cp.

Masina am obținut o in urma unei preluări de leasing cand avea 62000km iar in prezent am efectuati cu ea 100000km.

Ca modificări i am facut o mărire de pana la 140cp cel putin asa mi au fost prezentați pe dyno insa problemele erau cunoscute de mn inca de la achiziționare.

1. Volanul trepideaza la relanti si in nici o alta situație cum ar fi in turatie sau la frânare.

2. Volanul merge mai greu decat la alte modele de octavia asemănătoare si nu merge rotund... parca as avea rotile neechilibrate...iar pompa de servo nu emite sunete ciudate cunoscute unei pompe defecte.

3. La accelerate si decelerare in mers cu viteza constanta masina are un balans ciudat ca si cand as avea tampoanele toate slabe.

Am schimbat ambreiajul fara volant având masa simpla verificând mi au spus ca e ok si nu e nevoie de înlocuire, flanse amortizor, tampon motor balans, articulație, revizia la zi.

Astept cu nerăbdare părerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu are ce sa fie decat o vibratie a motorului transmisa catre volan.

2. Volanul nu merge rotund, roti neechilibrate... asta e o exprimare vaga . Cand iei viraje in mers, nu este constant efortul depus pentru rotirea volanului? (merge o juma de tura mai usor si o juma de tura mai greu? )

3. bieleta antibalans, cea care leaga motorul de cadrul pe care este prinsa si CASETA de servo... e verificat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat tamponul antibalans dar nimic.. nu s a modificat problema inca exista iar cu servo direcția este asa cum spui tu o jumătate mai usor apoi mai greu

Am schimbat cauciucurile am facut geometria si degeaba.

Poate totuși sa fie volant vis a vis de balansul asta la accelerare si decelerare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea stiu ce sa zic. Am mers multi km cu un Tour AXR de 2010 si nu facea nicio manifestare de la lipsa volant dubla masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!