Jump to content

Vibratii In Volan La Franare!


bogdan2
 Share

Postare recomandată

Atunci verifica rotile pe care le aveai inainte pe masina.

Daca anvelopele sunt vechi se mai intampla sa se rupa aceea insertie (armatura) de pe calea de rulare a cauciucului, dar in astfel de cazuri de obcei bat tot timpul.

Mai exista si posibilitatea ca una sau doua dintre jante sa fie strambe, descentrate in urma unor socuri puternice, sau chiar a pierderii plumbilor atasati la echilibrare.

Jantele de vara le ai de noi sau sunt second ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BigSAL

    18

  • pop cristian

    9

  • bogdan2

    8

  • marcos28

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai poate fi o varianta capetele de bara cand franezi daca ai joc in capatu de bara se trasmite in volan cel mai bine verifici la un service si am avut aceasi problema si nu era de la discuri captu de bara dreapta avea joc lam schimbat si sa rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu erau nici rotile de vara echilibrate bine. Aveti grija pe unde echilibrati rotile. Eu am renuntat de ceva timp sa-mi echilibrez rotile in orice vulcanizare de cartier..

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am patit la fel la masina dinainte(cielo),si aveam discurile strambe.e mult spus strambe,dar nu mai erau perfect plate.dupa ce le-am schimbat,a disparut vibratia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine problema era din rotile de vara!! Acum cu rotile de iarna nu mai am nicio problema!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Si eu am problema asta. Dupa ce am schimbat anvelopele a aparut vibratia. Am sa merg sa verific echilibrarea :angry: :Driver:

Modificat de MarianT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

S-a rezolvat! Am schimbat discurile de frana si s-a rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Era de asteptat ca sunt discurile, daca la viteza mare nu aveai vibratii in volan - ele erau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu problema asta. Am schimbat cauciucurile in speranta ca se v-a remedia (patisem si la cielo), dar n-a fost asa. La service mi-au confirmat ca sunt discurile asa ca le-am cumparat si astept sa se incalzeasca un pic sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 90% din cazuri:

Vibratii la franar=>Discuri ovalizate

Vibratii in timpul mersului=>Roti neechilibrate

Discurile nu se ovalizeaza de la balti.Ar fi chiar culmea,ploua afara,fac un drum mai lung,iau mai multe balti,iar cand ajung acasa discurile sunt ovalizate.Cand dai intr-o balta nu prea are cum sa ajunga apa la discuri deoarece apa este aruncata spre exterior.Discurile se ovalizeaza la spalatorii.Duci masina la spalatorie,dupa mers bara la bara in oras cu franari din 5 in 5 secunde,automat discurile vor fi foarte incalzite,iar cand vin cei de la spalatorie si dau cu apa rece acestea se deformeaza.Inainte sa se dea cu apa pe discuri este bine ca acestea sa fie lasate cel putin 10-15 minute la racit,lucru confirmat de cei de la service-ul Skoda.

Modificat de infoschumi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vibratia a disparut dupa schimbarea jantelor cred ca mai degraba vina o parta jantele de aliaj. Poate nu sunt originale sau nu au inel de centrare. Multe persoane au patit asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil ca rotile sa se dezechilibreze din cauza jentilor,din cauza ca acestea au fost frecate de borduri,am intalnit cateva cazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu problema asta cu volanul care vibreaza sa franare :banghead: Nu stiu ce sa-i mai fac!

Discurile abia le-am schimbat acum 2 saptamani, placutele sunt noi, cauciucuri luate in noiembrie noi. Azi le-am dat jos iar, de 2 ori, ca mi-a zis cineva sa frec cu jmirghel suprafetele care intra in contact (fuzeta, discurile, janta). Ce e ciudat e ca dupa ce le pun la loc vreo 2-3 franari nu zic nimic dupa care iar incepe volanul sa vibreze.

Voi ce ziceti sa mai fac? :sick:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa ii faci si unghiul de fuga al masinii!!! Poate sa fie si de la asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok o sa incerc si asta. Totusi daca ar fi unghiul nu ar trebui sa frece cauciucurile pe o parte si eventual sa vibreze volanul mai tot timpul?

Astept si alte pareri.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau ma mai gandesc ca ar putea fi etrierul prins prost da e cam exclus ca era grava situatia. rotile sa fie echilibrate altceva nu are ce sa mai fie, rulmentul de la fuzeta dar nu prea cred ca este nici ala. incearca cu unghiul de fuga, dute si fa unghiul la autosoft calea dudesti no. 181. tel: 3221319. aici am facut si eu si sunt foarte buni . e deschis si in weekend pana la 8 si 6 seara sambata si duminica dar suna inainte cel mai bine si eventual fa-ti programare dinainte la telefon!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fac si asta, dar intre timp m-am gandit ... se poate sa fie discurile totusi strambe din fabrica sau sa se fi ovalizat atat de repede?

Am pus discuri Febi By Bilstein. A mai avut cineva probleme cu ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se poate afla care sunt ovalizate? Doar nu se schimba toate patru? Stima!

Modificat de vioami
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot verifica cu ceasul comparator ce abateri au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In sfarsit am schimbat astazi discurile si rezultatul e cel scontat: vibratii 0. :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu le-am mai facut nimic. Rezultatul.... nu mai vibreaza la frana mai deloc; de fapt nici nu mai stiu, acum mi se pare ca vibraza si cand nu franez, :icon_thumright: asa f putin. Unghiul nu l-am facut inca pt ca vreau sa schimb si capetele de bara daca tot il fac. Pana atunci merg asa :251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale melel cele de pe fata sunt schimbate. Poate sa vibreze volanul cand franez si de la cele de pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi am simtit si eu ca de am vibratii in volan dar nu la franare ci la mers. La peste 80 la ora vibreaza toata masina de nici nu pot vorbi asa trepideaza de tare. sa fie de la roti sau directia? Nu simt nici o bataie suspecta nu se vede ca ar fi strambe, lovite, bolfa....dar se aude sunetul acela ca la ovalizare in timpul rularii. Sa incerc sa schimb rotile de pe fata pe spate dupa ce le centrez? Se vede daca sunt ovale la vulcanizare? Cauciucurile au profil pe ele bun de tot ca noi.

Modificat de Al Bundy
Gramatica limbii romane.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fostul meu audi vechi aveam vibratii puternice cand franam la 90km/h nu mai devreme nu mai tarziu....cauza a fost capetele de bara care erau uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit buba si era un cauciuc de pe fata care avea o ridicatura (galma) aparurta din senin si cred ca de la o franare mai puternica s-au rupt firele in el. Am trecut pe cele de vara cu jantele de aluminiu asta este bine ca s-a remediat usor.

Modificat de Al Bundy
Gramatica limbii romane.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!