Jump to content

Vibratii In Volan La Franare!


bogdan2
 Share

Postare recomandată

Salut,

La masina din semnatura de ceva vreme a aparut urmatoarea problema:

La viteza de 120 km/h in momentul in care franez mai tare am un joc destul de pronuntat in volan, jocul se manifesta undeva intre 120 km/h- 80 km/h. Aceasta problema a aparut dupa ce am facut geometria de curand. Mentionez ca jocul nu se manifesta la viteza. Ce naiba are??? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BigSAL

    18

  • pop cristian

    9

  • bogdan2

    8

  • marcos28

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Roti neechilibrate... La mine asta era, cumva incepeau sa se faca simtite doar la vitezele de autostrada, dar la franele la orice viteza peste 80...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil dupa niste franari repetate ai intrat intr-o apa mai mare (baltoaca) si s-au ovalizat discurile. Se rezolva ieftin prin inlocuire.

Toate bune

Petru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaaaa, ieftin al dracu...:)

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau daca ai un strungar adevarat care stie ce face, adica fetele discurilor sa ramana paralele dupa rectificare, poti scapa mai ieftin, doar daca discurile nu sunt uzate astfel incat dupa rectificare sa scada sub limita admisa. Rectificarea sa se faca pe ambele fete fara sa fia demontat discul din universalul strungului, altfel nu va mai iesi paralelismul fetelor, Deci grija mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merita rectificate ! Nu iti ies . Te tiganesti la 140 de euro perechea noi la o masina de 8-10.000 de euro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu sunt discurile.Am facut echilibrarea rotilor si a fost Ok! Dar azi problemele(sunt din cauza cauciucurilor) au reaparut asa ca mai strang din dinti o luna cand trec pe cauciucuri de iarna si la primavara unele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca anvelopele nu au uzura mare (adancimea santului este suficienta), poti incerca sa le rotesti pe janta la 180 de grade si sa le reechilibrezi. Explicatia consta in faptul ca atat jantele cat si anvelopele au o bataie radiala si laterala (chiar si in cazul celor noi), iar daca acestea se suprapun, pot genera dezechilibre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
nu merita rectificate ! Nu iti ies . Te tiganesti la 140 de euro perechea noi la o masina de 8-10.000 de euro ?

ies mai bine decat in fabrica.... eu le fac la un atelier si ma costa 250mii fata si 200 spatele bucata....ele ies perfect... dar pacat ca nu tin mult timp...le stram repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca prima data sa egalizezi presiunea in pneuri!

Era gata, gata sa schimb si io discurile, dar un manometru bun poate face minuni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au cum sa fie anvelopele!!! Daca erau anvelopele facea masina si zgomot la rulare si mai ales pe accelerare decat pe franare.

Sunt 150% discurile si nu te sfatuiesc sa le rectifici. Discurile sunt piese de siguranta si daca te apuci sa le rectifici nu faci decat sa le subtiezi mai mult decat trebuie. Nu costa o avere schimbarea lor. In Germania la orice masina se schimba odata placutele de frana, a doua oara discuri+placute. Ai grija...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IF01CUH

Este de la cauciucuri pentru ca avem si un zgomot ca de rulment la rulare. Acum am trecut la cauciucurile de iarna si nu mai exista zgomotul la rulare doar un mic joc in volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite cum e treaba....daca volanu bate tot timpu...sunt jantele.....daca bate cand apesi frana...adica sa traga volanu din mana...sunt discurile...

p.s. eu le-am rectificat pt ca erau aproape noi... aveam de unde lua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

e posibil sa fie tampoanele motorului duse si iti transmite trepidatii in volan la franaj brusc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie-mi pare a fi caseta de directie.du-te la un service si cu ajutorul unui elevator te lamuresti in 5min

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cca o luna am trecut la cauciucuri de iarna si nu mai sunt probleme!! Buba ar fi ori la jante ori la cauciucuri!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost de la anvelope.

Am fost la AutoSoft pe sos.Fundeni,le-au dat jos si cand le-au pus pe masina de echilibrat,se vedea clar problema

la banda de rulare.

Le-am schimbat ce cele de pe spate si a disparut problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Problema e de la discuri 100% sunt ovale cel mai bine ar fi sa le schimbi daca ar fi de la cauciucuri sau jante ar trebui sa faca si atunci cand nu apesi frana este foarte logic in momentul in care apesi frana singurul lucru care actioneaza la roti sunt discurile de frana pe disc fiind oval are tendintza de a impinge discurile de frana si din cauza asta socul e preluat de caseta de directie care normal e legata de volan si deci simti socul! schimba discurile si cum cineva mai sus spunea la a treia placuta de frana schimbata maxim trebuie sa schimbi si discurile deoarece gradul de uzura este f mare dupa 2 placute schimbate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

lol

cate necazuri atatea sfaturi

sunt multi factori

am intalnit un caz in care luase cauciucuri noi de la metro vechid e 4 ani si deja expirate moral pe raft si ca termen si facea similar

alta data a dus masina dupa ce a schimbat franele la spalatorie si au rezolvat baietii discurile sau altul prin baltile din bucuresti cand ploua.. alteori prin uzura neuniforma a franelor stg/dr sau prin neechilibrarea corecta a rotilor

singurul meu sfat e sa mergi la un service sa iti verifice .. TOT circuitul chiar si la cel care ti`a dat deja franele si cauciucurile de pe masina

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet inca o data:

Vibratiile si zgomotul la rulare il avem cu cauciucurile de vara si jantele de aluminiu. De cand am trecut pe cauciucuri de iarna si jante de tabla nu mai am probleme.Discurile le-am verificat si sunt Ok!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!