Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Lipiturile nu le-am refacut pentru ca nu erau reci. Mi le-a verificat un vecin electrician. Apoi mi-a verificat fiecare switch cu multimetrul precum si traseul pana la mufa. Totul era OK. Dupa ce am am suflat toata broasca cu compresorul, am montat la loc, si nu pare sa dea semne de oboseala. Poate avea nevoie doar de o demontare buna  :lol:  :dry:  Vad cum se prezinta pe viitor si daca e ceva il mai deranjez pe vecinu'  :icon_bounce:  Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, tot era desfacuta,..... trebuia sa le refaci. E, acum ai deja antrenament, o desfaci mai usor data viitoare...  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect  :lol:  :lol:    Dar cum pot reface lipiturile ? Peste placa este aplicat un strat de ceva, nu stiu cum sa ii spun.  Pot doar cu pistolul de lipit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se curata cand il incalzesti.

 

pistol lipit, letcon, etc.  - si - fludor si ceva flux/pasta decapanta/sacaz... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Scriu si eu in acest topic cu urmatoare problema:

 

De dimineata mi-a ramas aprins martorul de usa deschisa pe partea soferului. de asemenea luminile din plafon au ramas aprinse, vazand-o ca fiind deschisa. Si am urmatoarele situatii:

 

- Usile se pot bloca din interior (inclusiv cea a soferului) de pe butonul de pe usa. Martorul ramane insa aprins si ma piuie.

- Cu masina oprita nu pot actiona inchiderea centralizata nici din telecomanda nici cu cheia. (Se poate inchide cu cheia doar usa soferului, mecanic) 

- Functioneaza in schimb deschiderea, o pot deschide din telecomanda, inclusiv usa soferului. Sar toti tamburusii.

 

Ca sa pot bloca usile le-am inchis mai intai din butonul de pe usa apoi am iesit si am inchis mecanic, cu cheia, usa soferului.

 

Daca aveti vreun sfat, va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a blocat switch-ul pe deschis, trebuie desfacuta yala si schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

daca in momentul cand scoti mufa din broasca se stinge lumina, stii unde-i problema.PAsul 2 e sa inspectezi swicth-ul daca iti face treaba. daca nu, atunci fie calc de usa, fie ceva fire care se ating pe traseu, modul comfort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius, daca a ajuns la mufa de la yala..... atunci rezolva si yala...ca deja a desfacut jumate de usa.

 

direct - switch blocat - nu prea are ce sa fie altceva - trebuie data jos yala, inlocuit switch si reconditionata - daca tot e data jos - sa nu mai aibe alte probleme, pe viitor.

 

ca sfat - jos yala si reparata - pana atunci poti sa opresti plafoniera si sa scoti becul de la lampa din usa.... nu e o solutie, dar asta daca nu vrei sa repari yala zilele astea....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri. Pe de alta parte ma gandeam ca e bine ca stiu de la ce ar putea fi dar de unul singur tot nu ma descurc. Asa ca i-am lasat intre timp si un mesaj lui Razvan (@kelu), am vazut ca el se ocupa cu asa ceva prin Bucuresti. 

Yala vreau sa o repar zilele astea, nu las asa in niciun caz. Daca aveti recomandari unde as putea sa o fac, le ascult.

Modificat de blackmilk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a blocat switch-ul pe deschis, trebuie desfacuta yala si schimbat.

Sitchul s-a blocat pe inchis, daca era pe deschis nu mai arata deloc usa deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am zis deschis, m-am referit la faptul ca e blocat pe usa deschisa, nu ca e deschis circuitul. Astea oricum sunt detalii, omul a inteles ce voiam sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o inteles, stai linistit :soothe[1]: .... ideea conta - ca switch-ul a ramas in pozitia usa deschisa.... corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi. S-a rezolvat intre timp cu ajutorul lui @F l o r i n. O mica revizie la broasca, switch nou, refacut lipituri, curatat si acum e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua. Am urmarit si eu acest forum. Este interesant, ca poti remedia unele probleme fara a-si da cu parerea mecanici neavizati. Am aceeasi problema cu switch-ul de la usa sofer la golf 4, 2003. L-am desfacut in cele din urma si am constatat ca are uzat invelisul de pe incuietoare, am incercat sa-i pun ceva adaos, nu prea am reusit, dar a mers putin, semn ca nu sunt lipiturile sau altceva. Il voi schimba cu unul cu lamela, cand voi face rost. Problema este alta, la montatul broastei, necunoscand exact modul de montare am reusit sa rup plasticul care tine tija pentru tamburus si nu l-am mai pus la loc, dar cred ca nu este corect fara el, desi se incuie centralizat, dar daca trag mai tare de usa soferului se deschide si 2 la desfacut geamul s-a rupt suportul din plastic din partea stanga care ghideaza cabluo pentru ridicat si cobarat geamul. L-am lipit cu picatura dar nu stiu cat o sa tina. Era prea intepenit surubul, probabil nu a fost desfacut niciodata.

Unde as putea gasi cele doua piese mici, neinsemnate dar folositoare, fara a cumpara o broasca completa sau sistemul macara pt.geam.Ma poate ajuta cineva?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca ai rupt urechea de prindere a tijei nu are nicio legaura cu faptul ca se deschide usa daca tragi mai tare. Ai gresit  ceva la montaj. Ai separat cumva partea mecanica de cea electrica cand ai vrut sa repari broasca? Clema probabil ai rupt-o cand ai desfacut urubul clemei insa clar era coapta ca nu avea voie sa se rupa daca era ok. Presupun ca este din plastic alb clema. De obicei tine cu picatura daca mai bandajezi si co sarma, asta pana reusesti sa iti iei doua cleme de metal si stii ca nu o sa mai ai probleme. Uite in foto de mai jos la ce este incercuit cu portocaliu. 1 trebuie sa intre in 2 la montaj, altfel nu ti se mai incuie usa

post-11532-0-93581500-1402294246_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un raspuns prompt. Este adevarat  ca am desfacut partea mecanica de cea electrica si nu cred ca am nimerit-o la loc. Citind dupa pe forum am inteles ca nu am montat-o bine. Totusi poate functiona fara sa ii pun la loc tija cu tamburusul? Surubul din clema de plastic alb de la geam era prea intepenit si de aceea a cedat, oricum geamul functioneaza deocamdata. Multumesc Kelu.


Uitasem, desi toata lumea are un aparat foto, din comoditate nu am facut poze, poate mai au nevoie si altii. Sunt foarte relevante, chiar si pentru incepatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la Verona in Tatarasi si ceri cleme metalice, au pe stoc pe la 80-90 lei. Cu picatura n-o sa tina, ca e greu geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

butonelu asta tine si lumina din plafon si buzzeru de la faruri aprinse ca asa am vazut ca nu mai merge dupa ce leam uitat aprinse si sa dus bateria???? trebuie doar schimat si gata??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact. switch-ul este responsabil pentru lampa din usa, plafoniera, martor din bord, si buuzerul pentru faruri aprinse. insa doar portiera soferului declanseaza buzzerul la uitarea farurilor aprinse. Daca tot desfaci, arunca o privire si la lipiturile de pe placa broastei si curata si colectorul motorasului din broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

si ca sa nu umblu de mai multe ori in usa care din cele 2 e bun

http://www.adelaida.ro/?subcats=Y&status=A&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&cid=0&q=V4NCT7&x=16&y=11&dispatch=products.search

sau nici unul, exista altul care are alta forma sau prindere pe placa??


pai eu mam dat jos din masina si leam uitat aprinse, stiam ca doar la sofer caraie, desi la sprinterul de la lucru caraie buzzeruu la ambele usi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul e cel bun, e si in poza lui kelu :-D

L.E. Am postat deodata @mrc , eu numai cu primul model am lucrat si sunt multumit de el.

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ele sunt la fel, unul are lamela, celalalt nu. Eu ti-l recomand pe cel cu lamela, il poti folosi si in cazul in care cauciucul din broasca e ros si nu mai face contact cu butonul de la switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

da dar cel cu lamela e mai scump cu 3.5 lei... si no costuri cat mai mici... glumesc ramane sa ma decid ca trebuie sa pun mai multe lucruri pe comanda pe site si ceva diode ca am ars multimetrul din dotare:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba cineva acest switch in Sibiu ?

daca stiti vreo persoana sau vreun service va rog ziceti-mi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!