Jump to content

Nu trage motorul cum ar trebui


jamis
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa verifici cum vezi in clipul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12.08.2017 at 21:16, manciuemil a scris:

Da. Se intareste pedala de frâna. Mulțumesc. 

Schimbat pompa tandem și tot așa nici o schimbare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca ai avut ''noroc'' de un mecanic  ''bun'' care a facut ce ia-ai cerut, nu ce trebuia sa faca , adica sa verifice si sa decida daca trebuie  ...

In mod normal cel care are o problema, trebuie sa  vina cu un istoric si cu toate fenomenele aprent neimportante, (daca  eu nu intrebam de pedala nu ne spuneai nimic) altfel si noi putem gresi . Nu foarte mult, pierderi de vacuum mai sunt, dar de aici si pana la schimbul pompei mai erau cativa pasi care s-au sarit, dar na ... fiecare cu norocul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal am probleme la un passat 2.5 BDG tiptronic masina nu mai trage cum trebuie,am curatat,turbina,schimbat vacumuri si tot degeaba,pe tester imi da urmatoarele erori


                Address 01: Engine       Labels: 059-907-401-AKE.clb
Control Module Part Number: 8E0 907 401 T
  Component and/or Version:  2.5l/4VTEDC G000AG  0004
           Software Coding: 03001
            Work Shop Code: WSC 05314  
           Additional Info: WVWZZZ3BZ4E112794     VWZ7Z0C8140559
           Additional Info: 00006059 130 106KC318_1.V14578789387
                      VCID: 3663C05312B2A6AE7EF-4A9C
2 Faults Found:

19559 - Motor for Intake Manifold Flap (V157) 
            P3103 - 35-10 - Malfunction - Intermittent
01442 - Misfire due to Lack of Fuel 
            35-10 - - - Intermittent

Readiness: 1 1 X X X 
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,

dupa schimbarea turbinei, senzorul MAF trebuie sincronizat cumva? mi-a spus cineva ca ar trebui facute cateva "setari". Este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.. atunci o sa caut cum aflu ce valori trebuie sa aiba pentru ca mi se pare ca motorul nu trage cum ar trebui

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE. First/last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci un log in mers si ne uitam la valorile obtinute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Sper ca postez unde trebuie,dar am cautat despre problema mea si nu am gasit nimic.

Am un passat din 2004 131cp si nu se tureaza mai mult de 2000.daca tin pedala pana in podea5-10sec isi revine,iar la schimbarea vitezelor face la fel.

Am facut un test si am o eroare la debimetru de aer

Code p0101 -G70

Unplausible signal 35-10

Am inlocuit debimetru si face la fel,nici o schimbare

Aveti idee ce ar mai trebuii sa verific sau unde sa caut

Mulțumesc frumos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare la toata lumea,

 

ma puteti ajuta si pe mine cu o parere despre LOG-urile atasate?

Masina pare cam lenesa. Vi se pare ceva in neregula? Turbina a fost curatata.

Nu da fum, ajung cu tr. 3 in 120 maxim, dar ceva mai greoi....

 

LOG-01-010-011-008.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se face pe loc, ci în mers, treapta 3 (sau 4 dacă e spațiu suficient și e sigur), de la 1700 rpm pedala la fund până la 4000 rpm, pe grupurile 003, 010 și 011.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna si Sarbatori fericite tuturor!!!

De ceva vreme Audi-ul meu AWX parca nu mai trage cum tragea. Si consumul este putin cam mare 6.5 pe autostrada fata de 5.8-6.0 cat era inainte. De mentionat ca injectorul 3 are valori cam mari, invartindu-se in jurul valorii de 1, insa uneori pt perioade scurte urca si pana la 2. Alteori coboara si sub 1. Media ar fi cam de 1. De mentionat ca am schimbat sonda G62 si am pus una noua Hella.

Am facut si un log in mers pe grupurile 8, 10 si 11(l-am atasat acestei postari) insa as fi curios si de parerile voastre, mai avizate. Mie imi pare  destul de in regula, mai putin pe grupul 8 IQ via rpm(Torque) care este mai mare decat specificatiile (66.7) si nu prea stiu ce reprezinta acea valoare si cum sa o interpretez. Voua cum vi se pare? 

Multumesc anticipat!

logdec2017.csv

Modificat de raduletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Ziua.

Sunt nou pe acest forum si nu prea am stiut unde sa postez asa ca incep aici..

 

Sunt detinatorul unui Vw Passat B5.5 130CP cod motor AVF....

Problema este ca masina are lipsa de putere sub 2000 rpm si accelereaza mai rau decat un Logan sub 2000 de ture...peste aceasta valoare masina accelereaza perfect..+un consum mare de combustibil:Media in jur la 12 L/100 km...In afara nu scot nici cum sub 9 Litri...Iar la relantiu 1.1 L cu motorul cald...Mentionez ca masina nu scoate fum deloc oricat de tare as tura motorul atat cand stationez cat si in mers.

Operati facute:Curatat turbo +reglare geometrie turbo la un service de specialtitate din Ungaria--Asta din cauza ca imi dadea Limp Mode la 120 Km/h iar dupa curatare problema asta sa rezolvat dar cea cu acceleratia la turatie sub 2000 rpm nu.

Curatat injectoare+schimbat oringurile originale BOSCH in Oradea..iar pe bancul de proba au iesit perfect

Verificat furtune vaccum si schimbat cele crapate..

Schimbat supape turbo N75+N239 si supapa de la MAF(P.S Adevarul e ca nu au fost noi din magazin ci second de la dezmembrari)-probabil sa fie si ele cu defectiuni...o usoara imbunatatire dupa scimbarea supapei N75

 

Schimbat MAF cu unu nou Pierburg.

Schimbat Axul cu came.dupa reglajul injectoarelor sa observat ca axul cu came este ciobit si L-am schimbat cu tot cu tacheti..(cam de aici a inceput problema cu consumul...inainte aveam 0.6-0.7 la relantiu acuma peste 1.2l iar media era 8l/100 km iar acum este 12L)..Probabil mecanicul nu a reglat bine distributia sau avansul asa ca am decis sa nu mai apelez la ei..2 saptamani a stat masina la ei si nu au gasit problema cu lipsa de putere la turatii mici

Urmatorul pas ar fi sa o duc la reprezentanta sau sa dau jos catalizatorul.

Am auzit din mai multe parti ca ar putea fi catalizatorul infundat si asta este sursa problemelor mele

Am umblat cu masina prin cel putin 5 serviceuri si nimeni nu a gasit buba..Eu sunt dintr-un oras mai mic din nord-vestul tari

Daca stiti ceva service mai bun sau ceva reprezentanta in jurul Jud Satu-mare sa imi spuneti..Astept pareri si din partea voastra?

VA multumesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pentru un  Passat de 75kW, model AVB, care scoate fum albăstrui și în mers și în repaus și cu motorul rece/cald, am făcut un log în mers.

Mulțumesc anticipat celui care este disponibil să-l citească și eventual să vină cu comentariile de rigoare.

Menționez că la scanare, nu s-a găsit nici o eroare.

Sărbători fericite! :)

LOG-VW.csv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Catalin_popescu2606

va salut, atasez si eu un log in speranta ca cineva imi poate spune de ce passatul asta nu trage cum ar trebuii .

Mentionez ca s-a luat la mana: toata instalatia vacuum, electrovalve egr si turbo inlocuite, maf inlocuit, map inlocuit. distributia e pusa foarte bine, valorile pe injectoare sunt destul de bune, max .04, geometria e complet libera, iar actuatorul nu este spart. 

Orice idee este binevenita, multumesc. 

Passat B5.5 1.9 AVF 4MOTION

log passat b5.5.xlsx

Modificat de Catalin_popescu2606
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune ce masina/motorizare si cum se manifesta.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin_popescu2606
2 minutes ago, Planetara said:

Spune ce masina/motorizare si cum se manifesta.

Am editat postul , passat 1,9 avf 4 motion , 

Cat despre manifestare, pur si simplu nu trage cum trage un avf. Nu intra in limp mode, nu ia erori, doar ca nu trage cum trebuie. Nu are demarajul care trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa log si in treapta a IV-a dar fa-l de la 1600 pana la 4000 ture.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin_popescu2606
1 hour ago, Planetara said:

Fa log si in treapta a IV-a dar fa-l de la 1600 pana la 4000 ture

Din păcate nu mai mașina la îndemâna, dar urmează sa se întoarcă. Orice sugestie sau interpretare din log ul Atașat mi-ar fi de folos. 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

futunele la electrovalve sunt conectate bine ?Senzorul map l-ai pus nou?probabil el iti face figuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin_popescu2606
1 minute ago, Bereholschi said:

futunele la electrovalve sunt conectate bine ?Senzorul map l-ai pus nou?probabil el iti face figuri

Senzorul map, am probat cu 2, SH, originali, pe același cod. Furtunele sunt bine conectate, deoarece presiune face. Pe BS011 am 1190-1200 turbo on, iar in treapta 3-a când e la blana turbina face 2500-2600mbar. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un vw pasat din 2004 , b5 motor de 2.0 cu filtru de părțicole. Se aprinde sarma in bord, sonda landap, si indicatorul pt filtru. Nu mai trage , nu sare de 120km  si 3100 rotatii. Exista un rezervor ceva pt soluție, sa i curat filtrul sau alta metoda? Mulțumesc!

Modificat de Antoade22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Injectoare obosite. Corecția lor văzută pe vcds nu are nici o legătură cu starea lor mecanica și funcționarea lor. Nu e un punct de reper pentru a elimina posibila cauza a performanțelor scăzute. 

Uita-te și pe canalul 023 ce valori ai la acceleratie pe loc . Tureaz-o pana pe la 3000 rpm și vezi ce valori ai și postează-le aici. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca injectoarele sunt decalibrate/obosite ar trebui sa consume mult masina..ce cantitate injectata ai la relanti?fara consumatori

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Aceeasi masina cu aceeasi motorizare ,la fel s-a intamplat si la a mea in trecut.. lipsa putere, ma depasea si un passat de 110 cp (afn) la demaraj in forta .. fel si fel de probe, supape .. senzori de aer.. map .. testere reprezentanta, serviceuri si altele.. totul ok, inlocuit o-ringuri  injectoare reglaje peste reglaje.. totul in parametrii normal, valori bune... dar consum mare pe computer si la pompa, si cel mai rau ... lipsa de putere.. dupa toate astea am facut si schimbul de injectoare cu tot cu calculatoru de pe masina donatoare,  cu unele de pe un model mai vechi englezoaice {luate de la un coleg(Remus) de aici de pe forum} cu 073ar(soft bosch Gs) fata de cele 073ba(soft Kd) care erau pe masina.. ., sunetul motorului s-a schimbat dupa primele "explozii" de motorina nearsa care era cazuta in cilindrii... si nu imi mai recunoasteam masina,  ce silentioasa era in relanti, pus vcds-u sa vedem valorile care se schimbasera ft mult in bine cantitatea injectata de la 11mg scazuse la 6,6-7mg cu avans pus pe 0 si cu niste valori pe injectoare aproximativ egale +/-0.60 cel mai mare.. numai zic ca nu-mi recunosteam masina, imi venea sa cred ca defapt nu ii schimbasem injectoarele si ziceai ca ii facusem soft.. dar nu aia era puterea ei cu injectoarele vechi (073ba) la care trebuia sa isi faca datoria cu brio dar uzura le arata electric ok, dar defapt mecanic tind sa cred ca ele numai pulverizau motorina ci " stropeau" camera de ardere.. dar aici intervine chestia aia cu teoria si cu practica...teoretic aveam o masina in parametrii buni, practic aveam un golf cu o putere reala de 105cp( un fel bkc.. nu as putea sa ii spun alh.. ca nu avea consum mic .. hahahahhh). 

Modificat de kosmyn_aurel89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!