Jump to content

Epurator gaze


flopem
 Share

Postare recomandată

Vă salut. Aceeași problemă o am si eu la skoda fabia 1 416v 74kw cu epuratorul. Imi picura ulei pe langa el și as vrea sa stiu daca se poate schimba cu totul sau doar garniturile, si ce cid sre epuratorul si garniturile vă ror. Mulțumesc frumos pentru ajutor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/17/2010 at 10:21 AM, jagoman said:

Am gasit codurile, sunt doua garnituri: N90617501 si 036103677

Vei inlocui doar garniturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut !

Are cineva idee daca acest epurator https://www.epiesa.ro/separator-ulei-ventilatie-bloc-motor-seat-ibiza-iii-6l1-1-4-16v-benzina-100-cai-jc-premium-bsw002pr/16524/105862/prodid-662312853/ de pe Seat Ibiza BBZ s-ar potrivi pe Fabia 1 BBZ - codurile difera cu o litera dar arata identic si motoarele sunt la fel ? Pentru Fabia 1 BBZ nu se gasesc noi la nici un magazin.

 

res_495e4d0b421c04d21d5383776875368e_450x450_3p4.jpg

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H iar terminatia la separatorul de pe masina ta, este J?

Trebuie sa potriveasca. Modelul prezentat este cel cu rezistenta de incalzire, furtunul care vine cuplat la separator, are traseul prin ,,spatele" blocului motor si are cuplajul sub clapeta de acceleratie. Asa ar trebui sa fie la BBZ.

Mai exista un model pentru varianta 1.4 16v , dar furtunul are cuplaj in capacul motor. 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce litera e la mine, nu l-am demontat inca, dar cu terminatia J apare piesa in catalogul magazinelor pentru Fabia BBZ. Oricum, traseul e prin ,,spatele" blocului motor si are cuplajul sub clapeta de acceleratie, dupa cum ai zis, cu un furtun de plastic special. Dupa ce am vazut ca piesa cu terminatia AJ e o raritate, am gasit una cu terminatia AF (si mai rara) scoasa tot de pe un BBZ - Fabia. O sa o incerc in scop "didactic" si cred ca in final iau una noua pentru BBZ de la Seat.Trebuie sa mearga, intr-adevar. Epuratorul meu e dus, daca il cuplez la admisie se face imediat un vacuum enorm - nu pot sa scot busonul de ulei si apar erori de presiune la admisie si fuel trim, daca anulez conectarea la epurator + intrarea la admisie blindata, totul e perfect, mai putin vaporii de la iesirea din epurator. E posibil sa fie membrana distrusa.

Multumesc pentru raspuns !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am schimbat, era un AE, am pus un AF "de Bragadiru" , functioneaza perfect acum, am scapat de vacuum-ul horror.

As fii curios daca cineva a incercat un AH nou fara vreo problema pe fabia cu BBZ, magazinele indica ceva ce nu au, AJ adica, plus ca e de vreo 3 ori mai scump la dealer decat orice alt epurator normal.

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
On 25.11.2019 at 19:54, bluetux a scris:

Nu stiu ce litera e la mine, nu l-am demontat inca, dar cu terminatia J apare piesa in catalogul magazinelor pentru Fabia BBZ. Oricum, traseul e prin ,,spatele" blocului motor si are cuplajul sub clapeta de acceleratie, dupa cum ai zis, cu un furtun de plastic special. Dupa ce am vazut ca piesa cu terminatia AJ e o raritate, am gasit una cu terminatia AF (si mai rara) scoasa tot de pe un BBZ - Fabia. O sa o incerc in scop "didactic" si cred ca in final iau una noua pentru BBZ de la Seat.Trebuie sa mearga, intr-adevar. Epuratorul meu e dus, daca il cuplez la admisie se face imediat un vacuum enorm - nu pot sa scot busonul de ulei si apar erori de presiune la admisie si fuel trim, daca anulez conectarea la epurator + intrarea la admisie blindata, totul e perfect, mai putin vaporii de la iesirea din epurator. E posibil sa fie membrana distrusa.

Multumesc pentru raspuns !

 

Am aceasi problema Fabia BBZ si nu gasesc acest epurator ,aveti idee ce alt cod OM  as putea pune pe masina 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!