Jump to content

Montare Xenon aftermarket


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

Sunt interesat de un kit xenon,puteti sa-mi ziceti ce marca ar fi mai buna si la ce pret ajung?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aceeasi intrebare ca si abyss_77 as avea si eu, numai ca deja a plecat un prieten in germania si i-am zis sa se uite de un kit de xenon ptr golf 4, H7, intre 4500-5500k (am inteles k astea ar avea luminozitatea cea mai buna). I-am zis sa caute de 35 de w, iar daca nu gaseste sa ia si de 55w (am vazut ca pe becurile cu halogen scrie 55w)...apropo, merg instalate de 35w daca cele originale sunt de 55w?

Ar mai fi ceva:

1.am vazut D.I.Y.-ul lui shimano, insa nu cumva merge doar sa scoti capacele si sa le gauresti, fara sa mai dai jos bara?

2.i-am zis prietenului care a plecat in germania sa caute kit de maxim 150 de euro. Ce credeti, sunt sanse sa gaseasca? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
apropo, merg instalate de 35w daca cele originale sunt de 55w?

Da merg. Ale mele sunt de 35W.

Ar mai fi ceva:

1.am vazut D.I.Y.-ul lui shimano, insa nu cumva merge doar sa scoti capacele si sa le gauresti, fara sa mai dai jos bara?

Cineva cred ca a procedat fara a da jos bara; eu am ales varianta aceasta ca sa lucrez mai usor si in speranta ca voi putea ascunde ambele balasturi (am reusit doar unul)

2.i-am zis prietenului care a plecat in germania sa caute kit de maxim 150 de euro. Ce credeti, sunt sanse sa gaseasca? :icon_thumright:

Pai avand in vedere ca pe la noi sunt deja si pe la 300 si ceva de lei ar trebui sa gaseasca la acest pret. Daca nu cumpara de la cineva de pe forum, eu asa am procedat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am montat balasturile in bara. Mi se pare mult mai estetic asa. Nu se vede nimic in afara firelor care ies din capace si sunt si ferite de umezeala.

In poze se poate vedea mai exact ce si cum.

LE: Va sfatuiesc sa nu va apucati de treaba daca nu aveti o trusa de scule care sa contina si chei torx de toate marimile, in special T25 si T30, masina de gaurit, freza sau un burghiu de diametru mare (aprox 19-22 mm), o sticla de bere/suc si un prieten prin preajma :lol:

Spor la treaba.

post-10294-1218359508_thumb.jpg

post-10294-1218359527_thumb.jpg

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna baieti

Am si eu o intrebare pentru cei care si-au montat xenon: ce fel de becuri de pozitie folositi dupa ce v-ati montat xenon?

Dupa ce mi-am pus xenon, arata cam ciudat cu becurile de pozitie de culoare galbena si faza scurta de culoare alb-albastrui.

Se gasesc in comert ceva becuri de pozitie de culoare mai apropiata de culoarea xenonului? Am gasit becuri de pozitie albastre, dar ma gandesc ca au lumina albastra, si nu prea se potriveste cu culoarea xenonului. Eu ma gandesc ca ar trebui sa fie si becuri de pozitie de culoare alba, dar pe unde am intrebat mi-au zis ca nu exista asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti cam off-topic cu aceasta intrebare, dar am sa te indrum. Poti sa pui pozitii cu led-uri albe (eu am avut dar s-au ars); sunt luate tot de pe forum de la alti colegi ce comercializeaza asa ceva. Intra la rubrica "Vanzari" si cauta pe acolo :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna la toata lumea..

o intrebare de 100 de puncte ...ca eu sunt cam incepatorr

am un passat din 2000 si nu imi merge faza scurta pe dreapta.am pe el montat xenoane asa l am cumparat.prima data am crezut ca e becul dar l am demontat si l am pus pe stanga si surpriza merge.daca tin bine minte pe el scrie ceva de philips.am cautat sigurantele si sunt bune. vreau sa verific daca droserul sau balastul e bun.nu stiu ce tip e ..

ma poate ajuta cineva?

ce trebuie sa masor si ce valori ar trebui sa imi dea?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite am cautat putin si asta am gasit: Voltaj la intrare in balast intre 9 si 18 volti -Curent la intrare in balast 3.5 amperi - Valoarea maxima la initiere sub 8 amperi - Voltaj la iesire din balast intre 68 si 102 volti - Putere la iesirea din balast intre 32 si 38 wati - Voltajul de aprindere :23KV (asta era la un anumit tip de balast, dar cred ca valorile sunt apropiate la toate.

OFF-Topic: Daca vrei haide joi la intalnirea VWForum din TgM (click pe ea pt detalii) si vom incerca sa te ajutam :10[1]:

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pentru invitatie...nu am putut sa ajung am fost cu xenonul la doctor...si a fost simplu :a luat droseru de pe farul care nu functiona(dreapta)si l-a conectat la becul stang. surpriza nu s-a aprins. concluzia :imi trebuie un balast pe care sa scrie hella DOT D2S;D2R 5DV 007 760-01.Oare sa incerc pe la dezmembrari?

cat ajunge unu oare?

becul e philips 35w.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E xenon original ? Adica farul este transparent si are lupa pentru faza scurta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tind sa cred ca e original.descrierea facuta se potriveste:lupa pe faza scurta scrie pe el made in germany si codul acela si mai ceva in nemteste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@didus: Nu pot sa inteleg ce legatura au xenoanele cu topicul despre leduri de pozitie in far ?! :santa: . Cred ca tu ar trebui sa fi atent data viitoare :beerchug:

@cyoby: Daca farul tau arata ca in pozele de mai jos atunci este original:

ac0bs1ld0th3.th.jpgthpix.gif ao6j8k7ebka4.th.jpgthpix.gif avoyzw6gedp2.th.jpgthpix.gif

@WNS: Nu e ca la Golf, daca are xenon are lupa iar farul si semnalizatorul sunt transparente

Uite aici cu xenon original:

passat3btfl3qk0.th.jpgthpix.gif passat3btfl4kh1.th.jpgthpix.gif passat3btfl6ci1.th.jpgthpix.gif

Si uite aici modelul fara xenon cu far mat si cu semnalizator tot mat portocaliu sau alb

vwpassat06xq2.th.jpgthpix.gif dcc727yb6.th.jpgthpix.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sfarsit am trecut si eu de la lumanari la xenon

multumim Shimano de ajutor. acum astept sa se insereze sa vedem cum se vede

de cateva zile am si lupa pe faza scurta si credeti-ma e ALTA VIATA cu ele si in plus nu mai deranjez ceilalti participanti la trafic. avand in vedere ca vin vremuri cu "faruri murdare" ma gandesc la o solutie pentru spalator pe far

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi ca mi-ai luat partea.eu il crezusem pe tip si am citit toate 29 de pagini...doar doar gasesc ceva ce ma doare ... dar nimic.poate nu si a dat seama ce imi trebuie.dar cand am vazut fotografiile mi-a venit sa le scot la imprimanta si sa le lipesc de bec...asa scrie si pe al meu 5DV 007 760-01.asa a inceput sa licareasca o speranta.,mai ales ca am dat tf la dl dogaru la dezmembrari si mi a zis ca a avut tot setul si l a dat,iar cand l am intrebat cat face a zis 1/2 din pretul nou.am fost extaziat...cand am iesit de la servici am intrat pe la xedex si mi au zis cat e unul nou...asta este.o sa imi fac eu rost de unul...poate ma ajuta cineva...dimineata ma duc la fratemiu la ciuc si daca ma opreste vreun nene militian daca nu am farurile aprinse ii zic ca fac economie ca sunt scumpe..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie putin sa vezi exact ce valori scrie pe balastul tau si sa iei "la periat" rubrica de Vanzari si Prestari servicii de pe forum, sa ii intrebi un pic pe baietii care comercializeaza kit-uri de xenon daca nu au cumva niste balasturi ce se incadreaza in valoarea dorita de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, stiam ca suntem in aria Golf IV & Bora, nu am fost atent si nu am vazut ca era vorba despre B5. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica intrebare... Care este echivalentul culorii albe pentru xenon... Am vazut ca sunt unele care tind spre albastru dar m-ar interesa sa-mi montez un xenon alb...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cred ca undeva intre 4 - 5.000 k

Uite aici culorile:

post-2440-1222955830_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuze ca ma bag si eu dar asta este singurul topic pt DIY kit xenon:

Am montat un kit bixenon H4 pe masina din semnatura si pe faza scurta totul merge ok dar cand dau faza lunga becul din stanga se aprinde(de pe partea bateriei) iar cel din dreapta ramane pe faza scurta(parca se stinge). Mentionez ca pt becul de pe partea soferului(cel care merge) am luat masa direct de la baterie iar pt cel de pe partea pasagerului am luat masa de undeva de pe aripa(un surub de 10). M-am uitat la becuri sa vad daca sunt arse dar nu-mi pot da seama(este primul meu montaj de acest fel si totodata primul bec xenon pe care il studiez cu atentie).

Aveti ceva idei?????

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog posteaza in aria potrivita. Aici este aria G4 / Bora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat si eu kit xenon pe G4 meu de 35 W 6000k.Cineva m-a indrumat la inceput sa-mi iau cu ballasturi slim ca pot sa le bag in far, deoarece eu nu am faruri de ceata.Zis si facut, mi-am comandat de pe internet un set cu ballast slim.M-am dus inapoi la acel cineva sa mi le monteze.Vreau sa spun ca sunt foarte multumit de ceea ce mi-a facut.Operatia a durat circa 30 minute sau mai mult.Ballasturile frumos in far, nu se vede nimic, nici un capac gaurit, intr-un cuvant "MULTUMIT" de inovatie.Singura chestie care nu-mi place este datorita faptului ca am balasturi mici, timpul de incarcare al xenoanelor este putin cam mare, circa 8-10 secunde.Mai este cineva care are ballasturi mici si are timpul de incarcare tot asa mai indelungat, sau ale mele au probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca bagai balasturile in bara te deranjau asa de mult gaurile din capace ?

:salut:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!