Jump to content

Montare Xenon aftermarket


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

Ma poate ajuta si pe mine cineva?S-a ars becul de faza scurta.V-as fi recunoscator daca mi-ati putea explica pasii ce trebuie facuti pt. schimbarea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca esti din TgM. Da-mi un tel si poate te pot ajuta direct. Daca nu: trebuie sa dai jos capacul acela mare de pefar din spate, apoi scoti piedica de pe bec si il inlocuiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze inainte si dupa montaj.

Mentionez ca, dupa montajul xenonului, am facut reglajul farurilor (pt. faza scurta) asa cum am gasit pe net (7,5m , coborare 7,5cm).

Oricum bate mai lung si mult mai in lateral decat inainte, nemaifiind nevoie sa folosesc farurile de ceata pt. a vedea marginea drumului, pe portiunile de drum fara marcaje.

Pozele nu sunt prea bune, dar asta e (cu telefonul....). Oricum se vede diferenta fata de dunele de nisip marcate cu rosu.

post-2149-1192020108_thumb.jpg

post-2149-1192020116_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SHC_Golf esti multumit de ele ?

Pana la urma ai pus balasturile in locurile mentionate intr-un post anterior ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Balasturile au ramas ca in pozele de mai sus, oricum nu stiu alt loc mai bun, plus ca stau f.bine acolo....

Ca sa fiu sincer, eu care eram impotriva xenonului, acum nu as mai trece pe alt fel de bec !!!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrare pt cei care si-au montat Xenon aftermarket. La drum lung cum vi se pare lumina alb-albastra a xenonului fata de alb-galbui de la halogen? Este mai obositoare?

La farurile mele cu lupa si bec halogen pot sa zic ca vad foarte bine la distanta(indicatoare, etc), iar daca aprind si proiectoarele se vede excelent si soseaua. Merita sa investesc intr-un kit xenon? Si ce imi recomandati si eventual niste preturi aproximative.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Xenoanele tot timpul. Pe autostrada vad de la mare distanta indicatoarele, iar lumina alba nu imi da dureri de ochi. Mai mult oboseam inainte la halogenele alb-galbuie. Si se vede excelent soseaua si langa bara, si la distanta. Merita efortul financiar (cam 200EUR).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am pe far , la faza scurta, lupa, dar inainte , cu becul original, vedeam bine (asa ziceam eu). De-abia dupa ce le-am schimbat, am observat o mare diferenta si nu mai e nevoie sa aprind si proiectoarele ca sa vad marginile unei sosele neiluminate.

Nu imi pare rau ca am dat niste bani (adica 3.8 mil cu tot cu transport) iar montajul a fost gratis (facut de mine).

Modificat de aryes13
Nu mai da quote la mesajul respectiv pentru ca e interzis de regulament . Foloseste butoanele "add reply" sau "fast reply". Multumesc !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caca sunt unele pe la vreo 4 mil.Vrea cineva sa-si puna pe Logan. Cica sunt universale ... Oare o merita ... sau sa mai strang ceva pan la 200E ? Nu vreau sa arunc cu banii dar nici nu vreau sa fac tziganie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, ceva prieteni de ai mei si SHC_Golf am pus xenon cumparate din acelasi loc (daca vrei sa stii da-mi PM) la pret sub 400RON si suntem toti multumiti de ele. Si eu vedeam bine si inainte cu faza scurta+halogen ceata, dar acum vad si mai bine. La faza scurta cu bec normal, farul de ceata completa foarte mult iar acum la becul de xenon farul de ceata completeaza foarte putin.

OFF-Topic: daca nu vrei sa investesti prea mult, poti sa incerci gama de becuri Philips halogen, care dupa parerea mea sunt cele mai bune becuri, si un set costa pana in 100RON. Eu unul tocmai vreau sa imi iau un set pentru farurile de ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat deja H3 Philips Blue Vision (pt. ceata). Nu le-am pus fiindca astept sa-mi vina si becurile cu leduri pt. pozitii (tot alb - xenon) ca le montez odata pe amindoua.

Moderator : E a doua oara cand te rog : Nu mai da quote la postul anterior pentru ca e interzis de regulament . Foloseste butoanele "add reply" sau "fast reply". Multumesc ! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat un kit Xenon aftermarket si am o mica problema la instalare, poate ma ajuta cineva.

Problema e ca daca dupa ce fixez xenonul in far nu mai merge, daca il scot afara nu are nici o problema :). Cand e fixat in far si dau pe faza scurta face un bazait, da sa se aprinda face si o luminita mica dar nu se aprinde decat foarte rar. Am incercat sa izolez pe acolo cat am putut, singura data cand mergea a fost cand am pus un servetel destul de gros in jurul suportului becului dar nu il mai puteam prinde in clema :) si s-a facut tarziu si intruneric si nu am mai insistat cu experimentele, poate imi poate da cineva o idee.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la unu am incercat, e posibil sa mearga la celalalt dar nu am mai avut timp sa incerc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca face un scurt si din cauza asta nu se aprinde. AI pus cum trebuie becul? Pe fagasurile alea? Pur si simplu nu inteleg unde face scurtul, din moment ce in "mana" iti merge bine. Ma gandesc la farul tau. Becul cu halogen l-ai pus la loc si merge bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din spusele tale pare sa fie intr-adevar vorba de un scurt circuit. Incearca sa folosesti un aparat de masura pentru a vedea daca iti indica ceva curent pe soclul din far in care introduci becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi-mi si mie te rog, aveai xenon inainte sau becuri normale? Vreo problema cu farul in sine, bate aiurea sau pur si simplu ai pus becul xenon si balastele si merge? Ma gandeam si eu sa pun la un Passat din 2003, dar n-am gasit pe nimeni sa-mi garanteze ca merg fara sa schimb si farurile...
salut cauta pe forum pe sadam sadic 55 sau cipos ,ca ei au montat pe sute de passat-uri si iti pot garanta ca nu trebuie sa schimbi farurilesalut !!!eu am xenon de un an de zile pe golfulet ...dar niciodata nu cred ca am sa mai pun becuri normale alb-galbui:)) , si nu am faruri cu lupa , sunt simple dar cred ca se vede mult mai bine cu ele decat cele cu lupa.........si apropo , era cineva mai devreme care facea o prezentare la instalarea xenoanelor in far...................... nu este nevoie de atata munca inutila , se pun in 20 min fara sa dai toate alea jos , capacele de la far ies foarte usor si le poti gauri pe loc ...si gata totul este perfect :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile cu halogen merg fara probleme, suportul xenonului e din plastic, nu-mi dau seama cum poate face scurt, dar o sa o scot la capat pana la urma :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca becurile merg ok, suportul asa e din plastic, ma gandesc la montaj la firele alea. Poate unul din ele (ma refer la mufa) face un contact prost. Incearca cu becul in mana si cu mufele puse exact cum ar sta cand pui becul in far. ADica daca stau la orizontala sau verticala. Cine stie poate e una cu probleme. Poate e becul cu probleme. Oricum sigur e scurt ca am recitit si vad ca spuneai de povestea cu servetelul.

Incearca sa il pui din nou in far dar sa nu ii prinzi clema. Vezi daca merge si macar asa afli daca din cauza clemei era problema sau nu.

E ciudat si nu am mai auzit asa ceva. Bafta. Sper sa ii dai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am incercat .. e foarte ciudat, ca totul merge normal daca nu prind clema pe suportul becului, o sa ma duc la cineva mai priceput ca mine si cred ca o sa se rezolve

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar. Inseamna ca din cauza clemei se intampla vreun scurt pe acolo. Incearca sa invelesti clema cu niste izolir. Ar trebui sa nu mai ai probleme. Si du-te la un electrician ca nu stii ce se mai intampla. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Escape vezi ca becul este alimentat cu 24k volti, de aceia se aude acel bazait, este vorba de un arc electric, deci ai reusit sa tai un fir sau este sparta izolatia becului. Vezi ca poti arde ridicatorul daca tot te joci, da-mi un PM daca nu reusesti cu montajul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu sa imi pun...am angeleyes-uri.. cu lupa, dar pe ele scrie "Not use with HID".... ce se poate intampla daca pun Xenon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne zici ce marca sunt farurile. Ma gandesc ca problema ar putea fi la oglinda (poate sa devina mata), caci de incalzit mai tare decat becul normal nu cred ca se incalzesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am niste angel eyes pe care scrie do not use hid bulbs , dar am montat xenon pe ele , nu e nici o problema , mesajul e acolo din cauza ca farurile au lupa si poate orbesti pe careva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!