Jump to content

Montare Xenon aftermarket


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

Florin cumva farurile sunt FK? Daca da uita-te la avatarul meu. No problems. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat pe mai multe tipuri de faruri (FK, JOM, RAID HP) si nu au fost nici un fel de probleme.

Modificat de Bogdan_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelamurire legata de becurile H4 cu xenon : pe unele site-uri am vazut becuri H4 la acelasi pret cu H1, H7, etc.. si nu ar preciza ca sunt bixenon iar in alte parti precizeaza acest lucru si binenteles sunt si mai scumpe.

Sa inteleg ca in primul caz, H4 ar avea doar faza scurta cu xenon si faza lunga normala, sau are doar faza scurta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multe tipuri de becuri xenon H4, exista cu soclu H4 dar o singura faza (asa este la motociclete) exista xenon pe scurta si halogen pe lunga (este cea mai proasta combinatie), exista H4 xenon moving type care este mai scump dar isi face treaba foarte bine (este cel mai des intalnit ) si exista H4 dual bulb, adica un soclu H4 cu 2 becuri, cite unu pt fiecare faza si 4 ridicatoare in total este metoda cea mai moderna si cea mai scumpa .

Modificat de Bogdan_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu am instalat un kit SIEMENS HID pe faruri cu lupa. Sunt umpic mai scumpe insa recomand. Garantie 2 ani.

Diferenta in oras, unde e luminat, consta doar in faptul ca semnele de circulatie si marcajele sau tot ce e relfectorizant iti sar in ochi, cum spunea un coleg, parca ar fi luminate.

In afara e diferenta destul de mare, lumina e mai uniforma si are unghi de acoperire mai mare iar lumina e ca ziua. Problema e ca la faruri cu lupa lumina e delimitata destul de bine si de brusc in partea de sus, ptr a nu deranja pe cei din sens opus si totul e alb si frumos in fata masinii...sau pana in 20...30m (depinde cat de sus sunt reglate farurile din bord), iar apoi bezna. Vreau sa-mi pun si pe faza lunga ca acuma faza lunga parca nu mai are nici un efect, parca e mult mai slaba decat faza scurta cu xenon, doar ca se lumineaza umpic mai departe.

As dori sa va intreb, ca sa nu mai deschid un topic nou, CE FOLOSITI PTR POZITI???

Eu am pus niste becuri ca si cele originale, doar ca albe. Sau cel putin asa mi-au spus cei de la AutoComplet. Dupa ce am pus doar unul dintr becuri se vedea diferenta intr-adevar intre ele dar dupa ce le-am montat si am aprins si xenoanele tot ca niste lumanari aratau, in sensul ca tot erau mult mai galbene decat xenoanele. Mentionez ca eu am temperatura la xenoane de 6000 kelvin.

As vrea sa-mi pun niste led-uri dar am vazut ca multi colegi au avut probleme in sensul ca li s-au ars dupa cateva zile. Ce recomandati, ce fel de leduri, de unde se pot lua?

Multumesc si bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Discutia despre becuri / leduri pozitie este OFF TOPIC aici si nici nu e nevoie de un topic nou pentru ca deja sunt cateva deschise pe aceasta tema !

SEARCH ! Rezultate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bate gandu sa pun si eu Xenon pe masina

un passat din 2001 faruri cu lupa bec h7 pe faza scurta dar am o dilema am auzit ca sunt necesare

niste mici ajustari fizice la faruri adica sa tai din el , etc ..ma poate lamuri cineva ... sunt cam speriat caci nu as vrea sa tai nimic ce e OEM de pe masina ..

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu trebuie sa tai nimic .

Trebuie doar sa dai gauri in capacele din spatele farurilor , ca sa poti scoate firele de la becul xenon .

Atat ! :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute ma intreba cineva daca imi focalizeaza bine xenon-ul si daca nu am probleme in lipsa unui far cu lupa. Iata raspunsul dat de mine (daca isi mai pun si altii aceiasi intrebare) :

Daca te uiti din afara masini lumina pare mult mai dispersata in comparatie cu un far cu lupa insa, din interior depinde cum reglezi farul. La Golf daca este dat pe minim (sa bata cat mai aproape de masina) atunci lumina este foarte concentrata si nu apar zone neacoperite; daca dai pe maxim (cat mai departe) raman niste zone neacoperite de lumina, niste pete negre in acea lumina alba - dar nu deranjeaza foarte tare. Oricum eu le tin pe pozitia 1 ca sa nu orbesc pe ceilalti participanti la trafic si asa este ok, nu apar zone neacoperite. Oricum cred ca treaba asta depinde si de far, la mine are multe ciobituri mici de pietre, poate la unele noi este altcumva. De focalizat, focalizeaza bine nu am probleme.

:salut::lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Io am niste faruri originale de golf 4 cu lupe si cu dublu semnalizare...am instalatie xenon originala (nu asa a venit masina) pe ele dar face figuri...am schimbat becuri...acum cred k voi desfiinta instalatia de xenon si voi pune o instalatie after market. Vreau sa va spun k este mare diferentza de la far normal la far cu lupa...abia astept sa iau o instalatie noua sa o montez...am nevoie de una pe suport D2S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o mica intrebare :) .... am cumparat acum 1 sapt xenon pt a4 din 2006 - 8000k si se vede bine eh eu .... ier am cumparat inca un set de xenon 12000k m-am gandit ca o sa vad mai bine. Faza e ca am cumparat asta cu 12000 pt golfuletul si are faruri cu angel eyes de la in-pro cu lupa bineinteles. Acum intrebare mea este daca pun 12000k o sa deranjez pe ceilalati soferi si daca am gresit ca am cumparat 12000 ? :) Off - tpc. cine poate sa ma ajuta dupa ora 6 seara la montaj ?! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai 12000 e mov din cate stiu ca lumina. Si mult mult mai slaba ca 6000K. De deranjat daca le reglezi bine nu sunt probleme. Singura chestie e ca o sa ai tu o luminozitate mult mai scazuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...dupa cum spunea si colegul, la 12000 K nu o sa mai vezi nimica. O sa fie doar cu rol estetic, o lumina violet, mov. Fabricantii de becuri xenon recomanda ptr o vizibilitate cat mai buna, temperaturi cuprinse intre 4000 si 6000 kelvin. 4000 e spre galbui, 6000 e spre albastru. De la 6000 in sus intensitatea luminii scade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha..... n-am mers niciodata cu 6000k dar 12000k daca arata ca 8000k numai vreau nimic :Driver: ..... Posibil ca ma insel si eu dar vreau ca sa fie si cu rol estetic si ca ....... sper sa nu ma dau capu de pereti :offtopic: si sper sa nu zic dupa aia mai bine cumparam 6000k. Posibil in seara asta sau cel mult maine o sa pun si o poza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) e mov .... arata demential si lumineaza bine, era vorba sa vad drumul mai bine si consider ca 6000k bate mai bine decat 12000k dar totusi n-as face schimb.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna baieti

Ma scuzati daca s-a mai pus aceasta intrebare, dar ... nu am gasit si as vrea si eu un raspuns sigur daca se poate.

Am si eu o nelamurire: am un golf 4 din 2001, variant, cu faruri cu becuri halogen si ma bate gandul sa-mi pun xenon. Eu citind pe forum, am inteles ca nu trebuie sa-mi schimb farul pt a monta xenon, insa mai multi "priceputi" ziceau ca trebuie sa-mi schimb si farul cu tot pt a-mi monta xenon.

Poate un posesor de golf 4 variant care si-a montat xenon ulterior pe far cu halogen ma poate lamuri.

Multumesc mult si ma scuzati daca mai exista aceasta intrebare pe forum...nu vreau doar ca sa postez si sa pun intrebari...chiar ma intereseaza.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Robert27

Poti sa-ti montezi xenoane aftermarket pe farurile OEM ale masinii .

Eu am asa ceva si n-am avut nicio problema cu ele pana acum .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna baieti

Ma scuzati daca s-a mai pus aceasta intrebare, dar ... nu am gasit si as vrea si eu un raspuns sigur daca se poate.

Am si eu o nelamurire: am un golf 4 din 2001, variant, cu faruri cu becuri halogen si ma bate gandul sa-mi pun xenon. Eu citind pe forum, am inteles ca nu trebuie sa-mi schimb farul pt a monta xenon, insa mai multi "priceputi" ziceau ca trebuie sa-mi schimb si farul cu tot pt a-mi monta xenon.

Poate un posesor de golf 4 variant care si-a montat xenon ulterior pe far cu halogen ma poate lamuri.

Multumesc mult si ma scuzati daca mai exista aceasta intrebare pe forum...nu vreau doar ca sa postez si sa pun intrebari...chiar ma intereseaza.

O zi buna

Se schimba fara problema.Insa cea ce spun ei sa iti schimbi farul unul cu lupa asa ca poti si asa si asa.Doar ca farul fara lupa lumineaza si sus si dreapta-stanga , jos..... si lupa doar dreapta-stanga si jos si mai putin sus depinde si de reglajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns

Dar ma gandesc ca faptul ca lumineaza si in sus se poate corecta astfel incat sa nu orbesti participantii la trafic si totusi sa ai lumina buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e dar vezi ca te pomeneste toti daca bate si in sus si peste tot. Intre adevar este foarte mare diferenta intre farul cu lupa si fara .... Fara lupa bate peste tot si n-ai cum sa reglezi cum trebuie .... mai ales daca ai peste 6000k ... :icon_thumright: eu am de 12000k dar si cu lupa ... eu am pus de "look" nu de altceva ... :D

Totusi eu zic sa te gandesti bine .... daca e vorba de 6000k e ok !!!!

Modificat de _Ikiy_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu am montat xenon de 6000 pe far OEM fara lupa si sunt reglate asa cum trebuie .

Nu bat nici in sus si nici prin pomi .

E adevarat ca nu poti face comparatie intre un far cu lupa si unul fara dar ... atata timp cat farurile SUNT CURATE , nu ma semnalizeaza nimeni ca este suparator la ochi ( am facut experienta asta eu fiind la volan in alta masina cu care veneam din fata spre masina mea ) .

Mai rau este cand farurile sunt murdare sau cu gheata pe ele .

Atunci este intradevar deranjant pentru cei care vin din fata .

De aceea farurile cu xenon OEM au instalatie de spalare a farului .

PS :

Sambata seara dupa ce am plecat de la intalnire , pana acasa am coborat de 5-6 ori din masina sa le sterg pentru ca ma semnalizau cei care veneau din fata . :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am far cu lupa si angeleyes. Imi pun pana la urma xenon. Care este diferenta de pret intre 12000k si 6000k. Dar la instalatie? Difera doar becurile sau si balasturile sunt diferite ? Cam cat de mov sunt cele de 12000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, conteaza sa fie farurile curate dar eu spuneam de xenon care este peste 6000k ( exlusiv 6000k ) ...... ca daca pui peste 6000k atunci sa fie farurile cu lupa.

am un a4 fara lupa cu 8000k si m-au semnalizat toti pana acum,

am golf 4 cu lupa cu 12000k si nu bat decat mov :icon_thumright: si cam atat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!