Jump to content

Montare Xenon aftermarket


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

Sunt mai multe tipuri de culori chiar la 6000k. Daca o sa studiezi de la inceput topic-ul o sa vezi ca si eu am pus poze cu 2 tipuri de xenon 6000k.

Treaba cu kilometrajul trebuie intai vazuta cu un VAG-COM sa vada ce erori apar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am achizitionat un kit xenon si vreau sa-l montez pe masina din semnatura.A mai muntat cineva pe modelul asta?Trebuie sa dau ceva jos...faruri..sau se poate si fara?Mi-am luat de 50 W si nu am nici lupe pe faruri...sunt foarte curios cum o sa se vada...am auzit ca sunt f puternice...sper sa nu-mi umple frigiderul de "carne" ceilalti participanti la trafic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand eram hotarat sa intru in afacerea cu 'xenoane' am gasit asta http://www.youtube.com/watch?v=yVuSSdZNsZw si m-a pus un pic pe ganduri. or fi legale la noi?

englezi din video au testat un kit h4 care mai demult avea probleme cu dispersarea luminii.aceste probleme sunt rezolvate de catre foarte putini producator de xenoane aftermarket prin schimbarea modelului de bec pe soclul H4.la restul modelelor de brcuri(H1,H3,H7 etc)dispersarea luminii este la fel ca cea a halogenului normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut pus kit h4 xenon pe un passat 2 si nu am mavut probleme cu el in trafic.toti producatorii de xenoane specifica ca dupa ce montezi kitul sa se faca automat si un reglaj al farurilor deoarece s-ar putea sa bata mai sus si sa ii deranjeze pe ceilalti participanti in trafic.si acuma am masina din semnatura si am tot kit h4 pe ea pus si merge ok.bineinteles ca dupa montare am reglat farurile si pe tester fasciculul este ca si la becul normal halogen, nu este asa dispersat ca in filmuletul ce l-ai vazut tu

asa ca iti poti monta linistit doar ca singura problema este daca pui pe masina din semnatura atunci cind este masina incarcata ca tu nu poti sa reglezi farurile sa bata mai jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la a4 din 2005 nu am montat dar pe modelul din 2002 nu trebuie dat jos farul. la tine s-ar putea sa trebuiasca sa faci si ceva modificari la prinderea becului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mie mi se pare o reala problema incarcatul masinii , din asta rezultand ORBIREA celorlalti participanti la trafic . De ce nu va puneti si lupa daca tot vreti xenon ?? Dar "lasa bah " , merge si asa in tara asta de culoare "maro" cu oameni imbracati in " alb " ! Cat despre Registrul Auto Roman , ce sa zic , numai cuvinte de lauda !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate rezolva aceasta problema.

Am gasit eu aici kit-uri auto leveling pt golf/bora mk4.

Costa ... dar daca vrei sa ai ceva de calitate pe masina, se poate.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate sa stii ca sunt multe masini cu xenon dotare de fabrica care nu au lupa si nu am vazut sa orbeasca pe careva, iar cu modulul de auto leveling nu prea cred ca are sens din moment ce masina are reglajul manual de faruri , doar ca ce pot sa spun este ca ar mai trebui montat pe linga xenon si sistemul de spalare al farurilor care zic eu ca este necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar daca farurile sunt murdare vezi mult mai slab, deci imi cam lipseste si mie (tot timpul imi curat farurile :P). Referitor la auto-leveling, cred ca in ziua de azi se pun la toate masinile cu lupa, la cele fara nu cunosc dar ce sa zic de Mercedes Benz clasa S din '93-'99 care avea ca dotare optionala xenon, oare chiar avea auto-leveling ?! Nu prea cred.

LE: Totul se rezuma la bunul simt al soferilor care au xenon after-market, toti ar trebui sa isi regleze farurile astfel incat sa nu deranjeze pe ceilalti participanti la trafic.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cazanradudaniel

Tocmai mi-am montat si eu un kit de xenon si am urmat instructiunile de aici care sincer mi se par foarte bune. Nu e foarte greu oricum. Am dat bara jos, ceea ce mi s-a parut foarte usor... si am gasit si un loc in partea dreapta a masinii pt. balast, exact sub far, unde l-am si pus. Aici nu scria cum sa dai bara jos daca ai spalatoare de faruri, dar am gasit repede solutia, se dau capacele usor jos si iese si bara.

Becuri bat foarte bine si sunt foarte multumit.

Multumiri creatorului acestui topic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu la fel tot cu spalatoare..am dat-o jos azi cu anorganix, le-am montat, a mers ca uns. Multam mult pentru diy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,am citit si eu pe aici de xenon si vreau si eu sa-mi cumpar,acuma cer si io sfatu cuiva,pt golf 4 ce tre sa cumpar exact,ca am vazut ca sunt tot soiu de oferte de xenon,ziceti si voi ce sa cumpar,si cat costa,am vazut cum se monteaza,o sa le pun eu,datiimi idei.

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dac ai farurile originale niti trebuie h7, iar daca ai faruri de tuning depinde h1 sau h7 si merge kit xenon de 35w

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am faruri originale dar o sa cumpar altele,da tot nu intelg cu h-surile astea:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am achizitionat un kit xenon 6000 k mentionez ca am far normal. Spuneti`mi si mie daca merita sa le montez pe farurile care le am sau sa ma gandesc la achizitionarea unor faruri cu lupa. Daca le montez pe farurile normale exista posibilitatea sa nu vad pe jos sau sa orbesc lumea? Se pot regla in caz ca nu vad cu trrbuie?

Thx!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este neaparat sa cumperi faruri cu lupa pentru ca vezi bine si cu farurile normale iar daca nu le ti reglate pe max atunci nu o sa-i derajezi nici pe cei din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Shimano tu ti-ai pus xenon si pe faza scurta si pe lunga? adik pt amandoua iti trebuie 2 becuri? si cate un balast pt fiecare far? pt ca la G4 sunt 2 becuri diferite in 2 oglinzi diferite. Inca o chestie, care-i faza cu bixenon-ul? Se poate pune pe G4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare si eu.Daca am faruri originale cu proiectoare de ceata cu lupa, se poate monta xenonul pe aceste proiectoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se poate monta xenon si pe proiectoarele de ceata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@brutuss: Nu am xenon decat pe faza scurta si pentru fiecare faza (la G4) trebuie cate 2 becuri si cate 2 balasturi; H7 faza scurta respectiv H1 faza lunga. Am vazut montat xenon pe faza lunga pe un Touran si batea foarte prost - nu reusea sa focalizeze lumina la distanta mare, era foarte dispersata; totusi probabil se poate rezolva cumva si aceasta problema.

Bi-xenon din cate stiu eu nu a existat la G4 pus de catre fabricant; principiul la bi-x este prezenta unui singur bec care indeplineste rolul de faza lunga si scurta doar ca la faza scurta este acoperit jumatate de fascicol de o clapeta iar ia faza lunga practic se ridica acea clapeta si becul lumineaza in intregime.

@Pytu: Poti monta si pe farurile de ceata linistit dar nu prea le vad rostul, doar pentru aspect. Daca deja ai pe faza scurta o sa vezi ca nu ar mai fi nevoie. In plus mai trebuie sa "inghesui" pe undeva inca un set de balasturi. Pentru farurile de ceata ai nevoie de becuri tip H3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am vazut ca pe peugeot 607 care are dotare de fabrica xenon, nu are nici lupa la faruri si nuci auto leveling.are in far oglinda normala ca la un far cu bec h7 doar ca are bec d2s si spalator de faruri iar reglajul farurilor se face manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montat kit xenon aftermarket pe polo

s-a montat foarte usor doar pe faza scurta pentru ca pe faza lunga o sa va enervati la flashuri.

se vede foarte bine cu ele si nu am instalatie de spalat faruri. dar atata timp cat farurile sunt curate e super ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms shimano, am inteles acum care e treaba cu xenonul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

in sfarsit am trecut si eu de la lumanari la xenon

multumim Shimano de ajutor. acum astept sa se insereze sa vedem cum se vede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!