Jump to content

Filtru benzina (schimbare)


maxxgabi
 Share

Postare recomandată

Inteleg,dar de ce toti de la piese auto zic ca filtrul Mann vine fara acest regulator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite filtrul vine cu regulatorul incorporat in el..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza ta acel regulator e cel din mijloc jos,nu(F)?Exact asa le arata tuturor celor de la magazin,doar ca toti spun ca filtrul nu vine impreuna cu acel regulator....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasit dupa numarul de comparatie: WK69/1

Tip filtru: Filtru conducta, Articol extins/Info extins: cu regulator integrat ;MECAFILTER ELE6102

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa gasesc asa ceva,vad ca la acesta regulatorul nu mai e detasabil,nu mai au ce comenta.

Sper sa rezolv problema.Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina ta e din 2000?

sigur ai filtru de benzina cu regulator de presiune?

sau ai filtru simplu fara regulator?cu o intrare si o iesire si returul se face prin fata pe la motor prin al 2-lea furtun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur e cu regulator.Dinspre rezervor intra in filtru 2 furtune(pe cel din centru e regulatorul) si iese unul singur.Cand am schimbat filtrul,am luat unul fara regulator,regulatorul intra in el si se prinde cu o clema.

Modificat de CCristi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara regulator de presiune integrat WK 59 x

cu regulator presiune integrat 3 bar WK 69/1

iti las niste date date de MANN corespunzatoare pt masina ta,1.4 16V AUB, BBZ 74kw 100cp 09/99...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul tip am eu pe masina,nu cred ca are 200 de km dar a crapat regulatorul intre timp...Nici macar nu gasesc un magazin care sa aiba deja filtrul in stoc,sa vad daca e ce trebuie.Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,atunci schimba decat filtrul propriuzis si regulatorul ramane acolo,asta in cazut in care nu ai probleme cu regulatorul,daca esti in dubii dai o fuga la reprezentanta si iti cumperi un filtru pe original care vine cu regulator. ;) te coste ceva mai mult dar te linisteste sa nu mai stai in dubii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cum se scot furtunasele alea din filtru, k sa mor daca pot :( si trag de ele de vreo 30min!!! :((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata l-am rezolvat :) Se apasa foarte tare dupa care se trage.

Trebuie luat in considerare ca exista 3 bari presiune in filtru.

Acum am observat ca mi-a curs Ulei din prag :|...... alta dilema....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
marius vrajitoru

Salutare..

Ma poate ajuta si pe mine cu un sfat la masina din semnatura1.4mpi,motor AQW? Am cumparat filtru de benzina MANN WK59x si nu a fost bun, l-am dus innapoi si am primit banii innapoi. Din cate am citit in topicurile anterioare si am vazut pe site-ul MANN( pe site specifica ca filtrul are regulator de presiune) mi-ar trebui filtrul MANN WK69/1, banuiesc ca nu mi-ar trebui regulator de presiune separat? Colegii care au aceeasi motorizare ca a mea ati cumparat si regulator de presiune separat?

Multumesc

Modificat de marius vrajitoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am refolosit regulatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius vrajitoru

rectific pe site-ul MANN specifica ca regulatorul de presiune este integrat in filtru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

poate cineva sa imi spuna daca este recomandata schimbarea acestui filtru de benzina la fiecare revizie? Sau ste doar o incercare de a mai face baietii niste banuti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am schimbat la 127000km(revizia) si din cauza benzinei de la noi"" cica ar fi bine sa il schimb acum cand am 18000. Cred ca o sa il schimb si vad dua care este treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am dus la un magazin si mi-a spus sa vin cu filtrul sau cu codul si imi face comanda

l-a cautat prin nu stiu ce program si cica ar fi 2 tipuri si nu stie de care

m-am uitat pe sub masina dar nu am vazut nici un cod, ori e prea sters, ori e in partea dinspre masina

imi poate spune cineva mai in domeniu ce tip de filtru imi trebuie pentru masina din semnatura?

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtru de benzina cu regulatorul de presiune incorporat, presiunea de lucru 3 bari.....firma te las sa o alegi tu..... :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

mi-am prins urechile azi cu filtrul asta

cu filtrul in mana (mann de 4 bari WK 69/2 - pana la urma cica asta e ala care imi trebuie) si cu o trusa de scule m-am apucat sa-l schimb

am tras frana de mana, am bagat masina in treapta I, am ridicat masina pe cric, am pus si o buturuga (protectia muncii - in caz ca o sa cada de pe cric sa nu ma prinda pe acolo) si m-am apucat de desfacut surubul care tine inculpatul filtru

apoi... problema mare: cum mama lor de mufe ies de pe tavustile alea de la filtru????? le-am strans intre degete, le-am strans cu un patent... nimic

parca ar avea o margine albastra cu o gaurica in ea

am bagat si o surubelnita in gaura respectiva si am tras de conducte dar ... nimic.

nu am vrut sa trag prea tare pt ca sa nu stric ceva

ma poate indruma cineva?

multumesc!

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand sa te duci sa schimbi filtrul cu una de 3 bari. Iti trebuie filttru cu 3 bari si nu cu 4. Si eu am AUA, si am pus de 3 bari, confirmat de BLITZ ca asa ceva imi trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am citit undeva mai inainte candva era o regula si anume: erau doar filtre de 3,5 si 4 bari

am citit ca majoritatea acum au de 3 bari

nu mai stiu ce sa cred plus ca am dat si o caruta de bani

... si pare sa se potriveasca la perfectie cu celalalt

care ar fi problema daca are o presiune de 4 bari?

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vei avea presiune mai mare in rampa, implicit amestec bogat, posibil sa se aprinda Check Engine si sa ai si eroarea stocata de amestec bogat.

Eu zic ca nefiind montata, o poti schimba la magazin cu una de 3 bari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma gandeam ca la aceasta presiune rezista el pentru ca, la urma urmei, nu el face presiunea ci pompa

judecand asa ... e mai bun asta de 4 decat cel de 3

sau... care e ideia cu presiunea in filtru de benzina ca nu prea vad logica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!