Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Pe el pare ca il intereseaza inaltimea si intr-adevar, 205/60/15 sunt mai inalte decat 215/55/16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Ma interesa sa castig acel centimetru la garda la sol. Iarna nu merg cu viteza foarte mare, iar garda la sol si amortizarea denivelarilor (atat gheata, zapada, dar si gropi formate in acest sezon) sunt importante. 

215 latime pe cauciucurile de vara vin perfect pe jantele de 7 inchi. Pe cele de otel de 6,5 vin mai bine 205 si iarna e bine sa fie mai inguste. Deci 205 e latimea potrivita.

Acum nu sunt sigur daca pun de 60 sau 55 inaltime (stiu ca e procent, am bagat si eu pe calculatoare de roti si abaterea de viteza e cam de 1,5%). Asta e dilema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca pui de 55 o sa pierzi din actuala inaltime(considerand 205 latimea). Asadar mai degraba dilema este daca sa castigi +1 cm cu 60 dar sa nu respecti recomandarile producatorului sau sa mergi pe ce recomanda acesta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Mai mult decat atat, ma intreb daca o sa atinga caroseria sau suspensia...

E suspensie normala, nu e sport si nici pachet de drumuri grele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce spun alti colegi care in ciuda recomandarilor producatorului folosesc iarna 206/60/16, nu sunt probleme cu atingerea caroseriei.

Acum, ramane sa te decizi tu ce e mai important pentu tine.

Succes la alegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

De ce nu mergi pe 215/55/16 si vrei sa ramai la 205?

215/55 sunt mai inalte decat 205/55!

Tu spuneai ca pana acum pe iarna ai 205, adica inaltimea balonului de 112.75 mm, daca ai merge pe 215 latime, inaltimea balonului ar fi de 118.25 mm, deci cu 5.5 mm mai mare, inmultit cu 2 (sus si jos),deja ridici garda la sol cu 1.1 cm!

Deci:

205/55 = 112.75 mm inaltime balon

215/55 = 118.25 mm inaltime balon

Iar intradevar..., 205/60 = 123 mm inaltime balon

Modificat de duduratoy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi putin mai sus ca este demonstrata diferenta intre cele doua marimi la care te referi. Este gresit ce spui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles.

Modificat de gabi_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumparat 4 buc Khumo Wintercraft 215 / 55 R16 XL. Par ok la primele drumuri ( inca nu am dat de zapada ). Am vazut ca erau cotate decent peste tot ( peste media anvelopelor "medii" ). Dar la 300 RON inclusiv TVA , DOT 22/2016, nu putam sa ratez oferta. Intr-adevar, MADE IN CHINA.. Astept prima zapada,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii. De vara am cauciucurile de 235x45x17. Pe aceleași jante de iarna ce dimensiuni imi recomandati? 225x45x17 sau 235x45x17? Ma gandesc sa am si putin loc eventual pentru lanțuri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi AICI ce dimensiuni sunt compatibile. Desi ma indoiesc ca ai in CIV dimensiunile mentionate de tine, ceea ce inseamna ca te expui inutil unor riscuri.. Unul ar fi acela ca ti se poate retrage talonul daca te prinde un control RAR+ARR. Altul, mai grav, ar fi ca daca Doamne fereste faci un accident iar inspectorul de daune al firmei unde ai asigurarea constata ca rulai cu cauciucuri neconforme, poate refuza total sau partial despagubirea, ceea ce inseamna ca responsabilitatea platii daunelor trece in sarcina ta. Daca merita riscul, doar de dragul jantelor, asta tu decizi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raportat la ce anume afirmi ca 235/45/17 nu sunt conforme? dimensiunile resp sunt ok dpdv al producatorului si sunt trecute si in civ-cel putin la mine. 

Florin, merge linistit numai ca va trebui sa renunti la lanturi. nu vei avea loc sa le pui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In CIV la passat-ul meu apare si dimensiunea 205/50/17, ptr. iarna, pe langa alte 3 dimensiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris in CIV 235x45x17 si 225x45x17 plus 205x55x16. Am luat pina la urma 225x45x17 si gata. Multumesc colegii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
T.R.C. PASSAT 2006

Salut trebuie sa cumpăr 4 anvelope pentru masina din semnătura. Ce sa aleg între NOKIAN WA4 profil simetric sau NOKIAN WD4 profil asimetric, VREDESTEAIN SNOW 5 dimensiune anvelopa  205 55 16?Continental ts 850 am pe golf v bune dar zgomotoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nokian WR D4 par a fi mai mai bune, dar nu sunt ingama celor recomandate. Peste ambele pare a fi mult mai bun Barum Polaris 3 sau Hankook sau Firestone care sunt si mult mai ieftine - sub 300 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, T.R.C. PASSAT 2006 a scris:

Salut trebuie sa cumpăr 4 anvelope pentru masina din semnătura. Ce sa aleg între NOKIAN WA4 profil simetric sau NOKIAN WD4 profil asimetric, VREDESTEAIN SNOW 5 dimensiune anvelopa  205 55 16?Continental ts 850 am pe golf v bune dar zgomotoase.

Decat Nokian made in Russia mai bine Vredestein made in Netherlands

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

GOODYEAR UG 9 are cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, T.R.C. PASSAT 2006 said:

Salut trebuie sa cumpăr 4 anvelope pentru masina din semnătura. Ce sa aleg între NOKIAN WA4 profil simetric sau NOKIAN WD4 profil asimetric, VREDESTEAIN SNOW 5 dimensiune anvelopa  205 55 16?Continental ts 850 am pe golf v bune dar zgomotoase.

Eu am Nokian de 3 ani, nu sunt de loc multumit de ele, mai mult, un prieten si un var au nokian diferite profile si nici ei nu sunt multumiti de elede loc!

In concluzie parerea mea e sa uiti de Nokian!

Tata are o masina, face 50.000 km pe an, e la al treilea set de Continental TS 850 si anul asta sia cumparat Continental TS 860

Deci in concluzie, anvelopele Continental fac toti banii!

Nu sunt si nici o data nu au fost zgomotoase!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Mc pentru parere de NOKIAN, am cumparat un golf 5 brek are anvelope de iarna Continental 850 dot 2013 si par zgomotoase. GOODYEAR ug 9 sau Continental ts 860 sa vad ce aleg.

 

Goodyear ug 9. sa vad dintre Continental ta 860 si Goo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205/55/16 Continental TS860 am pus eu ;) DOT 26/2016 . Foarte silentioase deocamdata

Modificat de casper_bdc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nokian WRd4 am eu de cateva sute de Km. Nu pot sa ma pronunt la comportamenul pe zapada/gheata dar ca si silentiozitate sunt cel putin la fel de silentioase ca cele de vara: Dunlop SP Sport fast Response.

Iar in legatura cu Rusia vs alte tari no comment. Vorbesc unii doar ca sa se afle in treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!