Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

eu si inainte le am schimbat in x... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

La golf cel putin din cauza unghiului rotilor spate ar fi indicat sa rotesti stanga spate cu dreapta spate (daca iti permit anvelopele, ca daca-s unidirectionale atunci nu merge), astlfel incat sa nu se uzeze anvelopele pe interior mai mult, poti face asta primii 2 ani, dupa care anvelopele spate uzate uniform pe interior/exterior le bagi pe fata.. Toate masinile din grupul VAG au rotile spate mai inclinate, sunt o gramada de topic-uri cu problema asta, asa au proiectat inginerii masina, deci mai reduci din uzura neuniforma rotind corect rotile. Ce scrie in articolul ala nu se aplica in totalitate, pentru ca avem masini mai speciale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in momentul de fata ale mele sunt toate la fel..parca cele de pe fata un pic mai tocite. si   inainte de asta au mai fost odata schimbate in x ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10
6 hours ago, amoukl said:

1. GOODYEAR EFFICIENTGRIP PERFORMANCE 205/55 R16 91W

Recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
marian_nicolae1970

Am pus eu de 3 saptamani Landsail Ls588 uhp (17"). Sunt silentioase consumul este ok, sunt made in China, sa vedem fiabilitatea acestora pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ce masina vrei marimea acea ?

215/55/16 sunt mult mai scumpe decit 205/55/16

Daca asa iti scrie in talon sau carte atunci da... dar altfel as cumpara mai degraba 205 o marca mai buna la acelasi pret de 215...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, marian_nicolae1970 said:

Am pus eu de 3 saptamani Landsail Ls588 uhp (17"). Sunt silentioase consumul este ok, sunt made in China, sa vedem fiabilitatea acestora pe viitor.

Multumesc. Cred ca o sa cumpar si eu. Am vazut ca au 68db deci trebuie sa fie silentioase.

amoukl masina este cea din semnatura. Nu iau 205/55 deoarece au balonul cam mic. Eu in cartea masinii am trecut 215/55/r16. Desi intentionez sa merg pe 225/55...

Modificat de Gnr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile chinezesti de care este plina piata sunt de evitat cu desavarsire - parerea mea si nu numai. Vedeti ca sunt foarte multe teste despre aceste reale pericole pe sosele.

Niste cauciucuri bune nu sunt cu mult mai scumpe, dar la nivelul calitatii sunt net superioare. Un exemplu in acest sens sunt Toyo, care se gasesc la preturi f bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 minutes ago, Gnr said:

Multumesc. Cred ca o sa cumpar si eu. Am vazut ca au 68db deci trebuie sa fie silentioase.

amoukl masina este cea din semnatura. Nu iau 205/55 deoarece au balonul cam mic. Eu in cartea masinii am trecut 215/55/r16. Desi intentionez sa merg pe 225/55...

Eu as merge pe siguranta prima data si apoi ultima grija ar fi sunetul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, amoukl said:

Eu as merge pe siguranta prima data si apoi ultima grija ar fi sunetul....

Serios acum...sunt noi. Iar zgomotul in masina pentru mine conteaza. Sunt traumatizat de actualele dunlop-uri de vara de pe masina care fac un zgomot infernal (cele de pe spate). Nu stiu din ce cauza sunt tocite in valuri (2 rizuri mai jos , 2 mai sus si tot asa). O sa merg sa fac o constatare sa vad de ce uzeaza spatele asa...si apoi schimb si cauciucurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare face cum crede. Dupa un accident de masina din derapaj.... nu ma uit la sunet ci la siguranta. Fiecare cu ce il doare... Faptul ca sunt noi nu inseamna ca sunt si ok la franare, curbe, pe vreme rea...etc...

La franare spre exemplu 1m inseamna enorm in plus, gandestete numai la o trecere de pieton (este doar de exemplu). 1m inseamna ca in loc sa te opresti unde trebuie tu te opresti pe trecere....

Nu am zis ce marca sa iei, ci doar siguranta e pe primul loc...

Safety first !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma rog...depinde si stilul de mers.  Eu unul nu mai dau atatia bani pe brand. Am avut dunlop sport noi noute. La o groapa mai serioasa (nu criticala) s-a umflat pe stanga fatza (galma), de zgomot nu mai vorbesc... Ce-i drept au fost bune la consum si aspect. Imi recomanzi tu te rog cateva modele ? Branduri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu anul acesta am luat GoodYear, dot 2016, made in germany. Sunt super multumit deocamdata.

GOODYEAR EFFICIENTGRIP PERFORMANCE 205/55 R16 91W

Asta e ce am luat, despre astea pot zice ca sunt foarte multumit. Parerile sunt impartite.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/ 

aici gasesti mai multe informatii si pareri a celor care au cumparat si folosit diferite marci de anvelope.

Sper sa te ajute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUTARE! vro parere despre cauciucurile Firestone,235/40 r18 vara?pt un passat cc....as vrea sa le cumpar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970
1 hour ago, valioglu said:

Cauciucurile chinezesti de care este plina piata sunt de evitat cu desavarsire - parerea mea si nu numai. Vedeti ca sunt foarte multe teste despre aceste reale pericole pe sosele.

Niste cauciucuri bune nu sunt cu mult mai scumpe, dar la nivelul calitatii sunt net superioare. Un exemplu in acest sens sunt Toyo, care se gasesc la preturi f bune...

Nu stiu ce sa zic.... eu m-am luat si dupa ce scrie aici http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Landsail/LS588-UHP.htm si aici http://www.mytyres.co.uk/cgi-bin/rtest.pl?rt_rubrik=pkw_sommerreifen&rt_profil=111108253&cart_id=11029379.110.31243&language=EN&dsco=110

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitate cati au dat review la anvelopa... daca sunt doar 3-4 si ei au fost multumiti 90% aia nu inseamna ca din 1k useri va fi tot 90%. Cu cat esantionul de pareri e mai mare cu atit e mai precis rezultatul. Plus si nr de km conteaza cat a fost folosit. Daca au mers doar 100km ...nu ai ce parere sa ai despre anvelopa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am mai sapat pe net, mi se par mai ok astea : Toyo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu Toyo, ce-i drept alt model. (t1r) . Se uzeaza foarte repede, iar cauciucul a imbatranit foarte repede, in sensul ca dupa 3 ani, sunt crapate, si scartaie la viteze normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauciucuri calitative si acceptabile ca pret sunt si hankook, falken, uniroyal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Eu am Kumho KU39 235/45/17. Pretul a fost bun si parere sunt foarte bune legate de marca. Sincer nu as lua fantome de astea gen Roadstar, Wanly, etc. Trebuie sa te mai gandesti si la siguranta nu doar la buzunar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kumho are un amic pe un Audi allroad si a facut un accident pe DN1 ''de toata frumsetea'' cica s-a dus sanie cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 posibilității. ..1 minteste...ca de aia o făcut ABS fabricantul...

2 dacă ai viteza de decolare  ai nevoie de aripi ca sa eviți accidentul.nu de cauciucuri.

Nu exista cauciucuri vinovate de accidente   ci șoferi nepăsători. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tradu prima posibilitate ca nu am inteles-o?!-

în urmă cu 3 ore, tttrix a scris:

1 minteste...ca de aia o făcut ABS fabricantul...

Avea cam 120 si a pus frana la limita pentru ca moshulica nehotarat a schimbat benzile fara semnal.Anvelopele erau noi max 4000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!