Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Domnu Casper nu toti sunt bancheri ca si tine.Poate masinile au asa o venit din Germania sau din Vw Romania.Noi discutam raport dintre pret,calitate,aderenta,fiabilitate.Tu asa zici de Michelin produs in Zalau care face si inca cateva marci de cauciucuri in aceeasi fabrica.Rombatul ii la fel cumparam Varta care defapt ii numa eticheta continut Rombat in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW mai nou livreaza cu Hankook indiferent de piata. Anvelope foarte bune pentru un pret extrem de competitiv.

Hankook Ventus Evo S2 sunt totusi ceva mai zgomotoase decat GY assym 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit ca Rombat sau Varta sa aiba vreo legatura.

Am condus de multe ori masini de aceeasi marca cu cauciucuri diferite si firmele premium au intotdeauna cele mai bune cauciucuri din punct de vedere aderenta, zgomot, rezistenta sau consum. Intotdeauna mi s-au parut ca Michelin si Continental sunt cele mai bune... Diferenta este insa clara, nu am nici cel mai mic dubiu ca unele sunt foarte bune si celelalte foarte proaste.

Este gresita ideea ca "nu merg la competitii cu masina". Cand pui frana aia de urgenta cu pedala la fund esti exact la o competitie, iar cauciucul bun poate face diferenta. Daca te opreai in acel moment cu un metru mai devreme te costa mai putin decat doua perechi de cauciucuri. De unde si vorba - scumpul mai mult pagubeste. 

Pana la urma nu sunt firmele mele, dar cel mai tare sunt ingrozit de cauciucurile chinezesti.  Aici vom vorbi in unele cazuri de morti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda livrează cu Nexen asa ca nu-i bai.

Nu este corect sau normal sa etichetati sau sa catalogati persoane pe care nu le cunoasteti indiferent de mentalitatea sau alegerile făcute.

De regulă parerile radicale izvorasc fie din ignoranță ori din lipsă de informații. Nu cred ca e cineva dispus să își piarda viața pentru 1000 de lei însă asta nu înseamnă ca e normal să platesti de 2 sau 3x prețul pentru absolut niciun beneficiu real.

Haideți sa fim mai maleabili si mai reținuți în a cataloga si eticheta.

Încă o dată, actualele Matador Hectorra 3 sunt anvelopele cu cel mai bun raport calitate/pret pe care le-am rulat.

Asta nu înseamnă că recomand sau ca îndemn la achiziție. Fiecare e liber să isi cheltuie cum consideră banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valioglu daca nu ai auzit de Rombat cu Varta legatura intreaba soferii de tir ce fac extern cu baterii de la bistrita si afli singur legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg de cca 7000 km, din martie, pe GY F1 Assy3, 225/40R18. M-au impresionat si inca ma incanta prin cat de "moi" sunt peste denivelarile mici din asfalt, fiind chiar confortabile. Pe viraje abordate pentru teste se resimte usor faptul ca sunt "moi", amplificand putin ruliul, dar nu e nimic de speriat, se controleaza foarte ok. Le-am surprins de cateva ori in ofsaid dar si-au revenit repede si au oprit masina in distante bune si pe asfalt ud. 

A, era sa uit. Sunt foarte foarte silentioase, chiar daca vorbesc de 225/40R18. Pentru carcotasi, merg cu 2.3 - 2.4 presiune, in conditii de incarcare mica-medie (maxim 2 - 3 persoane). DOT5#15; nu retin exact, am fost prea suparat ca nu au livrat DOT0#16, desi asa ii rugasem.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateodata ma distreaza cand vad pe uni ca zic ca anumite marci de anvelope si nu numai se fabrica in Romania.

Asa..si ? Crezi ca romanul saboteaza intentionat calitatea cauciucului ? Daca era facut in germania era clar mai scump din cauza manoperei. Ca sa scazi pretul majoritatea scad manopera (ori prin marirea normei ori scaderea tarifului orar).

Si descpre ce vorbim aici, crede careva ca muncitorul din romania altereaza reteta de compozitie a anvelopei ? Pe bune ? sau ca face ce anume la cauciucul ala de nu mai merita pt ca e fabricat la noi ?

Nu uitati ca tehnologia e de la firma producatoare, nu au inventato romanii sau sa vina sa zicem Michelin sa dea la o fabrica din romania sa produca pt ei anvelope fara sa aduca ei masinile care produc anvelopele. Cine crede ca cineva sta si toarna cu galeata materialele pt anvelopa.... nici nu stiu exact ca sa ii zic... sa se duca intr-o fabrica mai serioasa sa vada ce inseamna prodcutie adevarata.

 

Deci... marcile premium nu degeaba sunt premium, le merita. Ceilalti... fiecare face ce poate cum poate. Unele modele mai reusite ...altele nu...

As alege oricand siguranta inainte de orice altceva. 

imi aduc aminte de Politie care are un simulator de accident si e expus in diferite oras periodic.... as invita pe oricare sa se urce macar 1 data..

Astea fiind zise... eu recomand oricare marca premium, si nu, nu sunt bancher, si nici nu am venituri mari. 

Si cele medium sunt ok.

Fugiti de chinezarii....

 

Modificat de amoukl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt bancher..muncesc cinstit pt banii mei si cum știm cu toții , calitatea se plătește ;) asa ca prefer sa nu ma zgârcesc cand vine vb de siguranța mea si a familiei! Michelin fabricate in romania posibil , doar cele energy saver . PS 2,3 made in france . PS4 made in germany dar probabil sunt făcute la Zalau ca si Lamborghini care se asamblează  la Suceava.. nu ?!? Eu unu' mi-am spus punctul de vedere .. acum daca s-a simțit cineva cu musca pe căciula asa e ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Zalau se fac anvelope de camion si anvelope industriale, nu pentru turisme mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca folosesti masina in oras sau pe distante scurte, pentru mers la piata, fara sa o arzi intre semafoare, poti pune orice anvelopa mai putin chinezesti (desi Hankook sunt made in Ceaina). Daca mergi mult, extraurban si tragi de masina, depasiri etc - se recomanda gama premium.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@casper_bdcEu folosesc kumho Ecsta 39 cu  dimensiunea 235/45/17,de approx 4 luni, nu am ce sa le reprosez pana acum,am facut deplasari in afara tarii si s-au comportat foarte bine,nu sunt zgomotoase in mers,franarea pe ploaie este eficienta.

Pretul decent.

inainte am avut Dunlop si Michelin pe fata insa nu am notat diferente foarte mari de comportament intre anvelope,intra-adevar si eu sunt adeptul marcilor premium in general.

Mai nou unii producatori de autovehicule mai pun la prim montaj si anvelope nonpremium.

cu un buget de 1.400-1.500 lei poti lua 4 anvelope ok...(nu pentru raliu sau drifturi:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Va rog sa incheiem cu aceste comparatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba jante  pe 16 si anvelope de marca  (calitate) , decat  jante pe 18 si anvelope farà siguranta! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare , un pic de ajutor din partea voastra si mai ales de la cine s-a confruntat cu problema uzurii cauciucurilor fata pe interior. De o vreme ma sacaie problema asta si nu stiu cum sa o scot la cap. Am schimbat tot pe axa fata pana si o planetara pe dreapta, bucse noi, pivoti bielete, amortizoare, tot, tot si imi toceste in continuare pe interior. Unghiu facut ok. Sfaturi va rog ca nu mai pot deja ma bate gandu sa o vand sa scap de ea ca nu descopar ce are. Poate fii de la bara stabilizatoare? din ce poate fii???  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planetara nu are absolut nici o legatura si nici bara stabilizatoare.

Singura problema daca toate componentele alea sunt schimbate e mecanicul care face geometria si aparatul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. accident si sasiu stramb.

2. reglaj geometrie incorect.

3.  jante cu probleme (strambe)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geometria a fost făcută la skoda Târgoviște, iar mașină nu are șasiu strâmb sau accident asa grav, jante sunt recondiționate electrostatic și nu am deloc trepidații la viteza. Am primit un mesaj de la un coleg de forum care spunea ca ar putea fii de la senzorul g85 care ar trebuii recalibrat, asa este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ma duc iar la skoda si o sa verific iar geometria, acum am montate cauciucuri de iarna pe jante de tabla r16. Nu stiu ce sa ii fac...... sunt complet uimit cum unii fac masini cap coada pentru competitii sportive si pe la noi prin service-uri cu sunt in stare sa decopere o problema asa banala.....

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te mai duce in acelasi loc, e clar ca aia nu stiu ce fac sau au aparatul defect. Mergi la un alt service, poate gasesti pe cineva cu adevarat priceput. Eu in Bucuresti ma duc de multi ani la un singur baiat care are o prastie de aparat, dar face niste reglaje excelente. Am fost si la service cu aparatura laser de ultima generatie, pe aparat parea perfecta dar nu a iesit ca la mecanicul acela, tragea masina intr-o parte, volanul era decalat si mergea aiurea. Mecanicul priceput mi-a zis din prima pe ce parte trage si a reglat-o ceas. 

Cu B6 nu am fost la el, nu stiu daca regleaza acest model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este ca nu stiu la cine sa ma mai duc....

la cum vad eu lucrurile acum cred ca lumea o sa se duca de rapa si o sa fim o societate de consum, o sa cumparam diverse lucruri care se vor strica si nu va mai fii nimeni sa le repare, le vom arunca pe cele defecte si vom cumpara altele noi si tot asa.....

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A montat cineva pe Passat cauciucuri 205/60/16 (ma intereseaza pentru iarna, vreau sa inlocuiesc cauciucurile de pe jantele de otel, care sunt 205/55/16)?

Cele pe care intentionez sa le iau sunt noi si pot lua si dimensiunea standard, dar as vrea sa beneficiez de un cm in plus la garda la sol si de balonul mai mare pentru amortizare suplimentara pe gheata si alte minuni... Mentionez ca pa jantele de vara am 215/55/16, cam tot pe acolo ca dimensiuni cu celelalte...

Si o alta intrebare: A folosit cineva Firestone Winterhawk 3?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat masina cu 205/60/16 dar inginerul de la RAR nu a vrut sa imi faca autentificarea. In consecinta sfatul unui patit e sa pui dimensiunile omologate :) P.S: poti avea probleme si cu asigurarea/politia in cazul unui incident daca nu ai avelopele corecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce spune @Justin91

Din punct de vedre legal nu esti in regula. Acum depinde doar de tine ce primeaza in alegerea pe care urmeaza sa o faci...+1cm la roata sau recomandarile constructorului care pentru Passat nu include 60.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!