Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

chestia asta cu cauciucurile de iarna e aparuta de citiva ani la noi..si sa fim sinceri daca nu dadeau astia legea ce te obliga circulau mai mult de jumate fara asa ceva dotati.eu nu zic ca nu e bun sa ai asa ceva insa nu te salveaza daca ai viteza neadecvata la conditiile de trafic si carosabil orice cauciuc ai avea...multi fac greseala sa creada ca daca au cauciucuri de iarna pot circula ca si cum ar fi vara...un cauciuc de iarna face diferenta la urcarea unei rampe cu zapada sau ghiata sau intr-o curba si astfel nu se mai creaza ambuteiaje pe drumuri din cauza unora.....acum de ce sa nu spunem adevarul ca sunt masini de salvare sau politie ce nu au asa ceva din cauza lipsei de fonduri si totusi circula, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. am lipit eu pe cauciucuri si sunt perfecte nu iti dai seama de diferenta... gaborul de ma opreste nu are ce sa comenteze..cu un pret de 4 lei bucata deci 16 lei in total am cauciucuri iarna fara dureri de cap! sunt chinezesti am impresia da se lipesc foarte bine am deja 2 luni si nu se dezlipeste nici o bucatica..

TARAN.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))))))))))))))))

Ft scurt.

Cu romanisme de astea nu vad de ce ne mai plangem ca nu avem drumuri, ca nu avem civilizatie. La fel gandeste si muncitorul care repara drumul....de ce sa puna asfalt cand poate sa puna mai mult pietris spre exemplu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu

nu stiu cand o sa va treziti fratilor, nu numai ca va puneti viata voastra in pericol pentru niste rahaturi de cauciucuri dar mai puneti si pe a altora care n-au nicio vina.

daca punem "abtibild" (am vrut sa scriu intentionat gresit dar imi corecteaza automat :))) cu VW pe dacia 1300 o facem masina de masina si daca lipim M+S pe niste zdrente de cauciucuri de 6-7 ani de vara, facem niste cauciucuri de iarna de moare lumea (la propriu)

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici iti dau dreptate...au trecut 23 de ani de la revolutie da o sa trebuiasca inca 50 ca sa se schimbe mentalitatea in tara asta. nu comparam drumurile noastre de aici cu cele din germania asa cum nu putem compara simtul de raspundere a unui nemat cu a unui roman la executarea unei lucrari. apropo chestia cu actibildurile a fost o gluma ma intrebam cine se inflameaza pe aici....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

este jalnic ca sunt foarte multi ca Andrei, care nu se gandesc la siguranta colegului din trafic acesta fiind conducator auto sau pieton.

el are asigurare si nu il intereseaza daca il sterge pe unul, dar nu se gandeste ca cei de la asigurari vor verifica daca anvelopele lui sunt de iarna, lucru ce se constata foarte usor dupa constructia crampoanelor si nu se iau dupa acel indicator M+S cu fulg aplicat pe laterala anvelopei. sa il vad pe Andrei cum o mai da cotita dupa ce loveste o masina foarte scumpa, asigurarea achita dauna si apoi se indreapta impotriva lui pentru recuperarea pagubei. dupa cum gandeste are una dintre cele mai ieftine RCA si acestia nu despagubesc.

abia astept legea care va obliga firma unde ai tu RCA sa iti plateasca dauna facuta de altul in trafic si apoi sa isi recupereze banii de la societatea unde este asigurat cel ce aprodus accidentul. ne uitam la nemti cum sunt foarte seriosi in tot ce fac, dar imediat dupa razboi au aplicat un concept foarte bun, te-am prins ca ai calcat pe bec, te-am ars si asa in 5 -10 ani sau disciplinat si numai calca pe bec, DE FRICA.

eu imi doresc sa creasca amenzile de 10 ori si o sa vedeti ca nu vor mai circula fara RCA, fara anvelope de iarna sau fara ITP si poate in felul acesta vom scapa si de cei ce gandesc si fac ca tine, isi cumpara masini de nspe mii de euroi si nu isi permit un set de anvelope adecvate sezonului macar si secondhand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KeGPR, ai dreptate. Din fericire se intampla doar uneori.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gumele de iarna sunt esentiale nu numai obligatori !!!!! ,

Nu mai facetii comparatii intre noi si alte tari din vest mult mai civilizate si dezvoltate pentru ca nu are rost, in primu rand cum vreti nea Mitica sa dea el 800 lei pe un set de cauciucuri de iarna pentru dacia lui cand el are salariu/pensia de 1000 lei ( asta in cazuri fericite), e mai simplu sa dea 4 lei pe un abtibild si circula cu masina doar la urgente.

Si sa fim sinceri acum ,chiar daca avea 1000 de euro la fel facea , pentru ca romanul are o mentalite ce nu prea poate fi schimbata usor .

Acum vorbind serios

Oamenii buni, cumparati-va caucuiri de iarna fie ele cele mai ieftine sau sh , o sa iesiti mai ieftin !!!

un banc sa destindem oamenii :

Intr-un accident sunt avariate grav 3 masini: un ford al unui american, un bmw al unui neamt si o dacie a unui roman.

Americanul:

- S-a dus salariul meu pe o luna!

Neamtul:

- S-a dus salariul meu pe 2 luni!

Romanul:

- S-a dus munca mea de-o viata!

Americanul si germanul:

- Cine te-a pus ma sa-ti cumperi masina asa scumpa???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
TARAN.

...a fost o gluma ma intrebam cine se inflameaza pe aici....

Aveti amandoi suspend 4 zile si 2 puncte de warning fiecare pentru promovare de actiuni ilegale (andrei_70) si jigniri (Al Bundy)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In toata povestea asta cu cauciucurile de iarna sunt doua aspecte de discutat ! Primul ar fi acela ca e necesar sa avem masina echipata cu cauciucuri de iarna corespunzatoare iar al dilea aspect este acela ca in romania asa cum bine stim cineva face bani seriosi din tot felul de " abtibilduri" si alte inventii prin care importatorii protejati se vor umple de bani . Lasand aspectele acestea la o parte echiparea cu cauciucuri de iarna a masinilor noastre este mai mult decat necesara, atat pentru siguranta noastra cat si pentru a celorlalti colegi de drum ! Fiti responsabili si echipati masinile corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

halucinant ce am citit acum..... e doar o parere.

credeam ca e un forum cu oameni care stiu ce conduc.

@Andrei, dupa ce trec cele 4 zile de suspendare, astept totusi un raspuns de la tine: cei "1,5 mm" de carne de pe anvelope, cum le-ai masurat? de la semnul de siguranta in sus sau in jos? adica mai concret, cand ai pus masuratorul l-ai pus din adancul canelurii? semnele de siguranta sunt vizibile? (unii producatori scriu "STOP" pe acele semne).

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca mai cred si mai sper ca a fost un misto de prost gust. Mi-e foarte greu sa cred ca genul asta de atitudine e pe bune...de asta am si raspuns ironic in postul meu anterior...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat vrei sa le vinzi si ce model ai, baiatul care vroia sa vanda jantele.

Modificat de literasergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

aveti ceva idei despre ContiSportContact 5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hahah :)) hai ca am vazut-o si pe asta abtibilduri M+S , din cauza unor oameni ca tine se intampla astfel de lucruri cu ideei de genu asta.

daca in ziua de azi au aparut televizorele pe led.. tu de ce nu folosesti dala pe lampa? ca pe vremea lu "ceasca" te uitai la tv cu lampa. NU CREZI ca am evoluat si noi un pic?

@mihai ene aveti ceva idei despre ContiSportContact 5?

ce dimensiune?

PS. daca rasfoiesti un pic sectiunea asta.. am pus eu un clasament cu anvelopele pentru cateva dimensiuni (cele mai des folosite)

Modificat de Valy31
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intereseaza 235/45 R17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intereseaza 235/45 R17

Nu-i mai simplu sa dai tu un search prin paginile astea ? Sau pe Adac ReifenTest ?

Pe scurt ContiSportContact5 e cotat mai slab decat 3-ul, al carui singur punct slab e zgomotul la rulare cu aprox 2db peste concurenta -in speta GY Eagle -, dar in ciuda acestui fapt ContiSportContact3 ramane o guma excelenta de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

aveti ceva idei despre ContiSportContact 5?

Probabil sunt printre putinii ciudati care si-au pus asa ceva pe masina.

Anvelopa este de top, peste CSC 2 (3 nu am avut) si tocmai asta e problema ei. Este o anvelopa pentru masini sport, nu pentru limo de clasa medie.

Ideea e ca iti da super feedback in volan, tine masina pe trasa ca trenul pe sine si trebuie presiune MARE (eu le tin vara cu 2.7 si ar mai merge, altfel huruie, am dat si mail la Conti si mi-au raspuns sa maresc presiunea), tin masina lipita pe unde CSC 2 scartaiau. Nu as mai lua din nou, sunt performante dar sunt orientate prea sport. iar eu am pachet sport cu suspensii coborate si jante pe 17.

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult, o astfel de parere ma interesa.

am gasit o oferta pe ebay si vroiam sa stiu cate ceva despre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca un bun gospodar ce iarna isi face caruta si vara sanie a venit timpul sa ma orientez catre anvelopele de vara ce trebuie inoite. am dat si tot dat cautari si am gasit Anvelope Vara Goodyear - 205/55R16 EXCELLENCE 94V XL TL VW mie mi s-au aprut potrivite pt masinile noastre.

ca si caracteristici prezinta.... sau mai bine le gasiti aici http://www.autowebshop.ro/p/2822/anvelope-goodyear-vara-20555r16-excellence-94v-xl-tl-vw/

drumuri line!

si ca o completare lacele discutate anterior uitati-va la o comparatie dintre cele de vara si cele de iarna

drumuri line!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta e clara, aia rosie nu avea "actipillde" cu M+S :))(cum are colegul de mai sus)

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o comparatie intre cauciucurile noi si cele sh satule de autostrazi...

drumuri line!!! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu ca am trecut oarecum de iarna, ma gandesc pana mai sunt ceva oferte la cauciucurile de vara ce sa imi cumpar. Am gasit doua modele de la doua firme diferite, intrebarea mea ar fi cat de mare e diferenta la acele norme, ca am vazut ca mai nou sunt obligati sa puna acele norme de eficienta.

Pana acum am gasit aceste doua modele:

http://www.reifendirekt.at/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=72014418.102.4749&typ=D-114164&ranzahl=4&Breite=215&Quer=55&Felge=16&Speed=V&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&Transport=P&dsco=102

http://www.reifendirekt.at/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=72014418.102.4749&typ=D-109568&ranzahl=4&Breite=215&Quer=55&Felge=16&Speed=V&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&Transport=P&dsco=102

voi care din ele mi le recomandati, sau cu ce alte modele si firme de cauciucuri ati avut de aface si sunt bune.

Specific ca masina pe care urmeaza sa fie puse este un VW Passat B6 Variant.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!