Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Lumea uita ca tot contactul dintre o masina si pamant se reduce la o palma de cauciuc. Atit este suprafata de contact intre anvelopa si sosea.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A4 sigur avea ABS și rotiile nu se blochează ca la "sanie"...->>> rezulta ca nu spune adevarul.deci trag concluzia ca nu cauciucurile Is de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minutes ago, tttrix said:

A4 sigur avea ABS și rotiile nu se blochează ca la "sanie"...->>> rezulta ca nu spune adevarul.deci trag concluzia ca nu cauciucurile Is de vina.

Si daca are abs... o masina se comporta diferit cu anvelope diferite. Abs e un ajutor, la fel si esp dar asta nu inseamna ca nu mai tii cont de nimic si mergi cu viteza prea mare. 120 e un pic cam mare daca nu e pe autostrada.. era riscul lui.

Din experiența stiu ca adevărul este la mijloc si nu e cum relateaza de omul.

Dupa ce ai un accident serios nu mai tii cont de zgomot anvelopa ci primul lucru te uiti la siguranta. 100-200 ron in plus la o anvelopa calitativa te scutește de o cheltuiala de 10x mai mare in caz de ceva... desigur nu e o garanție, e doar un plus.. ca si asigurarile. Nu te scutesc de probleme, doar ajuta la solutionare... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sanse mari sa fie gargara la mijloc. Care aveti posibilitatea, faceti un test cu specificatiile accidentului de mai sus. Eu am facut, de curios ce sunt, cu toate anvelopele pe care le-am avut, noaptea, pe autostrada, cand aveam ocazia si eram singur in amsina si singur pe portiunea aia de drum. 

Primele incercate - Goodyear Excellence 215/55/r16(cred ca erau all season draciile alea). Frana de la 130, au scartait ceva dar nici urma de sanie. Dar alea erau mucifix oricum, pe orice suprafata. De aia m-am si descotorosit repede de ele. Le luasem initial pentru ca le-am gasit la o oferta de nerefuzat. Am inteles ulterior de ce..

Test no.2 : Dunlop WinterSport M3, pe uscat, tot dimensiunile de mai sus. Am franat de era sa musc din volan cu tot cu centura pusa. Inca consider ca au fost cele mai bune anvelope pe care le-ama vut vreodata - in orice conditii/anotimp. Inca le mai am pe o masina de rezerva! :)

Test. no.3: Viking SnowTech 2, dimeniuni ca mai sus. Ceva mai slabe decat Dunlop-urile. Testate insa pe uscat, dar la temperaturi negative. 

Test.no.4: Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 235/45/r17 - Cred ca astora nu le fac franele fata - sunt ironic, dar nici o problema whatsoever.

Mentionez ca masina mea a fost mereu, dar MEREU, in stare tehnica perfecta, cel putin pe partea de tren de rulare/franare. Cred ca asta este aspectul cel mai important. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa faci teste si la un Michelin pilot sport 3/4 , Pirelli cinturato p7blue, mai uita-te si la anul de fabricatie , la clasa de aderenta, la clasa de consum. Nu orice cauciuc este si bun daca este nou. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca merg jante cu J6 si ET 50 pe 16 inch pe Passat B6?

Mentionez ca le-am gasit cu anvelope 205/55/16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Et 50 am eu pe alea de iarna,merg dar as putea spune ca sunt cam in interior.Daca ai de ales et 42 e normal,eu nu am gasit.

Referitor la 6j,maxim poti pune latime 205 pe ele,daca iti trebuie cauciucuri mai late cauta 6,5 j sau 7 j.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. A avut cineva Dunlop Sport SP 01 ? Sunt cumva cu profil bidirectional?

Modificat de Gnr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am gasit jante de tabla 6 1/2 j si et 42 le pot monta pe masina din semnatura ?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult Mihai !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce stiti despre Matador sau Vikings? Am vazut ca au pret foarte bun comparativ cu alte marci mai cunoscute. Am jante pe 18, deci 235/40/18 si ma gandeam ca decat sa iau Continental, Michelin sau altceva SH, mai bine iau Matador sau Vikings noi. Ca doar nu merg pe circuit cu masina.

Ce ziceti? Ce a-ti auzit despre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu incerci Strial, Tigar, Taurus (mai sunt si altele firme), sunt facute sub licenta Michelin, la un pret mai mult decat ok. Toate au profil identic, denumiri diferite si preturi in functie firma care le fabrica. Am folosit si recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, xDaniel a scris:

Ce stiti despre Matador sau Vikings? Am vazut ca au pret foarte bun comparativ cu alte marci mai cunoscute. Am jante pe 18, deci 235/40/18 si ma gandeam ca decat sa iau Continental, Michelin sau altceva SH, mai bine iau Matador sau Vikings noi. Ca doar nu merg pe circuit cu masina.

Ce ziceti? Ce a-ti auzit despre ele?

Conteaza foarte mult stilul de condus,daca este unul sportiv nu este recomandat Matador,Vikings..etc adica low cost.Daca ai senzatia ca nu este nici o diferenta intre Matador si Continental  decit de pret si nume te inseli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici macar nu conteaza stilul de condus. Anvelopele sunt singurele legaturi ale masinii cu carosabilul, practic nu trebuie facut rabat la calitate. 

Franarea de urgenta pe ud se poate intampla in orice conditie, iar acolo 1m este foarte important, iar anvelopele low cost au probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Mai bine te uiti la Kumho, Falken sau altceva mediu. Tigar si restul sunt sub limita parerea mea. Nu am avut dar am condus masina echipata cu Tigar si lasa mult de dorit la franare, zgomot. Si se tocesc f repede

 

LE: Sau mai poti cauta Federal, vazusem la @voinea un model si vad ca au preturi f bune pe emag, 300 lei/buc

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai 300lei/buc sunt si Matador sau Viking, care ar fi diferenta fata de Federal?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare, la ce isi cumpara uni masini pe care nu le pot intretine ?

Sau ia janta de 16 de tabla si poti lua cea mai buna marca la pret de 300 roni.

Aaaaa nu e asa smechera.... atunci asta e, costa.

Siguranta este pe primul loc.

In final e decizia fiecaruia ce face.Din pacate unele decizi se reflecta si asupra altora...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre Uniroyal RainSport 3 tot dimensiunea pe 18 235/40r18 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hankook are preturi bune si specificatii de top. Sunt curios cum se mentine in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg pe Matador Hectorra 3 iar până în momentul de fata nu am ce le reproșa. (18/40/225).

Ca raport Pret/calitate sunt cele mai bune anvelope pe care le-am avut pana acum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu un plus pentru Matador Hectorra 3, dimensiunea 235/40/18, luate cu 290 de lei, produse in Romania.

Am deja cateva mii de km cu ele si comparate cu anvelopele anterioare( Michelin crossclimate 205/55/16 xl, pe care am reusit sa le duc la limita) sunt mai confortabile la denivelari micute, au o aderenta mult mai buna, ca zgomot nu am observat nici o schimbare semnificativa, nu am avut nici o problema la echilibrat, iar consumul e tot pe acolo. Stiu, compar lucruri diferite, dar asa pot oferi un etalon.

Au un excelent raport pret/calitate, iar daca ma tin doi ani cu singuranta voi cumpara tot Matador.

Modificat de Justin91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum poti frate sa compari Michelin PS4,Continental SC5  daca tot vb de jante pe 18" cu Falken , Matador si altele :)))) daca nu aveti bani nu mai cumpărați jante de 18,19" ... si dupa alergați pe la SH-uri dupa rebuturile europenilor :) . Eu am avut Michelin PS2 ,3 iar acum am 4 si sunt foarte mulțumit (235/45R17) . 600€ montaj plus azot !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se gandeste nimeni ca niste anvelope lowcost se pot apropia de performatele unor avelope premium, dar sunt o alternativa foarte buna pentru pretul cerut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!