Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Este mult prea mare diferenta. Eu am aproximativ acelasi consum cu 205(iarna ce-i drept) si 215 vara cu o variatie neglijabila (0.3-0.5) dar e imposibil sa fie de 1.4...  Atunci colegii cu 235 inseamna ca au consum 13-14 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, Michi a scris:

Precis ai mers cu ele cu presiune mai mică decât cea recomandată. 

Am uitat să spun că și eu am schimbat cele de vară de 215/16,  doar pe spate,  cu 205/16 și n-am sesizat nicio diferență de consum.  ... poate doar o mică diminuare la stabilire în curbe. 

Este vorba de reșapate. Am făcut concediu cu ele, peste 5000 km,  și s-au comportat foarte normal. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michi mi se pare destul de ciudat , eu am 2 seturi de cauciucuri , unu pe 215 si unu pe 205 pentru jante de 16, cel cu 215 undeva sub sub 2000 ture la 75km/h in a 4-a imi indica consum de 3.7. Cu 205 aceleasi detalii imi arata un consum de 3.5 / 3.6 fluctua, deci mare diferenta intre ele nu sunt,(cauciucuri de vara), cand o sa ma intorc acasa in martie o sa imi cumpar niste jante pe 17" si o sa pun 235/45/R17 sunt tare curios daca consumul va fii "mult mai mare".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nu o sa ai consum "mult mai mare" cu jante de 17. Vara am 235/45/R17 si la drum lung am avut si 5.2 cu DSG si 170 de cai. Iar in oras, maxim 10 cu AC, in orele aglomerate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, tot ce trebuie este sa ajung si eu acasa si sa gasesc intre timp un set de jante frumoase pe 17 - Macau sau Milwakee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor,

As dorii o recomandare pentru anvelope 235 40 18 am achizitionat jante samarkand pe 18 momentan sunt echipate cu nankang ns2 cam uzate si mi se pare ca au protectie la janta cam salaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao ,,,,,, ,,, ho una domanda sul libretto posso ,,,, 235 45 17 225 45 17 per fare ????? passat 3c

grazie mille

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nelsonred , sul libretto sicuramente hai 235/45/17 sé h'ai una vw 3c , qualle sia la tua domanda? 

Eu am 235/45/17 vara, iarna 205/55/16 , nu vad diferenta de consum, de 3 ani merge asa, daca Ar fi o diferenta,Ar fi minima, eu nu am bagat de seama. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Modelul specificat de mine e mai scump si nu stiu daca accepta card avantaj. Din ce vad celel de pe emag ar fi celel mai ieftine. Acum intrebarea ramane, ce stiti despre ele? Feedbackul pe net e destul de bun

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uitasem de ja pe acel site. Ma gandeam ca e cineva pe aici care sa-mi dea un feedback mai real

Acum am mai vazut un model, care e si XL si are acelasi caliicativ la consumul de carburant si franare pe ud

http://www.emag.ro/anvelopa-vara-kumho-ku31-235-45-r17-97w-2190403/pd/DVGNH3BBM/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Mihai, ai vazut ca alea de la emag au dot 2014?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/5/2015 at 3:01 PM, svg_gabriel10 said:

Va salut! Eu folosesc de trei luni GoodYear Efficient Grip Performance 205/55/R16. Acum, dupa o calatorie de 3500 km (Madrid-Roman) pot spune ca sunt foarte incantat de ele, fiind silentioase, iar aderenta in situatii "de criza" este buna.

Update: laudatele cauciucuri (de vara) sunt jalnice pe zapada. Am avut ghinionul sa circul cu ele pe zapada si m-au lasat la greu. Orice alte cauciucuri folosite inainte pe zapada au dat randament mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e normal sa fie jalnice pe zapada, doar sunt de vara. Eu cu GY cu acel profil in V, F1, nu am reusit sa ies din garaj acum cativa ani, cu zapada de 10 cm si panta cu max 10% inclinatie. Dar am fost contient ca sunt de vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza foarte mult si DOT-ul de pe cauciuc, degeaba ai un "pirelli, michellin, continental sau goodyear" cu 5-6-7 mm carne daca au DOT 1306. Sunt discutii si discutii despre calitatea cauciucurilor iar la drumurile pe care le avem noi, cred ca un cauciuc mai scump ajuta mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/27/2016 at 10:58 PM, svg_gabriel10 said:

Update: laudatele cauciucuri (de vara) sunt jalnice pe zapada. Am avut ghinionul sa circul cu ele pe zapada si m-au lasat la greu. Orice alte cauciucuri folosite inainte pe zapada au dat randament mai bun.

Am si eu aceleasi cauciucuri GoodYear Efficient Grip Performance, doar pe 215/55/R16, si tot de vara - nu am absolut nici un repros. Sunt silentioase (exact cat de silentioase am realizat cand le-am pus pe cele de iarna in noiembrie) si au o aderenta buna intr-adevar. De mers pe zapada nu stiu ce sa spun, nu am incercat, la fel cum nu pot sa spun nici de consum prea multe pentru ca eu nu fac aceleasi drumuri in mod regulat ca sa pot face o comparatie adevarata. Si le-am luat dupa un review pe tyrereviews, carora le sunt foarte recunoscator pentru ceea ce fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Cum se apropie perioada de schimbare a anvelopelor,am nevoie de o parere:

Pentru vara am jante de aliaj pe 17'' pe care am montate pe fata 2 anvelope Michelin 235/45/17 iar pe spate Dunlop sp sport 235/45/17.

Cele de pe fata sunt tocite destul de tare si vreau sa cumpar 2 anvelope noi....cum bugetul nu este foarte mare va rog sa ma sfatuiti in alegerea lor sau ce stiti de aceste anvelope(in cazul in care ati folosit deja):

-Barum Bavuris 3Hm(320 lei/buc)

-Kumho Excsta Le Sport KU39(350 lei/buc)

-Nexen N9000(330 lei/buc)

Bugetul este de max 400 lei/anvelopa.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Si eu caut aceeasi dimensiune, bugetul asemanator si din cautarile mele sunt decis 75% pe kumho

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt tot pe Kumho(99%)...au cei mai buni indici de eficacitate pe ploaie(B) si consum(C)....celelalte stau mai prost putin la cele 2 capitole

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Unde ai gasit ku39 la 350 lei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Barum Bravuris 3 pe fata, pe 17, si 2 Hankook pe spate, asa am luat masina. Le-am folosit sezonul trecut, nu am avut probleme cu ele in ~15000 km la franare sau consum (am avut si 5.2 la mers lejer extraurban). Fiind primul an cu ele, nu am cu ce sa le compar,dar sunt multumit pana acum. De kumho am fost multumit pe cealalta masina, au venit din fabrica si au dus 8 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!