Jump to content

Schimbare Claxon Golf IV


Inginerul
 Share

Postare recomandată

Na ca mi'am montat claxon de Astra pe Golf(blasfemieeee :)) ).Deci,initial aveam bitonal ,2 tip melc.Unul a decedat(cel de tonalitate joasa).Am luat din dezmembrari de pe un Vauxhall Astra,melcul(avea doar unul).L'am montat pe masina fara nici un artificiu.Acum suna a claxon de om serios.Nu sar oamenii in sus dar suna bine.Nota 8/10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristi16

    13

  • Inginerul

    11

  • Marian

    9

  • F l o r i n

    9

vin si eu cu o recomandare sa stiti ca si claxonul bi-zonal da la audi se potriveste si suna cat se poate de barbatesc.eu am gasit ceva la dezmembrari cu 50 ron un cloxon bi-zonal de pe un a6 din 2007 busit,suna fain tare,si e un transplant reusit,bafta baieti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flopy- vezi ca le-ai incurcat. Clima e bi-zonala, claxonul e bi-tonal. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am scapat si eu de claxonul OEM, care e ca o ratza, claxonezi si nimeni nu te ia in serios, am gasit de pe un Opel un claxon bitonal HELLA (sunt doua goarne ca un melc, la frecventele de 400 si 500HZ), care suna mult mai barbateste, si mai tare, sa vezi acum ce sar babele de pe trecere :lol: , multumit de transplant, maine schimb si pe cel de la alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat asta 1K0 951 605 C vine pe BORA 2005, insa nu am gasit, asa ca o sa incerc in prima faza un sirena daia ieftina de 20 ron, sigur se aude mai bine decat cea a masinii,nu o sa renunt la idee pana nu o gasesc pe cea din link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am cautat asta 1K0 951 605 C vine pe BORA 2005, insa nu am gasit, asa ca o sa incerc in prima faza un sirena daia ieftina de 20 ron, sigur se aude mai bine decat cea a masinii,nu o sa renunt la idee pana nu o gasesc pe cea din link.

Baghi vezi ca goarna pe care o cauti o gasesti pe bora din 2002 ++ .Am gasit eu goarna dar nu stiu cum sa o leg pentru golf 4

Nu stiu daca ar fi trebuit ca sa deschid alt thread dar mai bine e sa postez aici.

Am cumparat o goarna electronica pentru alarma DWA 1J0 951 605 or 1J0 951 605 A dar are trei fire fata de ce am eu pe masina (2 fire) .Am gasit un tutorial pe tdiclubforums dar e schema pentru passat .A mai facut cineva aceasta operatie la un Golf 4? Am sa atasez 1 link cu o schema pentru passat .http://forums.tdiclub.com/showpost.php?p=1555844&postcount=33 Daca are cineva ELSA si vrea ca sa se uite la Bora sa vada cum e legata goarna :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare, am vazut aici

omu' si-a montat claxon bitonal(cica e original vw) si vreau sa stiu daca e unu singur bitonal sau sunt doua, e adevarat ca cel original de vw e bitonal ? si daca merge pus pe vento..
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Bitonal - sunt doua goarne - pe tonalitati diferite - si care impreuna se aud exact ca in partea a doua a clipului.

Nu s-au montat pe Vento.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

merge sa-l pun cu adaptarile corespunzatoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Sigur ca da.... am pus o gramada. Frumos e sa la cumperi, cu mufele originale, ca sa faci montajul ca de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema cu claxonul(bitonal), in sensul ca atunci cand il pun la bornele bateriei suna perfect cand il pun la loculu lui in mufe suna mai incet si mai ragusit. ce poate fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut! Nu mai imi functioneaza claxonul. Cand vreau sa claxonez, nu se intampla nimic. Se aude doar un "clant" in volan. M-am uitat la siguranta si era in regula. O fi vreo mufa de vina? Contact prost pe undeva?

Modificat de Cristi16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica claxonul pe direct. Verifica daca in mufa claxonului ajunge curent cand claxonezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ajungea curent, dar unu' dintre claxoane era destul de uzat si batea rau. L-am dat jos! Doua zile am mers decat cu unu'. A cedat si asta. Ba merge, ba nu merge. Oricum, o sa le schimb pe amadoua. Trebuie sa schimb si mufele care intra in claxoane? Una dintre ele era coxata.

 

PS: ca sa ajungeti la unu' din claxoane, dati jos grila aceea neagra din plastic (aceea unde se pot monta proiectoare); asa am facut la a mea si am putut da jos unu' din claxoane; celalalt este mai in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mda. Am schimbat claxoanele si totul a fost in regula cateva luni. Acu' iar a aparut o problema. Nu se mai aude acel "clant" in volan cand apesi pe el, si de aici nici claxoanele nu se aud. O fi ceva de sub volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

posibil sa fie spirala din volan sau releul. Nu mai vine curent la mufe? Sigurantele sunt in regula?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am uitat la sigurante. O sa le verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si la siguranta si era in regula. Cred ca ceva din volan e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau releu.... vezi daca vine comanda in releu, vezi daca faci strap in soclul releului si claxoneaza....?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din volan era buba. Nu face contact cum trebuie sub el acolo. Am dus masina la cineva si trebuie dat jos volanul. Sunt niste cleme sau arcuri pe un disc si astea nu mai faceau contact cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Asa pur si simplu sau avut accident?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a avut accident. De cateva luni nu mai facea contact cum trebuie. Oricum, cand rotesc maxim stanga de volan, "zornaie" ceva in el. Si mai am probleme si cu senzorul G85 care tot sub volan se afla si cu airbag-ul. Cand am desfacut capacul de la volan, imediat ce am bagat surubelnita in spate si am miscat de cleme ca sa-l scot, a inceput sa mearga claxonul. Nu se mai aude acel "clant" cand apas sa claxonez. Claxoanele sunt bune, le-am verificat pe direct si merg. Am dus masina la un electrician si ramane de vazut ce trebuie schimbat la ea.

Modificat de Cristi16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda. Am lasat masina la un electrician ca sa dea volanu' jos sa vada cum sta treaba acolo. Si, de vina cica e o banda care se afla sub volan. O banda care are pe ea circuite electrice si este intrerupta undeva. Si din cauza asta nu-mi mergea claxonu' si airbag-ul. Noua, cica e 14 milioane si la dezmembrari 8. Acu' s-a dus cu ea la cineva si incearca sa o lipeasca. Chiar din cauza asta sa fie? Cum arata banda aia? Chiar atat de scumpa e? :-<

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie de vina.... spira - asa se mai numeste.

 

daca masina este cu ESP, cam asa de scumpa este. La mana a doua, undeva intre 250 si 400 lei.

 

se poate repara, daca nu este facuta franjuri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!