Jump to content

Schimbare Claxon Golf IV


Inginerul
 Share

Postare recomandată

Cum zice si la titlu, m-am hotarat sa montez masinii un claxon mai "barbatesc".

Am tot vazut prin magazinele de piese auto, dar nu stiu care sunt mai bune. Mi-e teama sa se strice prea repede.

Astept ceva idei de la voi. Marci recunoscute in domeniu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristi16

    13

  • Inginerul

    11

  • Marian

    9

  • F l o r i n

    9

Nu ai claxon bi-tonal? Ala mi se pare destul de "barbatesc" cum spui tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai barbatesc claxon il gasesti pe opel astra , trebuie sa cauti la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

r4zv4n are dreptate . Claxonul de la Opel-uri e cel mai adevarat claxon ( normal , nu goarne sau alte alea ) pe care l-am auzit la vreo masina pana acum .

Daca gasesti la dezmembrari e ok , pentru ca unul nou la reprezentanta Opel e ... 300 lei ! :ceuameni:

Si in plus sunt foarte cautate la dezmembrari .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si merge pus si pe un Golf 5?...sau e universal de fapt..scuze dar nu prea ma pricep :ceuameni: :blink:

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se poate monta pe orice masina . Doar ca nu se potriveste mufa de la o masina la alta . Asta insa nu-i un inconvenient , pentru ca se poate taia mufa de pe masina si se pot pune alti papuci .

Pretul unui claxon de Opel il stiu de la un prieten care datorita ... pasarelelor de la cap ... si-a cumparat un claxon nou de Opel si l-a montat pe un Mercedes Viano absolut nou si in garantie . :ceuameni:

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfat. Acum stateam sa ma gandesc ca opelul lu' socru-meu e foarte bine auzit in trafic. O sa caut la dezmembrari. Va tin la curent. Daca gasesc, va spun si pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pai ... ce mai cauti la dezmembrari ?

Treci pe la tata socru si treaba-i rezolvata . :lol:

Cand o vedea ca nu-i mai suna claxonul ii spui ca a intrat apa de la ploaie in el si s-a ... castrat . :ceuameni: :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si-a cumparat un claxon nou de Opel si l-a montat pe un Mercedes Viano absolut nou si in garantie . ;)

Da' Viano ala nu are claxonul cu tonalitatea cunoscuta de la Mercedes??? mie ala imi place ... de la cobre, seria 500 600 + literele aferente :) (daca nu am masina macar goarna sa fie ;) )

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca reusesti sa schimbi sa postezi aici cum s-a facut operatiunea si cu cat.( ce trebuie schimbat, daca trebuie dat jos ceva de pe masina , etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar claxoanele de opel sunt super . si eu am de gand sa pun asa ceva. am inteles ca golful are si el doua goarne. una pentru claxonul normal si cealalta pentru avertizare la inchiderea deschiderea usilor. e adevarat? unde s-ar afla cel de al doilea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este adevarat ca are doua. Si eu sapt asta miam activat sa sune cand inchid/deschid masina. ( asta ca sa nu ma mai uit la semnalizari). Unde ii nu stiu sigur, doar ca ii mai bine ascuns pentru a nu putea fi dezactivat ( taiat fire etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claxonul de opel chiar suna bine...si mi l-as schimba si eu pe al meu..dar nu prea am gasit opeluri prin dezmembrari mai ales alea de pe mihai bravu...

stiu o dezmembrare de opel mai in fata de penitenciarul rahova pe stanga unde se dezmembreaza numai opel...o sa dau o fuga pana acolo sa vad ce si cum :lol: si va anunt si pe voi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Trebuie data bara fata jos.

Ca sa nu dai jos bara , poti da jos roata stanga fata si aparatoarea de noroi de la aceeasi roata .

Eu mi-am montat alte claxoane ( de la Hella ) si am dat jos doar ceea ce am scris mai sus .

Ca sa montez noile claxoane a trebuit sa tai una din mufele vechi si sa lipesc alte fire cu papuci .

Rezultatul insa e superior cu mult fata de claxonul OEM . :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este adevarat ca are doua. Si eu sapt asta miam activat sa sune cand inchid/deschid masina. ( asta ca sa nu ma mai uit la semnalizari). Unde ii nu stiu sigur, doar ca ii mai bine ascuns pentru a nu putea fi dezactivat ( taiat fire etc).

la mine e un pic ragusit si as vrea sa il schimb . de aia ma framanta :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

La Golf 4 :

- goarna de la alarma OEM este in jgheabul de la baza parbrizului , sub aparatoarea de plastic care acopera si motorasul de la stergatoare . Accesul la ea este destul de dificil deoarece trebuie date jos bratele stergatoarelor si acea masca de plastic .

- claxonul este pe partea stanga , intre bara fata si aparatoarea de noroi . Accesul la el e fie dand jos bara fata , sfie dand jos roata stanga fata si aparatoarea de noroi . Instalatia de la claxon , de pe masina are doua mufe de semnal pentru claxon , chiar daca OEM masina vine doar cu un claxon . Una din mufe este introdusa in claxon iar cealalta are un suport de plastic , cu un dop/capac de cauciuc ( pentru a nu intra la ea mizerie , noroi , etc . ) exact deasupra claxonului .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasit astazi claxon de opel astra cred :D Pana la urma nu m-am lamurit de la ce masina e, cert este ca face TITIIIIIIIIIIII tare de tot :D

Atentie sa nu cumparati claxoane cu masa pe caroserie ca o sa va claxoneze in continuu ;)

Pentru cei interesati, claxoane gasiti cu galeata la dezmembrari auto ;) Al meu a fost 5 ron :P

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" claxoane cu masa pe caroserie" adica cele clasice banuiesc ca vrei sa spui nu ? stiu ca cele de pe astra au o mufa in care intra 3 papuci. la golf e la fel mufa?in sensul ca...sunt tot 3 fire care merg spre claxon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mufa de claxon de la Golf 4 nu e aceeasi cu mufa de claxon de la Opel .

Cea de Opel are 3 fire/papuci , cea de Golf 4 are 2 fire/papuci .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci inseamna ca nu-i de opel astra. Are 2 fire. La opel cel de-al treilea fir ce e ?

Raspunsul e da, 82bog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde la dezmembrari ai gasit claxonul? in bucuresti unde pot gasi un parc de dezmembrari auto? as fi sieu interesat sa-l schimb pe al meu. zici ca e de fetite :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@inginerul deci cum e treaba? avem sau nu 3 fire la claxoanele de golf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Da, este adevarat ca are doua. Si eu sapt asta miam activat sa sune cand inchid/deschid masina. ( asta ca sa nu ma mai uit la semnalizari). Unde ii nu stiu sigur, doar ca ii mai bine ascuns pentru a nu putea fi dezactivat ( taiat fire etc).

blackstar: Spune-mi si mie te rog cum ai facut lucrul asta !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face cu VagCom'u iar procedura este urmatoarea:

Lock/Unlock Horn/Flash:

[select]

[46 - Cent. Conv.] (35 - Cent. Locking for manual window cars)

[Adaptation - 10]

Channel (03..08)

Adaptation Value (1 = on, 0 = off)

[save]

Channel 03 Auto Lock

Channel 04 Auto Unlock

Channel 05 Unlock, horn sounds

Channel 06 Lock, horn sounds

Channel 07 Unlock, turn signals flash

Channel 08 Unlock, turn signals flash

Acu cateva luni l-am activat si eu dar nu mi-a placut deloc cum se auzea si am scos optiunea asta! Acu mi-am montat alarma si e cu totul altceva :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!