Jump to content

Probleme compresor clima


snaemih
 Share

Postare recomandată

Sincer, majoritatea timpului statea pe econ, doar cand aveam drumuri extraurbane vara era pe auto mereu. Interesant e ca azi nu s-a mai auzit deloc, insa are momente cand s aude f clar si deranjant. Ar putea cineva sa imi spuna niste serviceuri in Iasi care se ocupa cu demontarea, curatarea de span si eventual completarea cu ulei si inlocuirea supapei? Am fost la 3 serviceuri si toti au zis ca nu se complica, ca oricum se duce, ei doar inlocuiesc cu unul nou. Astept mesaj pe private de la cunoscatori sau chiar forumisti din Iasi care au o afacere din asta.

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dobitoci, schimbarea supapei dureaza 5 minute. (fara scos freon)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaaaaaa? Mai intereseaza-te. Nu vorbim de presostat. Ci de cea de pe compresor care nu se poate scoate fara sa pierzi freonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar o dam in deastea oem versus am ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am exprimat gresit domnule. Am vrut sa spun ca neluand in calcul recuperarea freonului, ea (supapa) se schimba in 5 minute. Procesul dureaza mai mult pentru ca lucreaza aparatul la devidat/scos/vidat/bagat.

Modificat de Intrus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu o dau in nimic, am specificat doar ca reprezentantele nu mai aduc compresoare din germania (originale) ci le importa de la dealeri precum autonet, elite ( si stim toti cat de originale sunt astea). De Brady stiu sigur ca face asta, nu m-ar mira sa o faca si AVIA sau Porsche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le aduc de la diferite depozite , de la care se apovizioneaza si ceilalti. Si nu cred ca la reprezentanta monteaza compresor fara cod de skoda sau vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici asa nu sunt de acord. Nu se schimba supapa cu compresorul pe masina. Se da joj , se spala cu simt de raspundere s nu intre mizerie in compresor cand se scoate supapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E, aici e posibil sa ai dreptate, nu stiam ca se spala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai monteaza cu cod de skoda sau vw dar facut de req stie cine... (de aia se numesc producatori)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cod de vw sau sk sunt doar 2 denso si sanden. A mai fost si zyxel dar li s-a spus pa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar incepem cu tampenii.La reprezentate pun produse originale fara dubii.Imi intretin masina numai la reprezetanta , deci nu vorbesc din auzite.Ce e cam suparator este ca au mecanici multi pustani care fac practica pe masina ta , sau iti scapa cheie pe jos ..... mergand taras cativa metrii.Sunt patit:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum nu mai conteaza OEM au ba.am compresorul de la un magazin din bucuresti.cel cu care am tot discutat mi'a spus clar ca atat timp cat ii arat documente care atesta 1. curatarea instalatiei AC de urme metalice si 2. montare compresor la un service autorizar RAR am garantie 18 luni.cei de la skoda mi'au spus ca nu o sa imi dea nimeni garantie pe compresor daca nu schimb TOT.in fine, o programare doar pentru cele 2 imi pot face abia peste 2 spt pentru ca dureaza toata ziua.aveti idee de un service bun prin bucuresti-ploiesti.

si ce nu inteleg, daca tot oem e cel mai tare si astea de producator sunt mai slabe, ce este cu acea reducere daca le dau compresorul meu ?se pot reconditiona, le pot revinde ?

ar trebui sa ne organizam in comunitati stranse cu 1 mecanic, 1 doctor, 1 instalator, 1 electrician,..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru detaliile tehnice, insa cea mai mare problema e ca nu gasesc in Iasi un service care sa faca responsabil operatiile descrise mai sus. Si la un pret decent bineinteles (ca daca ma costa cat jumate de compresor mai bine iau unul nou si imi iau de-o grija).

Problema e ciudata, au zis si mecanicii, e ciudata pentru ca aparatul raceste bine, zgomotul nu se accentueaza la sarcina maxima (low temp si max speed), insa zgomotul e real si mi-e teama sa nu uzeze alte componente si sa ma lase in drum.

Deci astept niste sugestii de serviceuri care fac asta (pe privat ca sa nu fie probleme). Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sudberlin - iti garantez eu ca ei cumpara compresoarele din alta parte.(Am prieteni care lucreaza pe la dealeri de genul si au comenzi in fiecare zi :)

Dar, cum zicea nebunu1234, nu conteaza de unde e cat timp dau 2 ani garantie la montare+piese. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un nene in ploiesti care le repara(probabil sunt peste tot de astia, de aia se cer la schimb)...am vazut cateva demontate pe bucati, ca si motoarele, pistoane scoase, etc. Deci sigur, pe acest motiv se cer la schimb. Dar nenea ala nu da garantie decat un an la ce-ti repara...sau la ce-ti vinde reconditionat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

unu nou e cam 1700 ron ,radiator clima 550 ron, filtru usacator 150 ron +vreo 400 ron curatat instalatia si incarcat freon si ulei vreo 2700 in mare pe cind la reprezentanta 5000 ron si am zis mai sus cost reparatie schimbat supapa 660 ron cu totul (dat compresor jos curatat locas supapa de span ,montat supapa, incarcat cu aer pt pierderi ,vidat 40 min ,incarcat cu freon si atit )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unu nou e cam 1700 ron ,radiator clima 550 ron, filtru usacator 150 ron +vreo 400 ron curatat instalatia si incarcat freon si ulei vreo 2700 in mare pe cind la reprezentanta 5000 ron si am zis mai sus cost reparatie schimbat supapa 660 ron cu totul (dat compresor jos curatat locas supapa de span ,montat supapa, incarcat cu aer pt pierderi ,vidat 40 min ,incarcat cu freon si atit )

Mersi mult, ai dreptate cu diferentele uriase de pret. Mie mi-a zis un baiat de la un service specializat pe vw ca un compresor nou cu tot cu manopera ma ajunge 350 euro. Un pret bun zic eu. Insa din ce am citit pe aici, vad ca unii recomanda si schimbul altor piese pentru a asigura durabilitatea ansamblului. Cam ce ar trebui sa urmaresc? Inclusiv radiatorul de clima? oricum perioada e proasta pentru cheltuieli, tocmai strangeam bani de concediu si as fi preferat doar sa-l repar...

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru compresoarele Zexel se gaseste acea supapa?eu am intrebat pe la magazine si o zis ca nu...ca doar compresorul il pot aduce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

superdanutz

Salut baieti, am si eu mai multe nelamuriri in legatura cu un compresor sanden care este acum pe masina ( Golf 5 1.9 tdi Bkc) si care mi-a facut probleme. Recent am mers la un service din Brasov (undeva prin Triaj) care se ocupa si cu repararea compresoarelor AC, i-am spus celui de acolo ca nu mai baga aer rece, acesta l-a dat jos de pe masina, l-a desfacut, s-a uitat prin el a zis ca electrovalva era blocata, a deblocat-o si la si curatat, deoarece a zis ca avea ceva mizerie prin el. Astazi cand am fost la service, l-au pus pe masina au bagat ulei freon, s-a facut vacuum-ul, insa nu baga aer destul de rece. L-a dat jos din nou, l-a desfacut si mi-a zis ca a prins compresorul mizerie, probabil din instalatie. Dupa care l-a montat si l-a pus din nou pe masina, pot sa zic ca merge mai bine aerul, sau cel putin simt eu asta, insa mi-a zis ca totusi nu exista destula presiune in instalatie, si mi-a zis sa merg joi sa imi curete instalatia cu o solutie speciala care este ca o spuma, care ar trage/iesi toata mizeria din instalatie, insa nu mi-a zis nimic de inlocuit radiator clima, filtru uscator (filtrul l-am schimbat anul trecut, sunt la al doilea compresor pe masina).

As vrea sa cer o parere celor care se pricep sau care au intampinat probleme de genul acesta, ce imi recomandati sa ii fac doar spalarea asta de instalatie sau daca e de inlocuit ce ar fi mai bine sa inlocuiesc?

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma numar si eu printre norocosii carora le-a picat compresorul de AC.

Am cumparat masina acum 2 luni cu aceasta problema, desi am zis ca scap ceva mai ieftin si speram sa nu schimb tot, a trebuit in final sa schimb atat compresorul cat si radiatorul cu filtru uscator.

Am si eu o intrebare, tipul de la service mi-a zis ca la 2 ani trebuie schimbat filtrul uscator din aceasta cauza mi-a pus un radiator nissens care are separat acel filtru de radiator, ca acesta ar fi motivul pentru care pica aceste compresoare. Cat este de adevarat acest lucru?

Mi-a mai spus ca tb sa opresc mai intai clima si abia apoi motorul, cica ar prelungi viata compresorului.

Ce se mai recomanda, in acest sens? sper sa nu mai am probleme dupa aceasta, asa cum am mai vazut la alte persoane pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine imi poate spune ce trebuie sa dau jos sa ajung la radiatorul din masina al AC-ului sau sa-mi puna o schema la circuitul AC-ului pentru ca am o pierdere dar nu e in fatza si am impresia ca e in bord da nush ce si cum sa dau jos ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea.

Am nevoie de ajutor cu climatizarea pentru masina din semnatura, octavia II. Cred ca a murit compresorul. si inca nu am idee cat de grava este situatia.

Puteti sa-mi recomandati un service decent ca sa aiba dotarile necesare si care sa-mi rezolve problema?

Va multumesc.

ps; daca puteti sa-mi spuneti de unde pot sa cumpar piesele necesare

Modificat de bubu best
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am schimbat ieri la un service langa plaza in militari, iti dau si adresa daca esti hotarat, lucrarea a costat 2860 ron, schimbat compresor si radiator cu filtru uscator + spalat instalatia. Mi-a dat garantie 2 ani.

Se putea si cu piesele tale dar nu-ti mai ofereau garantie, eu gasisem la 1450 compresorul si radiatorul cu filtru uscator 370 ( nissens, pe asta mi l-a pus mie) sau 570 ( valeo) + manopera care ar fi fost undeva la 600 ron.

In rest ca sa-ti schimbe doar o piese la el, nu prea se baga nimeni la asta ca nu prea merita, riscul sa pice la loc este mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

fara o diagnoza nu ai de unde sti daca e mort sau nu compresorul ,recomandarea mea e gesservice pt ca ei repara compresoare .

tin minte ca acu 2 saptamini cind mi-au schimbat supapa a venit cineva cu un seat si la care era picat compresorul si ia zis ca e cam 850 roni cu compresorul la schimb,pt ca ei le dau la fabrica si acestea le repara .

.

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!