Jump to content

Adaptare "Steering Angle Sensor"


cristian_wushu
 Share

Postare recomandată

salut la toata lumea! ma poate ajuta cineva cu o problema? as vrea sa stiu daca se potrivesc scaunele cu airbag de la passat b5.5 la passat b5...mufele nu se potrivesc dar daca le-as pune pe direct ar mege?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. eu mi-am pus scaune de pe b5 pe b5.5. am cumparat niste mufe si merg foarte bine scaunele. trebuie sa ai grija sa nu pui contactul pana nu legi airbag-urile ca sa nu ai eroare in bord. in rest, totul este ok si incalzirea in scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna dimineata ! de vreo 3 luni am achizitionat un vw caddy 2009 bls cod motor dar am abs aprins in bord.1K0907379AF                                                             1K0907379AF 

MABS MK70M si ca eroare :

 

Vehicle Identification Number (VIN):

XXXXXXXXXXXXXXXXX

02/09/2014 17:50:32

Vehicle system:

03 - Brake electronics

1K0907379AF                                                             1K0907379AF 

MABS MK70M                                                            H32  0104

Coding 20801

Dealership number 35110

 

Software part number:                                                 1K0907379AF

System description:                                                    MABS MK70M        

SW version:                                                                0104

HW part number:                                                         1K0907379AF 

HW version:                                                                H32

Coding:                                                                      20801

Workshop code:                                                         000162 377 35110

 

 

004.01 - Check Event memory

 

Function successfully performed

1 Malfunction detected

 

01044                            008

Control module incorrectly coded

Implausible signal

static

 

 

mentionez ca masina are servo directie clasica ,cu pompa cu lichid etc... nu e electromecanica. va rog ma poate ajuta cineva la codarea modulului abs?

va multumesc si astep macar o idee!

Modificat de iustin73
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Daca esti din Iasi te pot ajuta eu cu o codare. Am facut singur codarea pe un vw passat 2001 si merge perfect.

Daca ai vcds-ul eu am gasit pe site-ul lor exact cum se codeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt din bacau si folosesc vaspc v19.problema e ca in ceasurile de bord seria de sasiu apare xxxxxxxxxxxxxxxxxxx si bine inteles masina are immo off. cine a avuto inaintea mea a pierdut cheile. asta am aflat ieri.de acolo pleaca toata faza. soft codingul actual de pe abs este20801  asa nu da eroare de senzor g85 dar cum se compune codul pt asta ????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o scanare la toata masina, sa vedem si restul componentelor. Incearca o codare cu 21206 - sa vedem daca merge - totodata, posteaza eroarea legata de G85 care iti apare, exact cum o da vas-ul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Azi am schimbat bateria de la masina si dupa ce am pus alta  mi-a ramas aprins in bord  aprins matrorul cu volanul si esp! 


am pus si vcds pe el asta este ce -mi apare !

00778 steering angle (g85)

000--- mil on

freeeze frame :

mileage 2440km

count :1

steerin angle  0.00

Modificat de alexxx_aly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut cumva rotile virate maxim cand ai scos bateria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut cumva rotile virate maxim cand ai scos bateria?

Nu nu erau virate rotile.

Eroarea respectiva nu o pot sterge, o sa merg cu masina sa vad daca se stinge!

Unde este pozitionat senzorul respectic? La volan? trebuie dat volanul  jos nu>?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat bateria de la masina si dupa ce am pus alta  mi-a ramas aprins in bord  aprins matrorul cu volanul si esp! 

am pus si vcds pe el asta este ce -mi apare !

00778 steering angle (g85)

000--- mil on

freeeze frame :

mileage 2440km

count :1

steerin angle  0.00

 

la ce masina.... ? ca la B5 sigur nu se aprinde niciun martor cu volan ....

 

banuiesc ca vb de o masina de generatie mai noua.. dupa Golf 5, Passat B6, etc... iar problema s-a rezolvat/se rezolva mergand un pic cu masina ca sa se initializeze senzorul G85

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

LA o skoda fabia cum ii fac adaptarea,e cineva din constanta care ma poate ajuta???imi da eroare00778-steering angle senzor g85 no communications

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are fabia asa ceva.Ai schimbat pompa de servo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,am schimbato cu una din dezmembrari,pompa merge,pb e ca aceasta eroare nu poate fi stearsa


nu am avut aceasta eroare pana sa schimb pompa si nici nu am pe masina abs,asr,esp si alti martori mai principali

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci fa cum am zis in alt post, codeaza pompa corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am adus aminte ca acum vreo 2 ani am facut unghiul de fuga la un nene in garaj,si dupa ce am plecat de la el,volanul imi statea putin intr-o parte,am dat airbagul jos si volanul si l-am mutat cati-va dinti,probabil deaia imi da eroarea pe tester si nu mai poate fi stearsa,cum pot sa repar prostia pe care am facut-o?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este cu ESP ? daca da, are G85.

 

pune o scanare facuta cu un VCDS, VAS, ODIS.. sau alt tester compatibil - la toata masina - eventual in aria dedicata modelului tau, sa vedem ce ai pe masina.

 

daca era de la volan, trebuia sa ai alta eroarea - caz in care se facea setarea de baza la G85 si se rezolva...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,desfa volanul si pune-l la loc,are un semn parca,o crestatura,pe urma fa unghiul intr-un service autorizat si apoi incearca sa refaci procedura de adaptare steering angle sensor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e o skoda fabia 1.2b 47kw,nu are esp,abs, e modelul chel,are decat epc...poi atunci de ce imi da eroare asta??si nici nu merge stearsa???


mentionez ca imi functioneaza clanxonul si airbagul


Address 19 -------------------------------------------------------
Controller: 6N0 909 901
Component: Gateway K<->CAN 0001
Coding: 00006
Shop #: WSC 31414
1 Fault Found:
00778 - Steering Angle Sensor (G85)
49-00 - No Communications

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e cheala, nu are G85.

 

ti-a scris bundy mai sus - deoarece e codata gresit. De aceea te-am rugat sa atasezi toata scanarea... vedem ce ai pe masina, ce codari ai, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

 

Recent am achizitionat si eu un Seat Leon SH din 2006, 1.6 motor BSE cu 126000Km. La circa o saptamana dupa ce am cumparat masina am observat ca in mod aleator se aprinde in bord indicatorul de servo(volan galben), esp-ul si senzorul de presiune in roti. Uneori se aprinde doar esp-ul si senzorul de presiune in roti. Dupa cateva minute de mers se sting singure.

 

Am facut o scanare cu VCDS si am descoperit urmatoarea eroare

 

Address 03: ABS Brakes        Labels: 1K0-907-379-MK60-F.lbl
   Part No SW: 1K0 907 379 AA    HW: 1K0 907 379 AA
   Component: ESP FRONT MK60      0102  
   Revision: 00H13001    
   Coding: 0002689
   Shop #: WSC 06441 785 00200
   VCID: 71E2C940112F
 
1 Fault Found:
00778 - Steering Angle Sensor (G85) 
            000 -  -  - Intermittent
 
idei, sfaturi ?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Salut, am facut saptamana trecuta o scanare la masina (pt alta problema) si am gasit si eroarea asta 00778 - Steering Angle Sensor (G8549-00 - No Communications. Din ce am citit pe Ross-tech si aici pe forum tind sa cred ca este de la ABS ceva, masina nu are ESP. Simptome nu pot sa zic ca am, singura chestie ar fi ca daca am volan maxim stanga sau dreapta nu revine singur ci trebuie sa-l ajut un pic dar nu cred ca are vreo legatura. Am schimbat de curand arcuri si amortizoare, am mers destul de mult cu arcurile rupte si amortizoarele duse asa ca nu mai stiu cum era normal :P.

Scanarea e aici 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!