Jump to content

trusa de scule a broscarului


bubu
 Share

Postare recomandată

aaa... ieu am si un compresor cu mine, mai nou. (de fandoseala...) Merge la bricheta. Nu e pt vopsit :mrgreen:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bubu

    19

  • MikeRG

    10

  • MishuL

    9

  • tipatescu

    9

Top Posters In This Topic

si eu desfund cu o sarnulitza moale de cupru jigl. de relanti, n-are ce decalibra, ca nu-i de branza.... In ceea ce priveshte sculele, la drum am o gentutza mica cu chei diverse pana la 19, aia de bujii de 21 care merge si la curea, un ciocan, 2 leviere (unul il tzin sub scaun, pt. parbrizarii prea obraznici sau pt cioroiplane) si cam atat. Cca 3 kg. Astea au fost suficiente si acum la bucatzit motorul (bine, am mai adus de acasa extractor de fulie si tuba de 36, da' nu cred ca scoate cineva fulia sau volantu' pe drum...). Piese n-am absolut ni'ca, doar un colacel de sarme s/h. Dar o sa caut o curea, o bobina si f'o 2-3 bujii. Asta ca sa nu fiu nevoit sa cumpar cand am 1000 acasa. La Trabi in schimb, am in portbagaj un motor complet, care are cam 35 kg. (fara acareturi), si am de gand sa fac la fel daca o sa plec afara cu duba. Singura mashina in care am incredere deplina la drum de mii de km. e Ford-ul, dar ala e in coma profunda cu tabla.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai eu cam car saptaminal toate aceste scule dupa mine....spre mosie si back acasa.....nici nu le dau jos din portbagaj....daca le las acolo vin vecinii si imprumuta ca deh stii cum e la tara: da si mie o cheie da si mie aia si ramii fara...asa ca eu fac greu deosebirea intre trusa portabila de prim ajutoir si cea care o am eu...in mod normal nu trebuie decit ceea ce era din fabrica: adica sa desfaci roti, o surubelnita acolo si ceva chei fixe de 8-13....

a zis cineva bine ca degeaba ai chei daca nu ai cu ce inlocui piesa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ar trebui sa aiba o trusa de broscar(mentionez ca am avut un completa care mi s-a furat, si acum o inlocuiesc) :lol:

- cheie reglabila 0-36mm, mare

- set de chei combinate 6-22mm(cu dubluri la 10, 13 si 17)

- cric hidraulic

- 2-3 curele ventilator

- cheie bujii(daca vi s-a furat cea originala, luati o tubulara 21 cu 23 si taiati-i capul de 23 ca s-o scurtati)

- surubelnita dreapta mare, cat mai mare posibila, si solida(una de marca, preferabil Unior, bine calita sa nu se rupa)

- surubelnita mare cruce, aceleasi conditii

- surubelnita mica dreapta(pt. reglat carburator)

- seringa 10-20ml cu ac

- trusa de suruburi, piulite, saibe si piese ff mici(de la Vama Veche incoace, Pacman stie de ce :lol: )

- teu + set de chei tubulare 6-14mm + capete de surubelnita, alegeti cu grija sa fie solid(daca se pot desface suruburi de chiulasa de Dacie cu el, e destul de solid :salut: )

- set becuri

- set sigurante

- tub silicon

- capac delcou + pipa + 1 platina + 1 condensator + set lere

Ma mai gandesc si mai adaug...

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ho ho ho, Nautile, inca pe baricade?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar asa mai Nautilus....pe unde mai umbli domle ca nu se mai stie nimic de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Stind eu dimineatza la fereastra, privind la broasca si imaginindu-mi orgii mecanice dupa topirea zapezii, mi-am adus aminte ca am vazut la Brico un multimeter care avea si tahometru si dwellmetru. Daca n-ar costa peste un bulion in moneda usoara, l-as adauga RPD la trusa de scule...

Intre timp, am ajuns la o componentza ideala a trusei de scule portabile:

chei de diferite marimi si tipuri, dintre care nu trebuie sa lipseasca 7, 10, 13, 17, 19, 21 (cele mai folosite), 3-4 surubelnitze drepte de diferite marimi (dintre care una foarte scurta dar foarte utila la reglajul sabotzilor, ca miner pentru cheia de bujii, desfacerea suruburilor f. incapatzinate), 2 in cruce, cheie de bujii, patent, cleste cu cioc drept (f. util), imbus de 6 (pentru deblocarea piulitzei-colier), ciocan de 500 g, set de lere, cuter, smirghel, sirma de otel si cupru, perie mica de sirma pentru bujii, furtunas pentru aerisirea frinelor (le nevoie, merge cu succes furtunasul dintre roata de rezerva si vasul cu lichid de spalat parbrizul), seringa, o lampa de control, o pereche de manusi de bumbac, o pereche de manusi de cauciuc (pentru situatziile in care faci pana in drum spre un interviu sau prinz de afaceri :P ), 2-3 lavete de bumbac moale pentru sters piese, scule, labe jegoase. Nu ocupa loc mult, incap intr-o cutie de scule ieftina sub scaunul soferului. Asta in afara de ceea ce e deja obligatoriu: cric, coarba, lavete pentru geamuri aburite, raclor pentru geamuri inghetzate.

Piesele strict necesare (care nu ocupa prea mult spatziu): kit pentru delcou (platina, condensator, rotor, capac), 4 bujii reglate, sigurantze de 8 si 16 A, 1 curea de dinam/alternator, 1 filtru de benzina, 1 kit de de carburator (e mic, dar util), 1 kit de pompa de benzina (la fel de mic, dar util, am vazut ca era si intr-o trusa de prim-ajutor VW), 1 releu de semnal (eu am patzit-o), set de becuri, 1 cablu de ambreiaj, 1 cablu de acceleratzie (asta mi-a spus-o Dan Macovei), 2 racoarde flexibile de frina (1, fatza, 1 spate).

Zemuri si unsori:

ulei de motor, vaselina, lichid de frina, WD 40. Eventual, daca mai e loc: 1 spray de curatzat contacte electrice, 1 brake cleaner (curatza substantzele grase si de pe alte piese, acolo unde nu e contraindicat sa-l aplici). Apa.

Atit. Nu ocupa spatziu prea mult. Cred ca nu e nimic in plus, nimic in minus pentru o calatorie in care, daca nu-ti crapa motorul sau nu se intimpla altceva mai nasol, te potzi bucura de broasca ta si de faptul ca te descurci singur fara sa cari un atelier de reparatzii fara tine. Multe dintre chestiile astea le am deja pe masina, le-am folosit deja.

Pentru trusa de acasa: cheie de 36, o capra, un extractor de rotule sau unul pentru pivoti...

Over!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si bagajele unde le mai pui? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru trusa de acasa: cheie de 36, o capra, un extractor de rotule sau unul pentru pivoti...

Over!

<{POST_SNAPBACK}>

as mai adauga: inca o capra, un cric crocodil, niste paralipipezi mici de lemn pentru marirea cursei cricului, doua pene de lemn pentru roti, o cheie cu prelungitor pentru suruburi intzepenite sau supra stranse la roti, un drug de otel si o teava de otel de 1,5ml pentru utilizarea cheii de 36 - preferabil o cheie gen "Gantera" - cu gauri pentru drugul de otel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai uitat ceva esential - pompa de roti, modelul clasic sau cu pedala - alea rusesti vechi sunt mai bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si bagajele unde le mai pui? :P

<{POST_SNAPBACK}>

In portbagaj si sub luneta. Trusa mea ideala de scule si piese de stricta necesitate e gindita sa nu pape prea mult spatziu. Am uita sa adaug coarda de remorcare si o lanterna. Just in case!

Multumiri membrilor care au contribuit la aceasta opera colectiva! Dumnezeul broscutzelor sa va binecuvinteze si sa va dea o mina de ajutor in caz de pana in drum spre mare sau munte. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

cu ce-ati pus voi acolo poti reconstrui o broasca pe marginea drumului.... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce-ati pus voi acolo poti reconstrui o broasca pe marginea drumului.... :P

<{POST_SNAPBACK}>

Nu, frate, e trusa de first aid, ca sa nu apara din senin vreun mosh priceput care sa-ti sufle in jicloare si sa te usuce de bani, cum am patit eu asta toamna... Recunosc ca e putin cam paranoica abordarea, dar paza buna trece primejdia rea... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Stind eu dimineatza la fereastra, privind la broasca si imaginindu-mi orgii mecanice dupa topirea zapezii, mi-am adus aminte ca am vazut la Brico un multimeter care avea si tahometru si dwellmetru. Daca n-ar costa peste un bulion in moneda usoara, l-as adauga RPD la trusa de scule...

Intre timp, am ajuns la o componentza ideala a trusei de scule portabile:

chei de diferite marimi si tipuri, dintre care nu trebuie sa lipseasca 7, 10, 13, 17, 19, 21 (cele mai folosite), 3-4 surubelnitze drepte de diferite marimi (dintre care una foarte scurta dar foarte utila la reglajul sabotzilor, ca miner pentru cheia de bujii, desfacerea suruburilor f. incapatzinate), 2 in cruce, cheie de bujii, patent, cleste cu cioc drept (f. util), imbus de 6 (pentru deblocarea piulitzei-colier), ciocan de 500 g, set de lere, cuter, smirghel, sirma de otel si cupru, perie mica de sirma pentru bujii, furtunas pentru aerisirea frinelor (le nevoie, merge cu succes furtunasul dintre roata de rezerva si vasul cu lichid de spalat parbrizul), seringa, o lampa de control, o pereche de manusi de bumbac, o pereche de manusi de cauciuc (pentru situatziile in care faci pana in drum spre un interviu sau prinz de afaceri :P ), 2-3 lavete de bumbac moale pentru sters piese, scule, labe jegoase. Nu ocupa loc mult, incap intr-o cutie de scule ieftina sub scaunul soferului. Asta in afara de ceea ce e deja obligatoriu: cric, coarba, lavete pentru geamuri aburite, raclor pentru geamuri inghetzate.

Piesele strict necesare (care nu ocupa prea mult spatziu): kit pentru delcou (platina, condensator, rotor, capac), 4 bujii reglate, sigurantze de 8 si 16 A, 1 curea de dinam/alternator, 1 filtru de benzina, 1 kit de de carburator (e mic, dar util), 1 kit de pompa de benzina (la fel de mic, dar util, am vazut ca era si intr-o trusa de prim-ajutor VW), 1 releu de semnal (eu am patzit-o), set de becuri, 1 cablu de ambreiaj, 1 cablu de acceleratzie (asta mi-a spus-o Dan Macovei), 2 racoarde flexibile de frina (1, fatza, 1 spate).

Zemuri si unsori:

ulei de motor, vaselina, lichid de frina, WD 40. Eventual, daca mai e loc: 1 spray de curatzat contacte electrice, 1 brake cleaner (curatza substantzele grase si de pe alte piese, acolo unde nu e contraindicat sa-l aplici). Apa.

Atit. Nu ocupa spatziu prea mult. Cred ca nu e nimic in plus, nimic in minus pentru o calatorie in care, daca nu-ti crapa motorul sau nu se intimpla altceva mai nasol, te potzi bucura de broasca ta si de faptul ca te descurci singur fara sa cari un atelier de reparatzii fara tine. Multe dintre chestiile astea le am deja pe masina, le-am folosit deja.

Bubu, cate iti lipsesc din trusa dupa enumerarea asta? :P Si zici ca nu ocupa spatiu prea mult? :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kiturile de carb si pompa, cele doua cabluri, cele doua racorduri, capacul de delcou si condensatorul (pe care nu le am fiindca n-am avut timp si $ sa le cumpar, setul de becuri (am mai multe, dar desperecheate), lampa de control si manusile de BBC, ca s-au jegosit si le-am aruncat, nemaifiind recuperabile. Sculele incap toate intr-o trusulica, in care mai am si alte maruntisuri. Scrumiera, care nu a fost folosita niciodata (do you belive?), contine si ea niste piesulici, iar sub bancheta am bagat bidonul de ulei de 4 litri (e strins bine). Imi mai trebuie doar curaj in trusa asta ca sa plec la un drum mai lung...

Pe mine ma bate gindul sa-mi montez un minidulap de scule sau macar un rastel in compartimentul motorului, pe peretzii laterali :P

A, nu am coarda de remorcare, stingatorul de incendiu si trusa medicala :P

Modificat de bubu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi mai trebuie doar curaj in trusa asta ca sa plec la un drum mai lung...

ca sa cascadez afirmatia (facuta de pacman catre mine cand am exprimat aceleasi temeri cu privire la plecarea din Bucuresti cu broasca la Bran)

"Daca tu cu masina in starea in care e te codesti sa pleci la drum lung, inseamna ca eu ar trebui sa stau cu ea doar in garaj"

cu asa virginica sa nu faci tu Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bay, tre' s-o pun la produs, altfel rugineste pe banii mei. Stii, acum sintem si in primul an de casatorie, pina ne cunoastem, pina ne potrivim... :D

Eu il admir pe Tipatescu, care merge la drum lung cu ea. Iar Silviu Stan chiar o trateaza ca pe o masina obisnuita si merge zilnic, inclusiv in afara Bucurestiului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa imi zica de unde pot cumpara o trusa de scule sau ceva gen cutie in care pot sa bag doar cateva chei fixe si o cheie de bujii, in asa fel incat sa nu zdrangane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa imi zica de unde pot cumpara o trusa de scule sau ceva gen cutie in care pot sa bag doar cateva chei fixe si o cheie de bujii, in asa fel incat sa nu zdrangane?

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt silentioase in utilizare trusele de panza (au forma de trapez) cu multe buzunare (de la mic la mare). Bagi toate cheile si faci trusa sul si nu zdrangane. Experienta de la Dacea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa imi zica de unde pot cumpara o trusa de scule sau ceva gen cutie in care pot sa bag doar cateva chei fixe si o cheie de bujii, in asa fel incat sa nu zdrangane?

<{POST_SNAPBACK}>

Cu 50 de kROL sau 5 RON :D itzi din tirg iei o cutie de plastic cu miner, care poate fi compartimentata. Nu zdroncane, garantat!

Misto ideea cu trusa de pinza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il admir pe Tipatescu, care merge la drum lung cu ea.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt silentioase in utilizare trusele de panza (au forma de trapez) cu multe buzunare (de la mic la mare). Bagi toate cheile si faci trusa sul si nu zdrangane. Experienta de la Dacea...

<{POST_SNAPBACK}>

Una de asta ma tenteaza si pe mine, ca sa nu ocupe nici prea mult loc, dar unde gasesc asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit-o de la cineva... Nu stiu daca se gaseste in comert dar poate fi croita dintr-o panza groasa la dimensiunile dorite dupa planul fiecaruia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu prea imi plac astea de panza sau vinilin, sunt relativ putzin incapatoare si daca ajunge umezeala la ea itzi rugineshte tot contzinutul. Cele mai mishto sunt cutiile de scule din plastic, nu alea romaneshti (cum are Bubu) cu maner subtzire care se smulge daca ai multe scule si itzi cade cutia si se face zob, ci cutiile CURVER :lol: , cu maner tzapan si clempush k lumea de inchis kapakul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bay, tre' s-o pun la produs, altfel rugineste pe banii mei. Stii, acum sintem si in primul an de casatorie, pina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!